Aliexpress ürün teslim süreci

bhdrbyram

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Fashion Photographer
Arkadaşlar öncelikle herkese selamlar,

Birçok konu mevcut forumda benzer ama bilen arkadaşlar durumu kontrol edebilirlerse benim adıma çok sevinirim. 29.09.2019 tarihinde sipariş geçtim ve satıcım ürünleri 30.09.2019 tarihinde kargoladı. Ürünler;

5AY2Az.png

li6Ywt.png

Kargo takip numaraları ile sorguladığımda da;

Udi7jz.png

4ES5Gt.png

Durum budur. Ayrıca benim bir de şu korkum var açıkçası fiyatı 1608 TL normalde ama satıcı ile konuşup 30 dolar göstermesi konusunda anlaştık vergi düşük çıkması açısından. Hatta bana kendisi teklif etti acaba kontrol o yüzden mi uzadı yoksa? PTT'yi arıyorum PTT cevap olarak ürün TR'ye gelmiş upimde görünüyor diyor. Upim arıyorum onlar bize yönlendiriyor ama ürünün ülkeye girişi yapılmamış gümrükte olabilir diyor yani herkes birbirine atıyor. Ürün 8 parça olduğu için tek bir kutuya koyup göndermişler. O yüzden mi bilgi girilmiyor henüz konuyla ilgili tecrübesi olan varsa yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gümrüğe yakın mısınız acaba eğer böyle bir şey varsa bir gidip kontrol etmenizde fayda var yoksa gümrük numarasını bulabilirseniz birde oraya sordurun, ürünlerin kalacağını düşünmüyorum gümrükte geçer ürünler hediye paketi veya az fiyat bunla pek bir ilgisi olmamalı diye düşünüyorum..

Daha çok erken. Bekleyeceksin. Ürünlerin teker teker açılıp içinde gümrük için uygunsuz bir ürün olup olmadığı incelenecek, sonra "tamamiyle kafalarına göre" bir gümrük vergisi + işlem ücreti ekleyip PTT ile sana gönderecekler. Sende kapıda ödeme yaparak ürünlerini teslim alacaksın. Normalde süreç bu şekilde işliyor.

Daha çok erken. Bekleyeceksin. Ürünlerin teker teker açılıp içinde gümrük için uygunsuz bir ürün olup olmadığı incelenecek, sonra "tamamiyle kafalarına göre" bir gümrük vergisi + işlem ücreti ekleyip PTT ile sana gönderecekler. Sende kapıda ödeme yaparak ürünlerini teslim alacaksın. Normalde süreç bu şekilde işliyor.

anladım yani normal o zaman çünkü ben idrak edemedim 11 inde TR ye girmiş ürün kontrolden hala geçmemiş takipte edemiyorum hep aynı 4 işlem görünce panik oldum açıkçası.

Arkadaşlar öncelikle herkese selamlar,

Birçok konu mevcut forumda benzer ama bilen arkadaşlar durumu kontrol edebilirlerse benim adıma çok sevinirim. 29.09.2019 tarihinde sipariş geçtim ve satıcım ürünleri 30.09.2019 tarihinde kargoladı. Ürünler;

5AY2Az.png

li6Ywt.png

Kargo takip numaraları ile sorguladığımda da;

Udi7jz.png

4ES5Gt.png

Durum budur. Ayrıca benim bir de şu korkum var açıkçası fiyatı 1608 TL normalde ama satıcı ile konuşup 30 dolar göstermesi konusunda anlaştık vergi düşük çıkması açısından. Hatta bana kendisi teklif etti acaba kontrol o yüzden mi uzadı yoksa? PTT'yi arıyorum PTT cevap olarak ürün TR'ye gelmiş upimde görünüyor diyor. Upim arıyorum onlar bize yönlendiriyor ama ürünün ülkeye girişi yapılmamış gümrükte olabilir diyor yani herkes birbirine atıyor. Ürün 8 parça olduğu için tek bir kutuya koyup göndermişler. O yüzden mi bilgi girilmiyor henüz konuyla ilgili tecrübesi olan varsa yardımcı olabilirse çok sevinirim.
Dur daha yeni başladık. Gümrük çok yavaş çalışır. Günde binlerce ürün gelir ve adamlar da yavaş yavaş çalıştığı için bir ürünün geçmesi 1 aydan uzun bile olabilir. Demişssin zaten tek kutuya konuldu diye. Kutuyu kontrol ediyorlardır. Vergisi verilecek ürünleri falan ayırıyorlar. Bu işi de zaten çok yavaş yapıyorlar. Aliexpress ten gelen malın erken teslim edilmesi mümkün değil. Bekle bir ay sonra ancak gelir diye tahmin ediyorum.

anladım yani normal o zaman çünkü ben idrak edemedim 11 inde TR ye girmiş ürün kontrolden hala geçmemiş takipte edemiyorum hep aynı 4 işlem görünce panik oldum açıkçası.

Bugüne kadar yüzlerce yurtdışı alışverişim oldu kargo - gümrük bekleme sürelerim 8 gün ile 3 ay arasında. Yani buradan hesapla. 😅

Ben de yurtdışından bir çok ürün siparişi veriyorum. Son çıkan vergi yasalarından sonra kontroller arttı ve teslim süreci kapıda ödeme olduğu için uzadı. Teslim süresi 1.5 ay kadar uzayabiliyor ve satıcı bu durumu hep yaşadığı için seni bekletmek isteyebilir. Böyle bir durumla karşılaşırsan güvenip, hakların dahilinde karşılıklı son teslim günü sürecini uzatmayı onaylayabilirsin. Bu süreç 2-3 ayı bulursa ki Aliexpress bu kadar uzatma seçeneği sunmuyor, o zaman son çare iptal işlemini başlatırsın. Ürünlerin tek kutuda olması sorun değil, hepsi farklı ürünler, bir ticari mal değeri yok. Aynı kutuda aynı ürünler olursa sıkıntı yaratabiliyor. Sen şu an zamana bırakmalısın.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı