Alienware AW2523HF vs ASUS ROG STRIX XG259qn vs MSI MAG 274qrf qd E2 vs LG 27GR83Q-B

KAPOOOWWWW

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba,

Yeni bilgisayar topladım, eski ASUS VG24vq monitörümü 2. ekran olarak kullanmak üzere, yeni bir monitör almak istiyorum. Ancak çoğu kullanıcı gibi ben de çok kararsız kalmış durumdayım. Bilgisayarımı sadece oyun amaçlı kullanıyorum, film video vs. televizyonumdan izliyorum.

Sistemim 2K için çok ideal ancak ben daha çok multiplayer/competitive oyunlar (çoğunlukla CS2, Valorant, BF, CoD vb.) Oynamaktan keyif alıyorum ve bu oyunları esporcu olmasam da rekabetçi şekilde oynamaktan keyif alıyorum. Bundan dolayı 24" 1080p 360Hz monitör almayı düşünüyorum. CS2 dışındaki oyunlarda güzel görüntü almak da keyifli olacaktır.

Özellikle CS2 için 24" ve 360Hz olayı önemli konumda şu an, ancak gelecekte oynayabileceğim potansiyel oyunlar için de 27" 1440p güzel bir seçenecek olacaktır (RDR2, Alan Wake 2 vb. oyunları da deneyimlemek istiyorum zaman zaman). Bundan dolayı çok kararsız kaldım, tavsiyelerinizi nedenleriyle birlikte paylaşabilirseniz çok memnun olurum.

Bütün bunlarla birlikte bir de ekstra sorum olacaktı sizlere; CS2'yi 4:3 1280x960 stretched şekilde oynuyorum, 27" 1440p monitörde bu şekilde oynarsam 24" 1080p monitördekinden çok daha kötü mü görüntü alırım?

Aklımda olan 27" modeller:
LG 27gr83q-b
Aralarında rtıngs'e göre en iyi puan alan model. Sizce de bu fiyat aralığında en iyi 27" seçenek bu mudur?

Alienware aw2724dm
27" 1440p için güzel tercihlerden biri olduğunu düşünüyorum.

MSI MAG 274QRF QD E2
Fiyatı (12K) diğer modellere göre daha uygun. Quantum dot teknolojisi güzel bir görüntü sunabilir diye düşünüyorum. Yeni bir model olduğu için pek inceleme bulamadım. MSI MAG 274qrf qd modeli için rtıngs 8.4 puan almış, E2 için henüz inceleme yok ancak benzer seviyede, hatta belki daha iyi çıkabilir diye düşünüyorum?

Aklımda olan 24" modeller:
Asus rog strix xg259qn
Artılar: 380Hz, 0, 3ms, ELMB Sync.
Eksiler: Daha yüksek fiyat(17k), eksik inceleme sayısı.

Alienware aw2523hf
Artılar: Yüksek inceleme sayısı, daha uygun fiyat(14.8k)
Eksiler: XG259Qn'te görüntünün daha akıcı olduğu söyleniyor?

Sistemim.
Ekran kartı: Galax GeForce RTX 4070 Ti Super sg 1-Click OC.
İşlemci: Ryzen 7 7800x3D.
Anakart: MSI MB B650 Gaming Plus Wi-Fi
Kasa: MSI MAG Forge 320r.
PSU: MSI PSU MAG A750GL PCI-E5 750W 80+ Gold.
Sıvı soğutma: DeepCool LS720 ARGB 360mm.
RAM: Corsair Vengeance RGB 32 GB (2x16 GB) 6000MHz CL30.

@KAPOOOWWWW sisteminiz güzel. Alınabilecek monitör makası da epey geniş.
Konuyu biraz zora sokmuşsunuz. Çünkü her ıskaladan monitör koymuşsunuz. Bu şekilde monitör seçilmez.
Nasıl bir kullanıcı olacaksınız? Hangi alanda daha iyi performans istiyorsunuz? Bir yolda seçim yapar ona göre monitör seçeriz. Bu şekilde seçim olmaz.

Baktıkların arasında karma kullanıma en uygunu LG'dir. 2K ve 240Hz olması hem akıcılık hem görüntü performansı demektir.
360Hz için kendini zorunlu hissetmiyorsan LG'yi alman yeterli olacaktır.

LG'den daha üstün bir görüntü kalitesi istiyorsan MSI QD-E2 önereceğim.

@Saint Lucia yorumunuz için çok teşekkür ederim. Monitörleri canlı inceleyemediğim için 1440p ne kadar güzelleştiriyor emin olamıyorum, bu da karar vermemi zorlaştırdı malesef. Rekabetçi şekilde fps oyunlar oynamak amaçlı alıyorum ancak görüntü kalitesi de iyi olabilecek bir model arıyorum. 1440p 240hz alınabilir bu bağlamda ancak cs full çözünürlükte oynamayacağım, 27” 1440p bir monitör düşük çözünürlükte 24” 1k monitörden kötü görüntü verir mi bilemedim.

24” için paylaştışım 2 model arasında 2.2k TL fark vermeye değer bi fark var mıdır sizce?

Bir de aşağıdaki sorum için de yardımcı olabilirseniz, karar verebilmem için çok yardımı olacak.

CS2'yi 4:3 1280x960 stretched şekilde oynuyorum, 27" 1440p monitörde bu şekilde oynarsam 24" 1080p monitördekinden çok daha kötü mü görüntü alırım?

CS2'yi 4:3 1280x960 stretched şekilde oynuyorum, 27" 1440p monitörde bu şekilde oynarsam 24" 1080p monitördekinden çok daha kötü mü görüntü alırım?

Bunu okudum ama cevabını bilmiyorum. CS oynamıyorum. Denemedim ve görmedim bu yöntemi. Fakat mantık yürütürsem görüntü çamur gibi olacaktır. Çünkü çözünürlüğü düşürüyorsun. Haliyle piksel kaybı olacak. Oyun içinde sana ne yansıtır bilemiyorum.

24” için paylaştışım 2 model arasında 2.2K TL fark vermeye değer bir fark var mıdır sizce?

360Hz ayrı bir dünya. ROG'un çok adını duymadım bu modelde. Alienware daha alınır duruyor. En azından bilinen model.

Ancak görüntü kalitesi de iyi olabilecek bir model arıyorum.

Bu yüzden 2K/240Hz mantıklı duruyor.

Sizin de yardımlarınızla beraber 27” 1440p 240hz+ almaya karar verdim.

Burada seçeneklerim:
LG 27GR83Q-B
Asus TUF Gaming VG27AQM1A
Gigabyte M27Q X

Asus 2k TL kadar daha ucuz diğerlerine göre ama şu anda kullandığım monitörde de olan zamanla ekranın altında siyah bar oluşma sorunu yaşar mıyım tekrar , yüksek hz asus monitörlerde bunu yaşayan başkalarını da okumuştum.

Asusta dahili hoparlör de var, casual zamanlarda kullandığım bir şey. Olması artı olur benim için. Ama ilk önceliğim görüntü kalitesi, genel panel kalitesi bu modeller arasında.

Sizin de yardımlarınızla beraber 27” 1440p 240Hz+ almaya karar verdim.

Burada seçeneklerim:
LG 27GR83Q-B
ASUS TUF Gaming VG27AQM1a.
Gigabyte M27Q X

ASUS 2K TL kadar daha ucuz diğerlerine göre ama şu anda kullandığım monitörde de olan zamanla ekranın altında siyah bar oluşma sorunu yaşar mıyım tekrar, yüksek Hz ASUS monitörlerde bunu yaşayan başkalarını da okumuştum.

ASUS'ta dahili hoparlör de var, casual zamanlarda kullandığım bir şey. Olması artı olur benim için. Ama ilk önceliğim görüntü kalitesi, genel panel kalitesi bu modeller arasında.

Hayırlı olsun iyi günlerde kullanın.

LG 27GR83Q-B
ASUS TUF Gaming VG27AQM1A
Gigabyte M27Q X

Bu üçü de istekleriniz karşılar.
ASUS'un o değil de Asus TUF Gaming VG27AQML1A Monitör bu modeli daha iyidir. Pivot desteği var çünkü.
Bütçe önemliyse ASUS tercih edebilirsiniz. Bahsettiğin sorunlar markadan ziyade şansa dayalıdır. Çeşitli sorunlar nüks edebilir ve denk gelebilir.
Kronik sorunları olan modeller değillerdir.
Yazılım mühendislerinin başarısını sorarsan Tuf serisi pek önermiyorum.
LG daha iyidir.

Geri
Yukarı