AliExpress'e güvenmekle yanlış mı yapıyoruz?

Hocam, daha önce açmadığıma eminim ama. Başkasının açma imkanı da yok.

Biri sizin adınıza sizin tüm bilgilerinizi girerek hesap açmaz, açmasının bir anlamı yok. Hele hele adres bilgisinde de sizin kendi adresiniz varsa. Ne yapacak adam sizin bilgilerinizi girip size hediye mi yollayacak? Sizin ya da ailenizden birinin açmış olma ihtimali kuvvetle muhtemel.

Tahminim siz AliExpress'e Google üzerinden giriş yapmışsınız ve AE bazı bilgilerinizi otomatik olarak oradan almış olabilir.

Google hesabıma adresim kayıtlı değil.

Aliexpress üzerinde yer alan bilgilerden hangileri aynı zamanda sizin Google hesabınızda da kayıtlı? Bence aradığınız şeyin cevabı bu Google hesabı üzerinden AE'ye girdiniz ve bazı alanlar otomatik olarak Google hesabınızdan dolduruldu siz de ileri ileri deyip çıktınız.

AliExpress üzerinde yer alan bilgilerden hangileri aynı zamanda sizin Google hesabınızda da kayıtlı? Bence aradığınız şeyin cevabı bu Google hesabı üzerinden AE'ye girdiniz ve bazı alanlar otomatik olarak Google hesabınızdan dolduruldu siz de ileri ileri deyip çıktınız.

Hocam, bu hesabı ben açmadım ve bundan eminim. Google hesabıma adresim kayıtlı değil. Numaramı oradan almış olasalar bile adresimin olmaması lazım.

Hocam, daha önce açmadığıma eminim ama. Başkasının açma imkanı da yok.

Google hesabıma adresim kayıtlı değil.

Peki mesela Google Play'den falan hiç alışveriş yaptınız mı uygulama oyun vs kayıt oldunuz mu? Oralardan bir yerden adres bilgisi gerekmiş ve siz de girmiş olabilir misiniz?

Konumunuz da acik degilse AliExpress sizin evinizi, numaranizi ve mailinizi biliyor. Sence bu mumkun mu?

İşte ben de onu merak ediyorum ve bu yüzden konu açtım. Daha önce hiç hesap açmayan birileri varsa kontrol etsinler lütfen.

Peki mesela Google Play'den falan hiç alışveriş yaptınız mı uygulama oyun vs kayıt oldunuz mu? Oralardan bir yerden adres bilgisi gerekmiş ve siz de girmiş olabilir misiniz?

Hayır, yaptığım hiçbir alışverişte adres bilgisi istenmedi.

İşte ben de onu merak ediyorum ve bu yüzden konu açtım. Daha önce hiç hesap açmayan birileri varsa kontrol etsinler lütfen.

Hayır, yaptığım hiçbir alışverişte adres bilgisi istenmedi.

Screenshot_2024-04-29-20-45-07-803_com.google.android.gms.png

Google, Android cihazlarda konum servisleri açık olmasa dahi yaklaşık konumu hesaplayabiliyor. Mobil üzerinden veya Google hesabı üzerinden açılan hesaplarda, izin kısmında adres veya kimlik bilgileri de yer alır. Buna onay verildiğinde hesap, kayıtlı adres olmasa dahi Google'ın ev olarak atadığı veya sık eşitlenen bir konumu isteyebilir. Normal bir durum.

Cross site cookie kavramı oldukça korkutucu gelebilir bilmeyenlere, örneğin Sosyal üzerinde rastgele verdiğim bir adres veya hobi bilgisi, eşitleme mevcutsa Sosyal çerezleri aracılığıyla Facebook hesabıma veya Twitter hesabıma eşitlenebilir. Bu mümkün, tercih edilmese de siteler bunu sağlayabilir.

Google, Android cihazlarda konum servisleri açık olmasa dahi yaklaşık konumu hesaplayabiliyor. Mobil üzerinden veya Google hesabı üzerinden açılan hesaplarda, izin kısmında adres veya kimlik bilgileri de yer alır. Buna onay verildiğinde hesap, kayıtlı adres olmasa dahi Google'ın ev olarak atadığı veya sık eşitlenen bir konumu isteyebilir. Normal bir durum.

Cross site cookie kavramı oldukça korkutucu gelebilir bilmeyenlere, örneğin sosyal üzerinde rastgele verdiğim bir adres veya hobi bilgisi, eşitleme mevcutsa sosyal çerezleri aracılığıyla Facebook hesabıma veya Twitter hesabıma eşitlenebilir. Bu mümkün, tercih edilmese de siteler bunu sağlayabilir.

Hocam, yaklaşık adres hesaplıyorda kapı nonu da hesaplayamaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı