Algoritma kuramamak

critnal

Hectopat
Merhaba. 17 yaşında lise 3 öğrencisiyim, çocukluğumdan beri bilgisayarların arka dünyası olan programlama ilgi duyuyordum ancak hem zaman hem de ekonomik sıkıntılardan bir türlü içerisine giriş yapamıyordum. Ancak salgın sonucuyla sonunda vakit buldum ve en iyi seçenek olmasa da Udemy üzerinden programlamaya giriş yaptım. Ve kullandığım kursta her konu bitiminde pekiştirme amaçlı ödevler oluyor. Ancak çoğu zaman ödevlerde bir yere gelsem de tıkanıp çözümlere bakmam gerekiyor (15 - 20 dakika değil en az 1-2 saat uğraşıyorum, bazense sabahladığım oluyor.) Şu ana kadar öğrendiğim konular temel veri tipleri, döngüler, koşullu durumlar, gömülü fonksiyonlar ve dosya işlemleri bu algoritma kuramama durumu. Normal mi yoksa konuları tekrar edip tekrardan ödevleri denemem mi gerekli?

Dipnot: Yapmam gereken şeyleri kafamda kurabiliyorum ama satırlara dökemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yapman gereken şeyi kafanda kurabiliyorsan zaten algoritma sorunun yoktur onu uygulamaya dökebilmen için tecrübeye ihtiyacın var, zamanla fonksiyonları kullandıkça neyin ne olduğu aklında kalır zaten.

Bilgisayar mimarisi matematiğe dayanır. Farkındaysan en büyük programcılar genelde matematik alanından bilgisayara geçmiştir. id Software'ın Quake 3'te yaptığı karekökün tersini hesaplama taktiğini izlemeni tavsiye ederim.

Yapman gerekeni kafanda kurman algoritma gelistirdigin anlamina gelmez, algoritma deterministik cozumdur. Kafandaki cozumun problemi cozup cozemeyecegini implemente etmeden bilemezsin.

Eline kagit kalem alip pseudo kod ile cozumu yazmaya calis. Programlama dilini aradan cikar.
Takilinca problemi basitlestir.

Veri yapilari ogreten kursun algoritma sorulari basittir, esas algoritma o degil cunku. Listeye ekle, loop yap vs kisimlarinda takiliyorsun muhtemelen.

Yapman gerekeni kafanda kurman algoritma gelistirdigin anlamina gelmez, algoritma deterministik cozumdur. Kafandaki cozumun problemi cozup cozemeyecegini implemente etmeden bilemezsin.

Eline kagit kalem alip pseudo kod ile çözümü yazmaya calis. Programlama dilini aradan cikar.
Takilinca problemi basitlestir.

Veri yapilari ogreten kursun algoritma sorulari basittir, esas algoritma o degil cunku. Listeye ekle, loop yap vs kisimlarinda takiliyorsun muhtemelen.

Demek istediğinizi anlıyorum ama kafamda kodun nereden nereye gitmesi gerektiğini biliyorum yani ilk önce buradan a değeri gelecek a değeri buradandan buraya gidecek şeklinde düşünebiliyorum (eğer ki dediğinizi doğru anladıysam) ama bu aklımdaki yol haritasını programlama dilinde anlatmayı beceremiyorum aynı İngilizce anlayıp konuşamamak gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı