AliExpress'te 500 TL'lik üründen ne kadar vergi alınır?

217099

Kilopat
Makaleler
5
Yer
‏‏‏‏‏‏‏‏
Ürün teknolojik cihaz kategorisine giriyor. 500-600 TL gibi bir fiyatlandırması var. Bu ürüne ne kadar vergi öderim? İnternette vergi hesaplama sitelerine falan baktım ama beceremedim :D . Forumda biraz baktım, 16 TL ödediklerini söylüyorlar. Sanırım düşük fiyat yazdırmışlardı onlar da. Ben de düşük fiyat yazdıracağım, ne kadar yazdırsam abartı olmaz sizce :) ?

Kafalarına göre vergi yazıyorlar genelde. Kimisi 5 TL'lik ürüne 30 TL vergi ödüyor, kimisi 500 TL'lik ürüne 30 TL vergi ödüyor. Belirli bir sistem yok ne yazık ki.

Ortalama olarak 50-170 TL arası vergi ödeyeceğinizi düşünüyorum. Ledger Nano S almıştım 200 TL vergi ödedim 450 TL'lik ürüne.

Ürün teknolojik cihaz kategorisine giriyor. 500-600 TL gibi bir fiyatlandırması var. Bu ürüne ne kadar vergi öderim? İnternette vergi hesaplama sitelerine falan baktım ama beceremedim :D . Forumda biraz baktım, 16 TL ödediklerini söylüyorlar. Sanırım düşük fiyat yazdırmışlardı onlar da. Ben de düşük fiyat yazdıracağım, ne kadar yazdırsam abartı olmaz sizce :) ?
Direkt fiyat olarak değil de satıcıya olabilecek en düşük fiyatı yazmasını söylerseniz daha iyi olur, genelde 20 TL civarı geliyor fakat memurun kafasına göre değişir :).

80-85 lira civarında vergi ödersiniz diye tahmin ediyorum.

%20 yazmaları gerekiyor ama %30 oranında bile çıkabiliyor. En fazla 40TL olması gereken 2 vergiyi de 66,5TL olarak ödemiştim. Birinde fiyat düşük (10 dolar falan) yazarken diğerinde normal fiyat yazıyordu.

Geri
Yukarı