Algoritma nedir?

adem ahmet

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Böyle bir soru var. Örnektir. Hiçbir sınav veya ödevle alakası yoktur. Sadece nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorum. Lütfen anlaşılır bir dille açıklarsanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• IMG_20211116_180407.jpg
    IMG_20211116_180407.jpg
    57 KB · Görüntüleme: 151
C#:
int orj_value = 27;
            int sayac = 0;
            try{
                Console.Write("Sayı giriniz: ");
                int value = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());
                if (value == orj_value){
                    Console.WriteLine("Tebrikler değer doğru!");
                    Console.WriteLine("Deneme sayısı: " + sayac.ToString());
                    Console.ReadKey();
                }else if (value < orj_value){
                    Console.WriteLine("Yukarı");
                    sayac++;
                    Console.ReadKey();
                }else if (value > orj_value){
                    Console.WriteLine("Aşağı");
                    sayac++;
                    Console.ReadKey();
                }
            }catch (Exception){ Console.WriteLine("Lütfen sayı türü giriniz."); Console.ReadKey(); }

Son düzenleme:
C#:
do{
 int orj_value = 27;
 int sayac = 0;

Console.Write("Sayı giriniz: ");
 int value = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());

if (value == orj_value){
 Console.WriteLine("Tebrikler değer doğru!");
 Console.WriteLine("Deneme sayısı: " + sayac.ToString());
 }else if(value < orj_value){
 Console.WriteLine("Yukarı");
 sayac++;
 }else if(value > orj_value){
 Console.WriteLine("Aşağı");
 sayac++;
 }
}while(value >= 0 && value <= 9999);

Çok teşekkür ederim. Senden ricam bir, soru da var, ona da yardım edersen çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• IMG-20211116-WA0000.jpg
    IMG-20211116-WA0000.jpg
    99,5 KB · Görüntüleme: 132
Son düzenleyen: Moderatör:
Algoritma çalışma prensibi/mantığı olarak düşünülebilir. Bilgisayar algoritmalarında bir sorun/ulaşmak istediğiniz bir sonuç olur. Bu sonuçlara ulaşmak için kuracağınız mantık sizin sonuca gidiş yolunuzu belirler. Örneğin ben bir mantık kurayım ve adım numaralarını yanında belirteyim. Diyeceğim ki kullanıcıdan bir sayı girmesini isteyeyim ( 1 ) ve bu sayıyı kontrol edeyim ( 2 ). Eğer sayı 27 ye eşitse oyunu bitireyim ( 3 ) eğer daha fazlaysa kullanıcıya "Sayı istediğimden daha büyük biraz küçült " yazayım ( 4 ). Yok daha azsa " Sayı istediğimden daha küçük biraz büyült " yazayım ve yeniden kullanıcıdan sayı girmesini bekleyeyim ( 1 e geri döndüm ). Kullanıcı doğru cevabı bulana kadar bu döngü sürsün ve kullanıcı bulunca 3. şarta girerek oyunu bitirsin. Bunu istediğiniz programlama diliyle yazarsanız bu algoritmayı kodlamış hayata geçirmiş olursunuz.
Düzenleme : Algoritma nedir diye okuyunca kelime anlamını açıklamışım kusura bakmayın

Soruda algoritma ve akış diyagramı soruyor ve arkadaş C# kodu attı?
Siz algoritma dersinde C# mı görüyorsunuz?

C de yazıyoruz normalde. Aynen kor olarak yazdı arkadaş. Bana şimdi algoritma ve akış diyagramı şeklinde lazım. Daha açıklayıcı olması için.

Çok teşekkür ederim. Senden ricam bir soruda var ona da yardım edersen çok sevinirim.
Sorduğun şey akış şeması sorusu, tabii onda da algoritma var ama sana dille yazılmış bir örnek lazım değil. Akış şeması örneklerine bakabilirsin internetten.

Burada 70+ örnek olduğunu söylüyor. Bunları inceleyebilirsin.

Algoritma kısaca; bir sorunu çözmek için gidilmesi gereken yoldur.

Algoritma çalışma prensibi/mantığı olarak düşünülebilir. Bilgisayar algoritmalarında bir sorun/ulaşmak istediğiniz bir sonuç olur. Bu sonuçlara ulaşmak için kuracağınız mantık sizin sonuca gidiş yolunuzu belirler. Örneğin ben bir mantık kurayım ve adım numaralarını yanında belirteyim. Diyeceğim ki kullanıcıdan bir sayı girmesini isteyeyim ( 1 ) ve bu sayıyı kontrol edeyim ( 2 ). Eğer sayı 27'ye eşitse oyunu bitireyim ( 3 ) eğer daha fazlaysa kullanıcıya "sayı istediğimden daha büyük biraz küçült " yazayım ( 4 ). Yok daha azsa " sayı istediğimden daha küçük biraz büyült " yazayım ve yeniden kullanıcıdan sayı girmesini bekleyeyim ( 1'e geri döndüm ). Kullanıcı doğru cevabı bulana kadar bu döngü sürsün ve kullanıcı bulunca 3. şarta girerek oyunu bitirsin. Bunu istediğiniz programlama diliyle yazarsanız bu algoritmayı kodlamış hayata geçirmiş olursunuz.
Düzenleme: Algoritma nedir diye okuyunca kelime anlamını açıklamışım kusura bakmayın.

Teşekkür ederim cevap verdiğini için. Bana yüklediğin resimin sonucunu algoritma ve akış diyagramı şeklinde lazım. Daha açıklayıcı olması için.

İnternette böyle bir örnek buldum ufak değişiklik yaparak kullanabilirsin. Mesela random kısmını atıp hangi sayıyı bulmak istiyorsan onu yaz.
tahmin1.jpg

Geri
Yukarı