AliExpress üzerinden alınan ürün PTT kargo sisteminde gözükmüyor

Faruk Toprak

Hectopat
Makaleler
2
AliExpress üzerinden USB test cihazı aldım. Ürünüm '' 2020.09.05 06:10 (GMT-7): Varış ülkesine ulaştı '' ibaresinde, belirtilen tarihte ülkeye ulaştı. PTT dağıtım merkezine '' 2020.09.11 09:24 (GMT-7): Gönderi, menşe ülkesinin postanesine ulaştı '' ibaresi takip sayfasında belirtildi.

PTT üzerinde takip edilemiyordu. 17Track sitesinden kontrol ettiğimde aşağıdaki uyarı ile karşılaştım.
'' Takip numaranız bulunamadı. Henüz firmanın sistemine girilmemiş olabilir. Lütfen daha sonra tekrar bakın. ''

Ekran görüntüsü 2020-11-26 013404.png

Bir gün PTT görevlisi geldi. Yurt dışı kargomun olduğunu ve 16TL vergi ödemem gerektiğini söyledi. Ürünümü teslim etmek istediğinde çantasında bulamadığını, sonraki sefer getireceğini söyledi. İşe yeni başladığı için doğal karşıladım. Diğer gelişinde de aynı durum oldu.
Bir sonraki gelişinde diğer takipsiz kargomu getirdi. Vergisini ödeyip kargomu teslim aldım.
Bir önceki kargomun gelip gelmediğini sordu, bende gelmediğini söyledim. Garipsedi ve farklı PTT görevlisinin dağıtım yaparken bırakması gerektiğini söyledi. Bırakmadığını öğrenince sistemden kontrol edeceğini söyledi. PTT merkezine vardığında, yetkili kişiyle beraber sistemden kontrol sağladılar. Sonuç, verdiğim takip numarasına ait bir kargo olmadığı anlaşıldı.

Durum böyle olunca PTT'ye şikayet yazdım.

İLK ŞİKAYETİM

Şikayet

Yurtdışı kayıp ürün

Ürünüm PTT dağıtım merkezine gelmesine rağmen sistemde gözükmüyor. Ürünüm hala elime ulaştırılamadı.

Cevap

2020-164**** Numaralı Info Başvurunuz, Gönderiniz henüz yurtiçi alım merkezimize ulaşmamıştır.

İKİNCİ ŞİKAYETİM

Şikayet

Yurt dışı takipli kargo teslim edilmedi.

UB1115******* 'numaralı gönderim 2020-09-11 09:24 tarih ve saat itibariyle '' Gönderi, menşe ülkesinin postanesine ulaştı '' ibaresi sistemde gözükmesine rağmen hala adresime teslim edilmedi. PTT'ye şikayet yazdığımda sisteme girilmediği söyleniyor. Ancak gelen PTT görevlisinin listesinde ismim olmasına rağmen kargom ortada yok. Takipsiz kargo teslim edilebilirken, takipli kargom nasıl oluyor da teslim edilemiyor. Gerekenin yapılmasını rica ediyorum

Cevap

2020-1704664 Numaralı Info Başvurunuz, UB1115******* nolu gönderi henüz ülkemize gelmemiştir. Pandemi nedeni ile ülke posta ofislerinde sıkıntılar yaşanmaktadır.

Farklı zamanlarda gönderdiğim şikayetlerimde bile birbirinden alakasız cevaplar alıyorum. Bu tarz sorunlara sebep olan şey nedir.

Şikayetvar.com üzerindeki şikayeti ve yorumları okudum. Ardından AliExpress üzerinden para iademi istedim.

'' Ptt Posta İşleme Merkezinde Yurt Dışından Gelen Siparişler Kayboluyor! ''

Son düzenleme:
Biri araklamıştır. Yurt dışı, özellikle aliexpress kargolarını teslim etmek ile araklamak seçenekleri dağıtıcının insafiyetine kalmış bir şeymiş diye duymuştum.

Güncelleme

90 günün sonunda ürün elime ulaştı. PTT'nin bana gönderdikleri mesajlar durumu doğrular nitelikte. Verilen takip numarasını PTT ve 17track üzerinden kontrol ettim sisteme girilmemiş durumda.
PTT görevlisinin bana dediği üzere ürünler gümrükte tutuluyormuş. İnsanları caydırma politikası uygulanıyormuş bir nevi. Kaybolma durumu yokmuş.
Yazımda çantasında bulunmayan kargo takipsiz olan kargommuş. Onu teslim almıştım.
Önceki yazdığım yazılarım kurum ve çalışanlar hakkında kötü fikir oluşturmasın.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı