Aliexpress'ten 1366 Pin İşlemci, Anakart ve RAM Önerisi

Piscosour

Kilopat
Yer
Tekirdağ
Daha fazla  
Sistemimdeki i3 530'dan kurtulup, ortalama 450 - 550 TL gibi düşük bir bütçeyle 1366 Pin sisteme geçeceğim. Sadece anakart, işlemci ve bellek alacağım. Kalan bileşenler elimde mevcut.
X58 anakartlar ucuz ve daha mantıklı olduğu için 1366 Pin bilgisayar toplamaya karar verdim. 900 TL'ye Ryzen 3 1200'lü sistem alacağıma daha güçlü fakat biraz eski bir sistem alacağım. Günlerdir araştırıyorum ve aşağıdaki bileşenleri mantıklı buldum. Fakat aynı fiyatta farklı markaların ürünleri de olduğu için kararsız kaldım.
Bileşenler:
Anakart
İşlemci (Intel'in sitesinde sadece MHz farkı var diye gözüküyor. Ne kadar fark olduğunu bilmediğim için ikisini de ekledim. )
Bellek (Bu fiyatlarda sıfır RAM biliyorsanız uygundur. )
Seçtiğim parçaların en mantıklısını bulmak için konu açıyorum. Şimdiden yardım eden, etmeye çalışan herkese teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Vergileri de hesaba kattın mı? Bence X5670 yerine W3670 falan düşün.
Evet. Sipariş ettikten sonra gelene kadar vergileri ödeyecek miktarda param oluyor.
X5670 ile W3670 arasındaki fark nedir? W3670 200 TL.
Şu an sadece anakart kısmında kararsızım. Markalarda sadece HUANANZHI'nin iyi olduğunu biliyorum. Diğerleri hakkında hiçbir fikrim yok.

Son düzenleme:
Evet. Sipariş ettikten sonra gelene kadar vergileri ödeyecek miktarda param oluyor.
X5670 ile W3670 arasındaki fark nedir? W3670 200 TL.
Şu an sadece anakart kısmında kararsızım. Markalarda sadece HUANANZHI'nin iyi olduğunu biliyorum. Diğerleri hakkında hiçbir fikrim yok.
Bende zamanında düşünmüştüm böyle bir sistem kurmayı. Daha sonradan şans işi 750 TL'ye İ7 2600K, Z68, GTX 560 Ti tabanlı sistemi aldım. Bu işlemciler stok halde biraz yetersiz oldukları için ancak overclock yapınca kendi güçlerini gösterebiliyorlar. Bildiğim kadarıyla da X5670'in overclock potansiyeli düşük. W3670 daha iyi bu konuda. Büyük ihtimalle stok olarakta daha iyidir. Örneğin W3670'i 4.7 GHz yapıp tek çekirdek olarak Ryzen 7 2700 performansı alan var. Tabii ki soğutucu masrafı da olacaktır.

Anakart konusuna gelirsem bence de HUANANZHI'yi düşün. Kilisre'de iyidir. Diğer markalar hakkında bilgim yok.

Bende zamanında düşünmüştüm böyle bir sistem kurmayı. Daha sonradan şans işi 750 TL'ye İ7 2600K, Z68, GTX 560 Ti tabanlı sistemi aldım. Bu işlemciler stok halde biraz yetersiz oldukları için ancak overclock yapınca kendi güçlerini gösterebiliyorlar. Bildiğim kadarıyla da X5670'in overclock potansiyeli düşük. W3670 daha iyi bu konuda. Büyük ihtimalle stok olarakta daha iyidir. Örneğin W3670'i 4.7 GHz yapıp tek çekirdek olarak Ryzen 7 2700 performansı alan var. Tabii ki soğutucu masrafı da olacaktır.

Anakart konusuna gelirsem bence de HUANANZHI'yi düşün. Kilisre'de iyidir. Diğer markalar hakkında bilgim yok.
100 TL'ye değmez diye düşünüyorum. Zaten GTX 1050 Ti ile kullanacağım. Monitörüm de 60 Hz. 4.0 GHZ'ye overclock yapar, paşa paşa kullanırım.

100 TL'ye değmez diye düşünüyorum. Zaten GTX 1050 Ti ile kullanacağım. Monitörüm de 60 Hz. 4.0 GHZ'ye overclock yapar, paşa paşa kullanırım.
Fazlasıyla değer bence. O.C. potansiyeli olmayan eski işlemci alınmaz.

Ayriyeten soğutucu da almak gerekiyor. 3.0 GHZ'den 4.0 GHZ'ye overclock benim için yeter diye düşünüyorum. Testlerde de kötü sonuç vermiyor aslında.
X5660 yüksek overlock yapınca Ryzen 5 1600 ile eşdeğer oluyor yer yer. Bazı oyunlarda Ryzen 5 1600 fark atabiliyor tabii ki. X5670 ile 4 GHz yapsan Ryzen 5 1600 performansı sonuna kadar yeter.

HUANANZİ X58, X5670 ve KLLİSRE RAM Belleğe toplam 520 TL'ye, sipariş verdim. Gelip kurduğumda benchmark testlerini, eksi ve artı yönlerini paylaşırım. 2000 TL - 2250 TL arası bilgisayar toplayanlar için işe yarar diye düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı