Alienware 17 R2 BIOS Şifresi Nasıl Kırılır?

Range..

Kilopat
Makaleler
5
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi.
BIOS pilini söküp takmama rağmen şifresi sıfırlanmıyor. Hata kodu göstermiyor 3 yanlış deneme sonrasında. İnternette bulabildiğim şifreleri denedim sonuç alamadım. Dell konu ile ilgili olarak anakart değişimi diyor. Fakat yurt dışında açabiliyorlarmış serviste. Sanırım bunlarda şifre BIOS yongasında tutulmuyor. Nasıl sıfırlarım bilgisi, yorumu olan varsa sevinirim. Laptobu çöpe atma riskini göze aldım.
Servis Kodu: 1Q95L32

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
CMOS temizlemesi yapmanız gerekiyor.
Alienware ilginç bir şekilde bunun rehberini yapmış;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

CMOS temizlemesi yapmanız gerekiyor.
Alienware ilginç bir şekilde bunun rehberini yapmış;

Neden böyle bir şey yaptılar anlam veremedim :/

Administrator şifresi BIOS eepromunda saklanır. Yeni nesil BIOS'ların hemen hemen hepsinde CMOS sıfırlaması administrator şifrelerini kaldırmaz. Sadece değiştirilebilir ayarlar defaulta çevrilir. DELL'in sitesinden A09 BIOS güncellemesini yükleyin. Eğer Administrator şifresini koymamışken güncellemişseniz bir önceki BIOS sürümüne güncelleştirmeyi deneyin. Eğer bu işlemler şifreyi kaldırmaz ise BIOS eepromunuz sökülüp programmer ile güncel BIOS yazılımı tekrar flashlandığı zaman sorun kökten çözülecek. Bulunduğunuz şehrin piyasasına göre 100 ila 200 lira arası işlem ücreti var.

CMOS sıfırlama ile kalkmıyor.
Administrator şifresi BIOS eepromunda saklanır. Yeni nesil BIOS'ların hemen hemen hepsinde CMOS sıfırlaması administrator şifrelerini kaldırmaz. Sadece değiştirilebilir ayarlar defaulta çevrilir. DELL'in sitesinden A09 BIOS güncellemesini yükleyin. Eğer Administrator şifresini koymamışken güncellemişseniz bir önceki BIOS sürümüne güncelleştirmeyi deneyin. Eğer bu işlemler şifreyi kaldırmaz ise BIOS eepromunuz sökülüp programmer ile güncel BIOS yazılımı tekrar flashlandığı zaman sorun kökten çözülecek. Bulunduğunuz şehrin piyasasına göre 100 ila 200 lira arası işlem ücreti var.
BIOS'a Rasperry ile yazılım atmayı konuyu açmadan önce yaptım. AO9'u .rom olarak yazıp flashladım fakat etki etmedi. Sürüm güncellendi şifre kaldı. CMOS sıfırlamayı saymıyorum bile çünkü şifre sadece BIOS'da tutulmuyor. Defalarca denedim etki etmiyor. Yongayı değiştirsek bile kalıyor.
Forum etiği gereği nasıl çözdüğümüde anlatayım.
Bilgisayar mühendisi olduğum için öğrencilik zamanında aldığım IO Programmer vardı elimde. Anakartı inceleyip en sonunda Super IO(KB 9012A4)(Embedded Controller diye'de geçer.) adı verilen çipte tutulabileceğini düşündüm. İnternette çipi arattığımda kesin bir sonuca ulaşmasamda tam olarak yanılmadığımı anladım. Dell'in sitesinden A05 BIOS'unu indirim içerisinden EC yazılımını çektim. (Diğerlerinde çekemedim neden bilmiyorum) Sonrasında IO Programmer ile bunu EC'ye yazdım. Fakat o da ne yeniden şifre istedi. Bunu da Youtube üzerinde gördüğüm bir video ile çözdüm. Önce IO'yu sildim. BIOS sıfırlayıp güç verdim doğal olarak tepki vermedi. Sonrasında IO'ya tekrar yazılımını attım. Güç verdiğimde şifre kalktı. Windows ortamında A09'a geçirdim. Şuanda sorunsuz. Yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim.
DK:25.32
--Bahsettiğim yongayı Technopat laptobu incelerken göstermiş. Aşağıya ekliyorum onuda.
(Ene yazan yonga)
Sorusu olan arkadaşlar yazabilir. Cevap vermeye çalışırım. Tekrar teşekkürler iyi akşamlar.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı