AliExpress vergisi nasıl oluyor?

YigithanEricekli

Hectopat
Daha fazla  
Açıkçası o kadar çok vergi ödüyoruz ki bir ürüne hangi vergilerin verildiğini tek tek hesaplamak imkansızlaşıyor. Doğru cevabı ürün elinize ulaştığında PTT görevlisi söylediğinde alırsınız.

Ayrıca vergilendirme kutunun üzerindeki fiyat üzerinden yapılıyor, satıcıyla anlaşıp ürünün üzerindeki fiyatı düşük göstertebilirsiniz.

Açıkçası o kadar çok vergi ödüyoruz ki bir ürüne hangi vergilerin verildiğini tek tek hesaplamak imkansızlaşıyor. Doğru cevabı ürün elinize ulaştığında PTT görevlisi söylediğinde alırsınız.

Ayrıca vergilendirme kutunun üzerindeki fiyat üzerinden yapılıyor, satıcıyla anlaşıp ürünün üzerindeki fiyatı düşük göstertebilirsiniz.
Ürün fiyatını eksik veya yanlış girmek gümrükte sorun çıkarabiliyor.

Ürün fiyatını eksik veya yanlış girmek gümrükte sorun çıkarabiliyor.

AliExpress'teki çoğu satıcı bunu yapıyor ve gümrük vergisini minimumda tutuyor. Mesela 25 dolarlık ürünü 10 dolar yazıyolar, o sayede vergisini çok daha az ödüyorsun, o yüzden AliExpress seçiliyor zaten, yoksa kimse 3 hafta kargo süresi beklemez. Ben daha yeni AliExpress'ten GameSir T4w aldım ve sadece 17 TL vergi çıkardılar karşıma, ürünün fiyatı 170 TL.
Öncelikle merhaba AliExpress'ten bir gamepad aldım ama vergisi ne kadar gelecek sipariş edenler 30 TL civarı diyorlar internette ÖTV hesaplamasında kat kat fazlası çıkıyor bilen varsa yazabilir mi?

Gamepad bu lütfen bilenler cevaplasın.

Ürünün fiyatını düşük yazıyorlar, o sayede az vergi ödüyorsun, bir sorun çıkmaz.

Dosya Ekleri

• 1627749244340.png
    1627749244340.png
    194 KB · Görüntüleme: 27
  • 1627749300716.png
    1627749300716.png
    10 KB · Görüntüleme: 34
AliExpress'teki çoğu satıcı bunu yapıyor ve gümrük vergisini minimumda tutuyor. Mesela 25 dolarlık ürünü 10 dolar yazıyorlar, o sayede vergisini çok daha az ödüyorsun, o yüzden AliExpress seçiliyor zaten, yoksa kimse 3 hafta kargo süresi beklemez. Ben daha yeni AliExpress'ten GameSir T4W aldım ve sadece 17 TL vergi çıkardılar karşıma, ürünün fiyatı 170 TL.

Ürünün fiyatını düşük yazıyorlar, o sayede az vergi ödüyorsun, bir sorun çıkmaz.

Ben AliExpress alışverişlerimde gümrükle alakalı bir sorun yaşamadım ama shein adlı başka siteden yaptığım alışverişimde ücret yanlış girildi diye gümrükte sorun yaşamıştım. Sanırım biraz şansa bağlı.

Ben AliExpress alışverişlerimde gümrükle alakalı bir sorun yaşamadım ama shein adlı başka siteden yaptığım alışverişimde ücret yanlış girildi diye gümrükte sorun yaşamıştım. Sanırım biraz şansa bağlı.

Shein ile bir yorum yapamayacağım ama AliExpress'te fazla siparişi ve fazla yorumu olan ürünleri aldığında sorun çıkmıyor.

Shein ile bir yorum yapamayacağım ama AliExpress'te fazla siparişi ve fazla yorumu olan ürünleri aldığında sorun çıkmıyor.
Eyvallah

Yeni konular

Geri
Yukarı