Çözüldü Aldığım Müslüm Gürses - Esrarlı Gözler CD'si orijinal mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ripahemS

Hectopat
Daha fazla  
Bugün Müslüm Gürses'in esrarlı gözler CD'sini aldım ama orijinal değil gibime geldi anlayan biri çıkar diye düşünüyorum yazar mısınız anlayan birisi.

Dosya Ekleri

• IMG_20231119_201338.jpg
    IMG_20231119_201338.jpg
    113,9 KB · Görüntüleme: 164
  • IMG_20231119_201330.jpg
    IMG_20231119_201330.jpg
    115,4 KB · Görüntüleme: 131
Çözüm
Merhaba.

Konuya inanılmaz şekilde iyi cevaplar yazılmış ama bilgi vermeden geçemeyeceğim. :D

"Esrarlı gözler" albümünün 2 adet CD versiyonu var dostum. 2002 yılında elenor ile birlikte Baba'nın çalıştığı çoğu şirket albümleri CD formatına çevirdi. Bu albümün ilk versiyonu kahverengi temalı bir CD. Bahsettiğim baskı 2002 yılına aittir. Zaten albümlerin yarısı o yıl içerisinde CD formatında çıkıyor.

Eki Görüntüle 2024809

Discogs üzerinden yapılan bilgilendirmeler doğru. Ancak, şuna dikkat et. Son zamanlarda "tasarım CD, kaset" adında insanlar korsan CD satıyorlar. Bu sözde "tasarım" albümlerin kalitesi zaten belli.

Örnek vermek gerekirse;

Eki Görüntüle 2024812Eki Görüntüle 2024813
Eki Görüntüle 2024815

Bu bir korsan albüm. 10 km öteden bu albümün korsan olduğunu anlarsın. Bandrol olması bile bir yerden sonra önem arz etmiyor. Bunu CD'lerden ziyade özellikle kasetlerde yapıyorlar, bilgin olsun. Türküola, minareci vb. kasetleri alırken dikkat et.

Sonuç olarak, aldığın CD orijinal emre plak baskı.

İyi sosyaller!

Hocam öncelikle verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.
Ben bu aldığım CD'yi satanı sadece resimde attığınız halinde yani sol tarafında o siyah şerit olanı ve belki okumuşsunuzdur yazdıklarımı barkod ise plak ürününe ait ondan dolayı dedim.
Ve dediğiniz gibi tasarım adı altında satılan CD'lerin kalitesi belli içini açamıyorum iade vereceğim için bir de değer kaybetmesin diye orijinal olsa zaten açmazdım.
Ardından yazıların net olmayışı ve barkod ile sağ altta bulunan "180 gram" ibaresinin kırmızılığı ve bu ibarede aynı şekilde plak ürününde var CD olarak çıkarttıkları bir üründe aynı resimi kullanmayacak kadar iyi bir firmalar ardından bu ibareyi de kaldırmayı unutmayacak kadar 180 gram plakların ağırlığıdır CD'ler ise 15-20 gram arası değişir yani kutusu ile bile saysak o kadar etmez gramajı yani diyeceğim ben sahte olduğuna kaanat getirdim hocam.
Ayrıca verdiğiniz cevap için ve uğraşmış olduğunuz için gerçekten çok teşekkür ederim iyi akşamlar dilerim hocam eğer üstüne cevap yazarsanız mutlaka okurum.

2020'de plak yeniden basılan plağın barkodu 8691223105324 kontrol ettiysen kutudaki aynıysa plak için hazırlanan görsel aynen kullanılmış demektir, 2007'de CD olarak bastıklarını tekrar 2020'de piyasaya sürmüşler. Onun barkodunu bulamadım - tabii benim bilgi eksiğim olabilir bu, CD/Plak arabirim yerine sadece sanatçının kayıtlı olduğu firma tarafından tek barkod belirleme gibi bir şey varsa.

Sende dediğim kısımları yakalamışsın bu yazdığında, sadece kutunun çizik olması kısmına katılmıyorum çünkü büyük bir CD baskı firmasından çıkmamış olabilir, hatta paketleme elle yapılmış olabilir. Elindekinin orijinalliğini bir ihtimal CD'nin üzerine yapılan baskı tipine göre düşünebilirsin o kadar... Lakin Plak/kaset kopyalandığında kayıplar olur analogtan dijitale fakat CD kopyalandığında bir kaybın olmaz, eğer değer anlamında orijinallik arıyorsan değiştir, yok dinlemek isterim diyorsan kalsın.

Bunun orijinal plak fiyatı 370-450 TL arası değişebilir, piyasada pek yok tabii.

CD ürünü'nün barkodu ve arka resmi bu görsel yani orijinal olanı bu şekilde.

1700580594270.png

Bu konuyu kapatıyorum sordum soruşturdum ve bilgi aldım:
Bir sene öncesine yakın bir kişi Facebook üzerinde bu fotoğrafını yollamış olduğum CD'yi tasarlıyor ve 10-15 fiyatlarında orijinal diye yayıp satıyor o nedenle bu CD yayılmış ve satılıyor.

Ayrıca aynı CD olayını Ferdi'nin CD'leri içinde yapmış ve yaptığı CD'ler de kullanılan ses dosyaları 128 Kbps bandında ve arkadaki yazıları da paint üzerinden yazdığı çok belli oluyormuş.

Sonuç olarak benim sizlere sorduğum bu CD bir tasarım CD'si olduğu ortaya çıktı.
Orijinal sanırım senin için araştırdım 2020 basım olduğu yazıyordu attığınız resme göre nereden aldınız?

Hocam bitpazarından satın aldım ama bitpazarından aldım diye ön yargılı yaklaşmayın ben bir sürü orijinal kaset aldım bitpazarından onların orijinalliğine eminim araştırdığınız için çok teşekkür ederim gerçekten. Ben araştırmasını yapamadım araştırmasını yaptığınız siteyi vesaire yazabilme şansınız var mı acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Orijinal sanırım senin için araştırdım 2020 basım olduğu yazıyordu attığınız resme göre nereden aldınız?

Hocam bir de bu CD'de kullanılan fotoğrafın aynısı normalde Plak'ta kullanılmış plak barkodu ile CD'nin barkodunun aynı olacağını sanmıyorum sahte gibime geldi.

https://www.discogs.com/release/15538772-M%C3%BCsl%C3%BCm-G%C3%BCrses-Esrarl%C4%B1-G%C3%B6zler

Attığınız sitenin altında diğer formatlarda bunu paylaşmış başka bir şekilde barkod aynı resim aynı orijinal mi acaba içime kurt düşürdü bu olay hocam :D

Edit: Bunda da LP albüm yazıyor plak için bu sanırsam ben en iyisi geri vereyim 180 gram diyor zaten arkasında plak içindir.

Son düzenleme:
1977 EMRE PLAK

Hocam bir de bu CD'de kullanılan fotoğrafın aynısı normalde Plak'ta kullanılmış plak barkodu ile CD'nin barkodunun aynı olacağını sanmıyorum sahte gibime geldi.

https://www.discogs.com/release/15538772-M%C3%BCsl%C3%BCm-G%C3%BCrses-Esrarl%C4%B1-G%C3%B6zler

Attığınız sitenin altında diğer formatlarda bunu paylaşmış başka bir şekilde barkod aynı resim aynı orijinal mi acaba içime kurt düşürdü bu olay hocam :D

Edit: Bunda da LP albüm yazıyor plak için bu sanırsam ben en iyisi geri vereyim 180 gram diyor zaten arkasında plak içindir.

1977 Emre Plak, 1980 piyasa çıkış. O zamanlar plak ve kaset var piyasada, bu 2020'de analog üzerinden remaster edilmiş CD hali olabilir - grafikleri düzenlemek için para vermedikleri için plakta kullanılanın aynısını CD kutusuna uyarlamışlardır. Barkod farklı olması gerek remaster olan için ve iç kitapçığın basım kalitesi belirleyebilir eğer CD'ye lazerle işlememiş ve yapıştırmışlarsa sticker şeklinde. CD lazerle işlenmişse büyük ihtimal orijinal Emre plak firmasınındır.

Hocam bitpazarından satın aldım ama bitpazarından aldım diye ön yargılı yaklaşmayın ben bir sürü orijinal kaset aldım bitpazarından onların orijinalliğine eminim araştırdığınız için çok teşekkür ederim gerçekten. Ben araştırmasını yapamadım araştırmasını yaptığınız siteyi vesaire yazabilme şansınız var mı acaba?
Hocam bitpazarından ürün almak ayıp mı oluyor yoksa kötü mü? Olabilir belki bühçeniz fazla iyi değildir paranızı orada değerlendirirsiniz yani bu güzel bir şey kimseyi takmayın her ürünü oradan alın sonuçta oradaki ürünlerin hepsi bozuk değil çalışanıda var bozuğuda ben önceden çok takip ederdim bir arkadaş bitpazarından ürün alırdı bozuk çıkardı onu tamir edip sıfır ayarında kullanırdı bunlar güzel bir şey.

Yani her insanı takarsanız işiniz var bitpazarından ürün alıp ön yargı ile kötü yorumlar yapıp insanları kırmayın üzmeyin sizde takmayın hocam her kafadan ses çıkar siz önünüze ve kendinize bakın.

Bence vermeyin hocam orijinal gibi duruyor ama gene de verin siz bilirsiniz.

Hocam bitpazarından ürün almak ayıp mı oluyor yoksa kötü mü? Olabilir belki bühçeniz fazla iyi değildir paranızı orada değerlendirirsiniz yani bu güzel bir şey kimseyi takmayın her ürünü oradan alın sonuçta oradaki ürünlerin hepsi bozuk değil çalışanıda var bozuğuda ben önceden çok takip ederdim bir arkadaş bitpazarından ürün alırdı bozuk çıkardı onu tamir edip sıfır ayarında kullanırdı bunlar güzel bir şey.

Yani her insanı takarsanız işiniz var bitpazarından ürün alıp ön yargı ile kötü yorumlar yapıp insanları kırmayın üzmeyin sizde takmayın hocam her kafadan ses çıkar siz önünüze ve kendinize bakın.

Bence vermeyin hocam orijinal gibi duruyor ama gene de verin siz bilirsiniz.

Hocam gerçekten bitpazarı konusunda çok haklı konuşmussunuz kendimce bir araştırma yaptım ve birçoğu şeye dikkat ettim edindiğim bilgileri de buraya yazıyorum böyle bir karar verir sizce orijinal mi değil mi diyerekten hem benim gibi eski sanatçıların koleksiyonuna, arşivine meraklısı varsa onlara da yardımcı olabilirim inşallah.

1-) paketleme
Bende başka sanatçılarında jelatinli CD'leri mevcut fakat hiçbirinin yanları bu şekilde kötü paketlenmemiş.

WhatsApp Image 2023-11-20 at 20.41.50.jpeg

2-) ürün resimleri, barkod
Çoğu yazı bulanık ve kullanılan barkod ve resim Plak'ta ki ile aynı direkt olarak Google üzerinden Plak'ta ki resimlerini alıp çıkarttırıp buna koymuşlar ayrıca ön fotoğrafı yerleştirirken tam yerleştirememiş öyle bırakmış ayrıca ben hala jelatin zarar görmeden kasanın çizileceğine inanmıyorum öyle bir şey olmaz bence kasası çizik jelatinli olmasına rağmen ve de tam iyi kesememişler yamuk kesmişler o da belli oluyor.

WhatsApp Image 2023-11-20 at 20.41.51 (2).jpeg

3-) internet üzerindeki kaynaklar
Discogs sitesinde ürünün her türlü formatını ayrı ayrı olarak belirtmişler ayrıca yıl olarak da belirtmişler fakat üründeki resim sadece plak resmiyle uyuşuyor ayrıca daha önce hiçbir Müslüm Gürses arşivi yapan bir kimsede bundan yok o kadar arşivci var iken bir tek bende var olamaz tek basım değil tabii ki ve ayrıca ben bu ürünü arşiv yapan herkes de sol kısmında siyah şeritli olan CD kutularında gördüm ayrıca bahsettiğim site üzerinde 2020 basım olarak paylaşılan CD formatının resminde sol ve sağda CD kutusunun yanlarına denk gelecek şekilde olan bölümlerde "Müslüm Gürses - esrarlı gözler" ve ardından firma adı yazıyor bunda ise direkt olarak "arial Black" fontuyla hepsi büyük harfle ve sarı font da olacak şekilde "Müslüm Gürses" yazıp geçmişler.

1700514081377.png

Unuttuğum bir şey yok ise diyeceklerim bu kadar yani ben bu CD'nin sahte olduğuna kanaat getirdim sizde eğer böyle şeylere ilgiliyseniz almadan önce bahsettiğim unsurlara dikkat edebilirsiniz ayrıca discogs sitesi harbiden çok işe yarıyor bu durumda.

1977 emre plak.

1977 emre plak, 1980 piyasa çıkış. O zamanlar plak ve kaset var piyasada, bu 2020'de analog üzerinden remaster edilmiş CD hali olabilir - grafikleri düzenlemek için para vermedikleri için plakta kullanılanın aynısını CD kutusuna uyarlamışlardır. Barkod farklı olması gerek remaster olan için ve iç kitapçığın basım kalitesi belirleyebilir eğer CD'ye lazerle işlememiş ve yapıştırmışlarsa sticker şeklinde. CD lazerle işlenmişse büyük ihtimal orijinal emre plak firmasınındır.

Hocam barkod 2020'de çıkan Plak'a ait istersen yazdıklarıma bir bak öyle de bir yorum yapabilirsin hocam eğer fikrin olursa çünkü yarın iade edeceğim.

Hocam barkod 2020'de çıkan Plak'a ait istersen yazdıklarıma bir bak öyle de bir yorum yapabilirsin hocam eğer fikrin olursa çünkü yarın iade edeceğim.
2020'de plak yeniden basılan plağın barkodu 8691223105324 kontrol ettiysen kutudaki aynıysa plak için hazırlanan görsel aynen kullanılmış demektir, 2007'de CD olarak bastıklarını tekrar 2020'de piyasaya sürmüşler. Onun barkodunu bulamadım - tabi benim bilgi eksiğim olabilir bu, CD/Plak arabirim yerine sadece sanatçının kayıtlı olduğu firma tarafından tek barkod belirleme gibi bir şey varsa.

Sende dediğim kısımları yakalamışsın bu yazdığında, sadece kutunun çizik olması kısmına katılmıyorum çünkü büyük bir CD baskı firmasından çıkmamış olabilir, hatta paketleme elle yapılmış olabilir. Elindekinin orjinalliğini bir ihtimal CD'nin üzerine yapılan baskı tipine göre düşünebilirsin o kadar... lakin Plak/kaset kopyalandığında kayıplar olur analogtan dijitale fakat CD kopyalandığında bir kaybın olmaz, eğer değer anlamında orjinallik arıyorsan değiştir, yok dinlemek isterim diyorsan kalsın.

Bunun orjinal plak fiyatı 370-450 TL arası değişebilir, piyasada pek yok tabi.

2020'de plak yeniden basılan plağın barkodu 8691223105324 kontrol ettiysen kutudaki aynıysa plak için hazırlanan görsel aynen kullanılmış demektir, 2007'de CD olarak bastıklarını tekrar 2020'de piyasaya sürmüşler. Onun barkodunu bulamadım - tabii benim bilgi eksiğim olabilir bu, CD/Plak arabirim yerine sadece sanatçının kayıtlı olduğu firma tarafından tek barkod belirleme gibi bir şey varsa.

Sende dediğim kısımları yakalamışsın bu yazdığında, sadece kutunun çizik olması kısmına katılmıyorum çünkü büyük bir CD baskı firmasından çıkmamış olabilir, hatta paketleme elle yapılmış olabilir. Elindekinin orijinalliğini bir ihtimal CD'nin üzerine yapılan baskı tipine göre düşünebilirsin o kadar... Lakin Plak/kaset kopyalandığında kayıplar olur analogtan dijitale fakat CD kopyalandığında bir kaybın olmaz, eğer değer anlamında orijinallik arıyorsan değiştir, yok dinlemek isterim diyorsan kalsın.

Bunun orijinal plak fiyatı 370-450 TL arası değişebilir, piyasada pek yok tabii.

Değer olarak bir orijinallik arıyorum hocam yoksa ben dinlemek için alsaydım çoktan jelatinini sökmüştüm bugün gittiğimde adam tezgah açmamış ama her pazar günü o adam tezgah açıyordu pazar günü iade edeceğim ya da bu haliyle kabullenecek biri var ise ona satarım yazdıkların için teşekkür ederim iyi günler dilerim hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı