Aliexpress sevkiyat ücretleri

betaa_

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, bu gün başıma bir olay geldi ve hemen bu foruma soruyorum. Aliexpress'e devlet tarafından vergi sistemi mi getirildi? Size şöyle anlatayım;

Uzun zamandır Aliexpress'ten devamlı olarak alışveriş yapan birisiyim. İlk vergi sistemi geldiğinde alışveriş sıklığım azalmıştı çünkü 1 TL'lik ürün alsanız dahi en az 15 TL vergi ödüyordunuz. Dün yine her zamanki gibi Aliexpress'ten bir ürünün siparişini verdim. Şiparişi onayla dediğimde karşıma bir kutucuk çıktı ve TC kimlik no. Ad soyad bilgilerimi istedi, aksi takdirde sipariş veremiyordum. Bilgileri girdim ve siparişi başarı ile verdim. Buraya kadar hiçbir sıkıntı yoktu. Asıl garip olan şeyi biraz önce fark ettim. Sepetimde bulunan ve çoğu "ücretsiz sevkiyat" olarak gözüken ürünlerim tamamına nerede ise 1/3'lük (150 TL'lik ürüne 50 TL) bir kargo ücreti geldi. Ayrıca Aliexpress'te dolanırken de filtreler kısmında "ücretsiz sevkiyat" seçeneğini işaretlememe rağmen neredeyse her zaman 1/3'lük bir kargo ücreti gördüm. Benim de aklıma bu saçmalıkla ilgili tek bir fikir geldi. Artık devlet Aliexpress'ten getirelecek her şey için extra vergi talep ediyor. Olayı internette bulamadığımdan buraya yazıyorum. Belki başka bir sebepten dolayı böyle bir durum oluşmuştur. Bilenler yazarsa çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ama ben hem olması gerekenden yüksek fiyattaki kargo parasını karttan ödüyorum hemde kapıda gümrük vergisi ne kadarsa onu ödüyorum. Ben 2x vergi mi ödemiş oluyorum?
Bunu Ekim'den sonra yaptığınız bir alışveriş için mi gerçekleştirdiniz. Çünkü olay Ekim itibariyle yapılan yeni alışverişlerde geçerli şeklinde yazmışlardı. Bu arada üstte aşırı net konuştuğumu fark ettim de çok net bir kaynak yok elimizde maalesef. Yine de durumu açıklayan daha makul bir neden göremiyorum tabii.

Bunu Ekim'den sonra yaptığınız bir alışveriş için mi gerçekleştirdiniz. Çünkü olay Ekim itibariyle yapılan yeni alışverişlerde geçerli şeklinde yazmışlardı. Bu arada üstte aşırı net konuştuğumu fark ettim de çok net bir kaynak yok elimizde maalesef. Yine de durumu açıklayan daha makul bir neden göremiyorum tabii.
Merhabalar ben durumun bu olduğunu bilmiyordum, pandemi dolayısıyla gönderim ücretlerinin çin hükümeti tarafından arttırıldığını düşünmüştüm. Ama araştırınca ve sizin bahsetiğiniz anlaşmayı görünce farkettim çoğu üründen devletimiz yüzde 200 üzerinde bir vergi alıyor. Ben aliexpress üzerinden bir ürün aldığım zaman hem kargo ücretini hemde ptt tarafından kapıda ödenen vergileri ödemişim bu konuda herhangi bir yasal mecraya başvurarak benden kesilen usülsüz vergiyi geri alma gibi bir yasal hakkım var mıdır?

Merhabalar ben durumun bu olduğunu bilmiyordum, pandemi dolayısıyla gönderim ücretlerinin Çin hükümeti tarafından arttırıldığını düşünmüştüm. Ama araştırınca ve sizin bahsetiğiniz anlaşmayı görünce fark ettim çoğu üründen devletimiz yüzde 200 üzerinde bir vergi alıyor. Ben AliExpress üzerinden bir ürün aldığım zaman hem kargo ücretini hem de PTT tarafından kapıda ödenen vergileri ödemişim bu konuda herhangi bir yasal mecraya başvurarak benden kesilen usülsüz vergiyi geri alma gibi bir yasal hakkım var mıdır?

Kargo ücreti ve vergi birbirinden ayrı işliyor. İnsanlar aşırı vergi geliyor diye full iade etmeye başlayınca AliExpress'teki satıcılar zarar etmemek için sadece Türkiye'ye özel kargo ücreti uyguladı.

Kargo ücreti ve vergi birbirinden ayrı işliyor. İnsanlar aşırı vergi geliyor diye full iade etmeye başlayınca AliExpress'teki satıcılar zarar etmemek için sadece Türkiye'ye özel kargo ücreti uyguladı.
Hayır yukarıdaki arkadaş satıcılarla hükümet arasında gerçekleşen bir vergi anlaşmasından bahsetmişti. Benim kafam o yüzden karıştı. Ayrıca hiç sanmıyorum durumun iadeler ile alakalı olduğunu bu olay bir çok ülkede böyle ama sadece bizde kargo ücretleri yüksek durumda. Zaten satıcılar ücretsiz kargo ile ürün gönderirken zarar etmiyorlar. Çünkü normalde bildiğim kadarıyla onlarda kargo sistemi bizimki gibi değil satıcı gidip kargo firmasından bir tarife alıyor ve her ay belli bir ücret ödüyor ödediği ücret karşılığında mesela 1000 kişiye kargolama yapabiliyor toplu olarak tabii ki.

Hayır yukarıdaki arkadaş satıcılarla hükümet arasında gerçekleşen bir vergi anlaşmasından bahsetmişti. Benim kafam o yüzden karıştı. Ayrıca hiç sanmıyorum durumun iadeler ile alakalı olduğunu bu olay birçok ülkede böyle ama sadece bizde kargo ücretleri yüksek durumda. Zaten satıcılar ücretsiz kargo ile ürün gönderirken zarar etmiyorlar. Çünkü normalde bildiğim kadarıyla onlarda kargo sistemi bizimki gibi değil satıcı gidip kargo firmasından bir tarife alıyor ve her ay belli bir ücret ödüyor ödediği ücret karşılığında mesela 1000 kişiye kargolama yapabiliyor toplu olarak tabii ki.

Her neyse ben en son aldığım ürüne hem kargo hem de vergi ödedim. En basitinden 50TL altı olan her şey 3 katı fiyatına geliyor, ürünün fiyatı arttıkca ek masrafların ürünün fiyatına oranı da doğal olarak azalıyor. En son Meksika'ya alışveriş yaptım ve kargo ücretleri ucuzladı ama bedava olmadı o yüzden arkadaşın dediği doğru olabilir. Ama yinede kargoya ürünün kendisi kadar para ödesekte kapıda vergimizi çatır çatır ödüyoruz. Kısaca hakkınızı falan talep edemezsiniz vergi için. İnşallah direk banlarlar yurt dışı ticaretinide Türkiyede'ki kazıkçı satıcılardan aynı ürünleri 5 katı fiyatı alırız. Çok uyuz oluyorum bu olaylara çok.

Merhabalar ben durumun bu olduğunu bilmiyordum, pandemi dolayısıyla gönderim ücretlerinin çin hükümeti tarafından arttırıldığını düşünmüştüm. Ama araştırınca ve sizin bahsetiğiniz anlaşmayı görünce farkettim çoğu üründen devletimiz yüzde 200 üzerinde bir vergi alıyor. Ben aliexpress üzerinden bir ürün aldığım zaman hem kargo ücretini hemde ptt tarafından kapıda ödenen vergileri ödemişim bu konuda herhangi bir yasal mecraya başvurarak benden kesilen usülsüz vergiyi geri alma gibi bir yasal hakkım var mıdır?
Sipariş kargolanmadan iptal edebilirsiniz, onun dışında yok ve usulsüz değil. %40'a kadar yasal olanağı var.

Dediğiniz gibi olmuş. 1000TL'lik bir işlemci vardır haftalardır almak için para biriktirdiğim artık 1200TL olmuş sadece teslimatı. Her şeye kargo ücreti gelmiş. Muhtemelen AliExpress Türkiye'ye giden paketlerin vergi ve diğer saçmalıklar yüzünden geri dönmesinden ötürü böyle bir karar aldı. Yani vergi ayrı ödeniyor olabilir. Çok sinir oldum zaten %20 vergi üstüne verginin vergisini ödüyoruz bir de bu çıktı başımıza.

Cin'den 1 Full konteyner 40" 8500USD'ye geliyor. Nakliye fiyatlari cok artti bircok ürün için cinden getirmek artik mantikli degil. Urunlerin buradaki toptan ithalatcilari AliExpress'ten asagi fiyatlara satıyorlar genellikle toplu alim yaptiklari için. Bu da bize ihracat firsati doguruyor. Avrupa ve Orta Doğu pazari hem tedarik sureleri hem de nakliye fiyatlarindaki avantajimiz nedeni ile ardina kadar acilmis durumda. Devletinde ihracat tesvikleri azimsanmayacak seviyede. Gelir vergisinin yarisini odemiyor olmak bile ciddi bir avantaj. O zaman ne duruyorsun ihracat yapsana ihr yapsana ihr yapsanaa.

Cin'den 1 Full konteyner 40" 8500USD'ye geliyor. Nakliye fiyatlari cok artti bircok ürün için cinden getirmek artik mantikli degil. Urunlerin buradaki toptan ithalatcilari AliExpress'ten asagi fiyatlara satıyorlar genellikle toplu alim yaptiklari için. Bu da bize ihracat firsati doguruyor. Avrupa ve orta doğu pazari hem tedarik sureleri hem de nakliye fiyatlarindaki avantajimiz nedeni ile ardina kadar acilmis durumda. Devletinde ihracat tesvikleri azimsanmayacak seviyede. Gelir vergisinin yarisini odemiyor olmak bile ciddi bir avantaj. O zaman ne duruyorsun ihracat yapsana ihr yapsana ihr yapsanaa.

Hocam bende ihracat yapmayı düşünüyorum da bu konuda hiç geçmiş deneyimim yok o yüzden ne nedir bilmiyorum bu konuda internet üzerinde falan da pek bir bilgi bulunmuyor. O yüzden cesaret edemiyorum açıkçası bilgi ve deneyimim olmadığından.

İyi günler diliyorum diğer sitelerde bulamadığım bir ürünü 44 TL'ye Aliexpresste buldum (yeni üyelik açtım az önce indirim kuponu verdi) şimdi ürünü 27 TL'ye alabilirim (ücretsiz sevkiyatlı bir ürün) . Ürün bana gelene kadar ne kadar öderim ?

Geri
Yukarı