Aliexpress Alışveriş Rehberi

enes13mes

Hectopat
Makaleler
42
Daha fazla  
Arkadaşlar selam.
Aliexpress.com alışveriş sitesi ülkemizde günden güne yaygınlaşıyor. Bunda siteni Türkçeyi desteklemesinin katkısı epey büyük.

Peki nedir bu Aliexpress? Neden bu kadar yaygınlaştı? Bu başlıkta bu konuları elimden geldiğince anlatacağım.

Aliexpress-China.png

Aliexpress Çin`de küçük bir girişimci olan Jack Ma tarafından kurulmuş bir alışveriş firması. Aslında Aliexpressten önce Alibaba diye bir site vardı ve bu site genelde toptan sipariş alan bir siteydi. Halada aktif durumda sanırım. Daha sonra Aliexpress çıktı Alibaba sitesinden. Aliexpressin amacı adı üstünde express yani perakende ürün satan bir site olmasıydı.

32.jpg

2012 yıllarında çok berbat bir arayüz ve rezalet bir müşteri hizmetleri vardı sitenin. Zamanla gelişerek 2015 yılında büyük yatırımlar sayesinde birçok dili destekleyen ve modern arayüzlü bir site haline geldi Aliexpress. Günümüzde iğneden ipliğe RAM`den CPU`ya kadar birçok ürünü bu sitede bulabiliyorsunuz. Yalnız yasaklı ürünler var onlara daha sonra değineceğim.

kredi_karti_hizli.jpg

Siteden alışveriş sistemi normal Türkiye'deki alışveriş siteleri gibi işliyor. Satıcılardan ürünü satın alıyorsunuz kredi kartı veya ininal kart ile. Satıcı ürünü size gönderiyor. Siz ürünü teslim aldığınızda onay veriyorsunuz ve paranız satıcıya aktarılıyor. Sitede sizin paranızı koruyor bu süreçte. Eğer memnun kalmaz yada hasarlı ürün alırsanız "dispute" (aldığım üründen memnun değilim) açıyorsunuz. Satıcıların çoğu para iadesi yapıyor böyle bir memnuniyetsizlik durumunda.

Bizzat tecrübelerimle söyleyebilirim ki güven konusunda sıkıntı yaşamazsınız. 2014 yılından beri 500 den fazla siparişim olmuştur Aliexpressten, hiçbirisinde paramı kaptırmadım, hiçbirisinde satıcı ürünü kargo lamama veya beni kandırmaya çalışma gibi bir durum olmadı. Aksine satıcılar bizdeki esnafların aksine çok ilgili ve müşteri memnuniyetini birinci planda tutma eğilimindeler. Çünkü sizin vereceğiniz feedbackler (puanlama) onların kan damarı olmuş durumda. Ebayde de aynı sistem yürüyor. Satıcının aldığı feedbackler 5 üzerinden 4,5in altındaysa o satıcı güvenilmez olarak düşünülüyor çoğu müşteri tarafından.

Tabi her ürünü getiremezsiniz. Bazı ürünlerde yasak olduğundan dolayı gümrük reddediyor. Aynı zamanda bir üründen 50 tanede getirmeye çalışmayın. Ticari kapsamında değerlendirilip vergi müşaviri falan tutmanız gerekir. Yasaklı ürünler başlıca şöyle,
  • Her türlü sim kart takılan cihaz, telefon ve akıllı saat,
  • Elektronik sigaralar,
  • İlaç ve haplar,
  • Sporcu besinleri,
  • Kimyasal maddeler
Bu gibi ürünleri getirmeniz kesinlikle yasak. Direkt olarak gümrükten geri gönderiliyor bu tarz ürünler. Ama telefon için bir yöntem var onuda sonra anlatacağım.

Şimdi neden bu site çok tercih ediliyor bundan bahsedelim.

Türkiyede satılan ürünlerin çoğu Çin'den ithal edilmekte. Dolayısıyla KDV, ÖTV, depolama masrafı vs. derken 1$lık ürün size ulaştığında bazen 5$ ödediğiniz oluyor. Fakat Aliexpress bu aradaki masraflar olmadan direkt olarak üreticiden veya üreticinin anlaşmalı olduğu satıcıyla sizi buluşturarak birçok ürünü çok ucuza almanızı sağlıyor. İyice araştırdığınızda 1,5 TL ye bile ücretsiz kargolu binlerce ürün bulmanız mümkün.

Şimdi birkaç ay önce çektiğim bir videoyu sizlerle paylaşıyorum. Bu videoda alışveriş nasıl yapılır elimden geldiğince anlatmaya çalıştım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eğer hala aklınızda soru kaldıysa buradan yada aşağıdaki iletişim kaynaklarından bana sorabilirsiniz. Çok soru gelmesine rağmen hepsine tek tek ve sabırla cevap vermeye çalışıyorum.

Şimdi ise bu siteden alabileceğiniz en ucuz ürünleri vereceğim. Belki inanamayacaksınız ama 1 liralık ürünler bile ücretsiz kargoyla kapınıza kadar geliyor.

1$ Civarına Alınabilecek Ürünler

1-Nano simkart Adaptör Seti [0.77$]
Buy Products Online from China Wholesalers at Aliexpress.com
HTB17vb_QpXXXXaNXXXXq6xXFXXX0.jpg

2-Mikro USB Kablosu Hızlı Şarj 2A [0.66$]
HTB1GL.4MXXXXXcRXFXXq6xXFXXXI.jpg

3-Iphone 5 6 7 Şarj Kablosu [0.84$]
HTB1vwgwRpXXXXXIXXXXq6xXFXXXf.jpg

4-Matt iPhone 5-6-7 uyumlu Kılıf [0.97$]
HTB1dCozRFXXXXa9XXXXq6xXFXXXu.jpg

5-Şık Kitap Okuma Lambası Usb [0.97$]

6-Bilek koruyuculu Mouse Pad [0.94$]

7-Usb vantilatör Serinletici [0.71$]

8-3.5mm to 3.5mm Ses Kablosu Aux [0.51$]

9- Dolap, Gardolap Kilidi [0.95$]

10-Erkek ve bayanlar İçin Gümüş Renkli Yüzük [0.95$]

11-Mp3 Mp4 Android için Kulak İçin Siyah Mavi Şık Kulaklık [0.79$]
MP3/Mp4 Roping Stereo Subwoofer Earphone In Ear Headset Earbud 1.1M Reflective Fiber Cloth Line Metal Earphone Drop Shipping-in Earphones & Headphones from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group

12-Diş Fırçası Kapağı 5 Adet [0.49$]
Useful 1Set/5Pcs Travel Camping Protect Toothbrush Head Cleaner Cover Case Box Holder-in Storage Boxes & Bins from Home & Garden on Aliexpress.com | Alibaba Group

1-diş fırçası kapağı.jpg

13-Klozet Kapağı Çıkartması Gülen Surat :) [0.84$]
big mouth toilet stickers wall decorations 342. diy vinyl adesivos de paredes home decal mual art waterproof posters paper 7.0-in Wall Stickers from Home & Garden on Aliexpress.com | Alibaba Group

2-klozet kapağı çıkartması (1).png

14-Fiş Tutma Aparatı [0.30$]
Ouneed Kitchen organizer Storage Holders & Racks Multifunction Finishing Plug Holder Sticky Hooks U6924 DROP SHIP-in Storage Holders & Racks from Home & Garden on Aliexpress.com | Alibaba Group
3-Priz tutma aparatı.jpg

15-Tıraş Bıçağı Tutma Aparatı [1,59$]

16-Poşet Tutma Aparatı Anahtarlıklı [0,66$]

17-Kumanda Asma Aparatı 4 tane [1,10$]

18-Tıraş Örtüsü [2,15$]
7-traş örtüsü.jpg

19-Diş Macunu Sıkma Aparatı [0,54$]

20-Kapı Arkasını Yumuşatan Aparat [0,79$]

HTB1fvhPNFXXXXbIXFXXq6xXFXXXa.jpg

Dosya Ekleri

• 2-klozet kapağı çıkartması.png
    2-klozet kapağı çıkartması.png
    72,9 KB · Görüntüleme: 262
  • HTB16FcQLpXXXXXNXVXXq6xXFXXXq.jpg
    HTB16FcQLpXXXXXNXVXXq6xXFXXXq.jpg
    83,1 KB · Görüntüleme: 229
Son düzenleyen: Moderatör:
Aynen kendine hediye almış gibi oluyorsun. Artık 1 ay sürmüyor 2 haftada geliyor ürünlerin çoğu.

Bende çok kullanıyorum Aliexpress'i, dil Türkçe'ye translate üzerinden çeviri olduğu için Türkçe yerine Global Siteyi yani ingilizce kullanıyorum, Türkçe olduğu zaman bazen yanıltıcı olabiliyor. Ürünlerde genelde 1 ay civarında geliyor, gelmezsede kolayca iade alınabiliyor zaten.

Bende çok kullanıyorum Aliexpress'i, dil Türkçe'ye translate üzerinden çeviri olduğu için Türkçe yerine Global Siteyi yani ingilizce kullanıyorum, Türkçe olduğu zaman bazen yanıltıcı olabiliyor. Ürünlerde genelde 1 ay civarında geliyor, gelmezsede kolayca iade alınabiliyor zaten.
Aynen hocam Türkçe çevirisi çok kötü. İngilizce kullanıyorum bende. :like:

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı