AliExpress'den 40 Dolarlık Ürüne Vergi Uygulanır mı?

xsentinusxx

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
ÖĞRENCİ
Öncelikle iyi günler... Ben AliExpress'den aynı satıcıdan iki tane farklı saat alacağım 20'şer dolarlık yani toplamda 40 dolar. Bildiğim kadarı ile vergi sınırı 22 euro imiş. Bu alacağım ürünlere vergi uygulanıyor mu ? Yoksa iki farklı ürün sipariş ettiğim için uygulanmıyor mu ? Kafamda bu tip sorular dolaşıp duruyor cevaplarsanız sevinirim...

Normal şartlarda uygulanması lazım fakat Aliexpress'teki çoğu satıcı ürünlerin ücretini düşük yazıyor ve gümrükte bir sorun olmuyor. Satıcıdan bu işlemi talep edebilirsin.

Daha önce 45 dolarlık tek ürün satın aldım. Satıcıya şuna benzer bir not bıraktım;
"Merhaba. Türkiye ürün girişi yaparken 22 euro sınırı var. Kutunun üzerine ürünün ücretini 10 - 15 dolar girer misiniz ?"
Satıcı sağolsun 7 dolar kadar düşük bir ücret girmiş. Gümrük vergisi ödemedim.

Belki lazım olur bu bilgi;
Gümrük vergisi Avrupa Birliği üyesi ülkeler için %18;
Diğer ülkeler için %20.
Yani Aliexpress'ten gelen ürün gümrüğe takılırsa kapıda ürün ücretinin %20'sini vermek zorunda kalırsınız.

Öncelikle iyi günler... Ben AliExpress'den aynı satıcıdan iki tane farklı saat alacağım 20'şer dolarlık yani toplamda 40 dolar. Bildiğim kadarı ile vergi sınırı 22 euro imiş. Bu alacağım ürünlere vergi uygulanıyor mu ? Yoksa iki farklı ürün sipariş ettiğim için uygulanmıyor mu ? Kafamda bu tip sorular dolaşıp duruyor cevaplarsanız sevinirim...

Ali'den aldığında hiç bir satıcı gerçek fiyatını yazmaz, genelde 5-10$ gibi rakamlar yazılıyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı