Akvaryum hobisi hakkında sohbet

Merhaba,

Son zamanlarda bıraktığım hobime geri döndüm. Şimdilik iki tane akvaryum kurdum. Biri ofisimdeki masada high tech, diğeri low tech evimde. Sizlerle de bu güzel kurulumları paylaşmak istedim.

High Tech;

30x30x30 Ölçüler
Zemin: 1-2 Cm Lav Kırığı üzerine Ista Shrimp Soil Karides, iki katman arasında yer yer Seachem Flourish Tablet gübre
Bitkiler: Monte Carlo, Staurogyne Repens, Alternanthera Reineckii Mini, Eleocharis Vivipara ve Rotala Vietnam H'ra Red
Aydınlatma: Orionled C30
Filtre: Sobo mini şelale filtre 5w
Co2: DIY Mayalı sistem

Canlılar: 10 Adet Kiraz Karides, 2 Adet Nerite Salyangoz, 6 Adet Ember Tetra
Eki Görüntüle 2145481Eki Görüntüle 2145482Eki Görüntüle 2145483

Evdeki fakir tankı;

35x27x27 Ölçüler
Zemin: 2-3 cm Lav Kırığı üzerine Dere kumu ve Manoda kum karışık
Aydınlatma: DIY 5730 kodlu led bar.
Filtre: 5w iç filtre
Bitki: Bacopa Monnieri, Yosun topları, Anubias nana petite

Canlı: 6 Adet Glowlight Tetra, 2 Adet SAE
Eki Görüntüle 2145486Eki Görüntüle 2145487
Akvaryumların şahsen insana çok bir şey kattığını düşünmüyorum fakat hobi olarak yapılabildiği ve güzel durduğu için kesinlikle alınır. Ben de yakın zamanda almayı düşünüyorum ama suyunu değiştirmek vs. haftalık (veya aylık bilmiyorum) bakımları yapmak uzun ve zormuş.

Kuş var ben de. Eğer bir gün bahçeli evim olursa köpek koyun inek de beslerim. Sadece dairem olsa kuş ve balık alırım.

Benim de çok fazla ilgimi çektiği ancak bilgi ve birikim olarak 0 olduğum bir hobi. Detaylı bir bilgi edinip işi en temelden öğrenmeyi çok isterim. Bunun için işi en başından güzelce öğrenebileceğim bir kaynak var mı?

Akvaryumların şahsen insana çok bir şey kattığını düşünmüyorum fakat hobi olarak yapılabildiği ve güzel durduğu için kesinlikle alınır. Ben de yakın zamanda almayı düşünüyorum ama suyunu değiştirmek vs. haftalık (veya aylık bilmiyorum) bakımları yapmak uzun ve zormuş.
Haftalık 15-20 dakikalık uğraş. Suyun %20sini değiştiriyoruz camları siliyoruz. Aylık olarak da filtre bakımı yapıyoruz. Bakım dediğimiz de filtre malzemelerini akvaryumdan alınan suyla sıkmadan yıkamak. Yani toplasan 25-30 dakika sürüyor. En yorucu kısmı kurulum aşaması. Gerisi çok kolay. Eğer high tech bitkili olursa biraz zahmetli oluyor o da düzene girdiği zaman hiç sıkıntı yok. Budama işine haftalık 5-10 dakika daha ekleniyor o kadar.

Daha küçük yaşlarda çok büyük heves salmıştım bu işe. Japon ile başlayıp Malawi, tuzlu su deniz akvaryumu, bitkili karides ve safkan guppy besledim. Cam bir kutuda bir canlıyı hapsetmek değil de doğal yaşamını o canlıya sunabilmek olarak algılanabildiğinde asıl zevki veriyor akvaryum hobisi.

Cichlid olarak bilinen türler çok zevkli. Özellikle yumurtasını kuluçka süresince dişinin ağzında tutması gibi, doğal yaşamın bir çok heyecanını yaşatıyor insana.

Tuzlu su bambaşka bir dünya. Mercanlar, canlı kayalar ile muazzam bir şey. Ama çok detaylı. Sağlam yatırım yapılmalı. Hatayı affetmiyor. Yüksek ışık ve tuzlu su içerisinde yaşayabilen yosun çeşidi çok fazla olduğundan kontrol altında tutmak zor ama çok zevkli.

Karidesler de çok eğlenceli canlılar. Sürekli hareket halinde, meraklı ve izlemesi çok zevkli yaratıklar. Low tech bir bitkili tankta saatlerce izleyebilirsiniz.

Yıllarca büyük bir hevesle uğraştım ama uzun bir zamandır da akvaryumum yok. Geçen şöyle bir bakayım dedim ama ben yazın basit bir işte çalışarak (daha lisede) deniz akvaryumu kurabilmiştim. Şuan ortalama üzeri bir gelirse sahibim ve dümdüz akvaryumlar bile servet değerinde 😂 İlkokulda cep harçlıklarım ile bile gerçekten bir şeyler yapabiliyordum. Şuan gelirimle bile cesaret edemedim.

Merhaba,

Son zamanlarda bıraktığım hobime geri döndüm. Şimdilik iki tane akvaryum kurdum. Biri ofisimdeki masada high tech, diğeri Low tech evimde. Sizlerle de bu güzel kurulumları paylaşmak istedim.

High tech;

30x30x30 ölçüler.
Zemin: 1-2 cm lav kırığı üzerine ısta shrimp soil karides, iki katman arasında yer yer seachem flourish tablet gübre.
Bitkiler: Monte carlo, staurogyne repens, alternanthera reineckii mini, eleocharis vivipara ve rotala Vietnam h'ra red.
Aydınlatma: Orionled C30.
Filtre: Sobo mini şelale filtre 5W.
CO2: Dıy mayalı sistem.

Canlılar: 10 adet kiraz karides, 2 adet nerite salyangoz, 6 adet ember tetra.
Eki Görüntüle 2145481Eki Görüntüle 2145482Eki Görüntüle 2145483

Evdeki fakir tankı;

35x27x27 ölçüler.
Zemin: 2-3 cm lav kırığı üzerine dere kumu ve manoda kum karışık.
Aydınlatma: Dıy 5730 kodlu LED bar.
Filtre: 5W iç filtre.
Bitki: Bacopa monnieri, yosun topları, anubias nana petite.

Canlı: 6 adet glowlight tetra, 2 adet sae.
Eki Görüntüle 2145486Eki Görüntüle 2145487

Mayalı CO2 patlayabilir dikkat et.

Daha küçük yaşlarda çok büyük heves salmıştım bu işe. Japon ile başlayıp Malawi, tuzlu su deniz akvaryumu, bitkili karides ve safkan guppy besledim. Cam bir kutuda bir canlıyı hapsetmek değil de doğal yaşamını o canlıya sunabilmek olarak algılanabildiğinde asıl zevki veriyor akvaryum hobisi.

Cichlid olarak bilinen türler çok zevkli. Özellikle yumurtasını kuluçka süresince dişinin ağzında tutması gibi, doğal yaşamın bir çok heyecanını yaşatıyor insana.

Tuzlu su bambaşka bir dünya. Mercanlar, canlı kayalar ile muazzam bir şey. Ama çok detaylı. Sağlam yatırım yapılmalı. Hatayı affetmiyor. Yüksek ışık ve tuzlu su içerisinde yaşayabilen yosun çeşidi çok fazla olduğundan kontrol altında tutmak zor ama çok zevkli.

Karidesler de çok eğlenceli canlılar. Sürekli hareket halinde, meraklı ve izlemesi çok zevkli yaratıklar. Low tech bir bitkili tankta saatlerce izleyebilirsiniz.

Yıllarca büyük bir hevesle uğraştım ama uzun bir zamandır da akvaryumum yok. Geçen şöyle bir bakayım dedim ama ben yazın basit bir işte çalışarak (daha lisede) deniz akvaryumu kurabilmiştim. Şuan ortalama üzeri bir gelirse sahibim ve dümdüz akvaryumlar bile servet değerinde 😂 İlkokulda cep harçlıklarım ile bile gerçekten bir şeyler yapabiliyordum. Şuan gelirimle bile cesaret edemedim.
Sormayın, epeydir ara vermiştim. Yeni ofise geçince buraya güzel bir akvaryum olur dedim. Niyetlenince de geri dönemedim. 7K'ya yakın para harcadım küçücük akvaryuma. Eskiden çok daha profesyonel akvaryumlara bu kadar harcamıyorduk. Özellikle 2020 öncesinde gayet keyifle yapılan bir hobiydi.

Geri
Yukarı