Aliexpress'ten alınan ekran kartı gümrüğe takılır mı?

reenkarne

Centipat
Arkadaşlar selamlar Aliexpress'ten ekran kartı aldım ve 9 gündür bekliyorum ama Türkiye'ye geldiğini söylüyor. Takipten baktığımda PTT kargo takipte ise göremiyorum. Şu anda gümrükten geçmeyi bekliyor diyor. Yardımcı olursanız memnun olurum.

asdasddassadsda.JPG

Gümrüğe takılmaz. Adrese ulaştığında vergi ödemesini yaptığınızda teslim alabilirsiniz.

Çözüm
Benim ürün de 1 haftadır gümrükte bekledi. Dün tekrar baktığımda güncelleme yapmışlar, ürünüm İstanbul'daymış ve "international arrival registry was performed" yazıyor. Kayıt işlemleri yapılıyor sanırım, bir sıkıntı yok gibi. Endişelenmene gerek yok yani.

Ekran kartı olarak ne aldınız ve ne kadar vergi ödeniyor?
Vergi işi şuanlık şans işi. Memur kafasına göre vergi çıkarıyor genelde. :) Tecrübeye sabittir. Genelde satıcılar bizim vergi durumlarını bildikleri için fiyatı düşük gösteriyorlar. 50 Dolar olan bir ürünü 5 dolar olarak gibi. Konu başlığı ile ilgili olarak da ithali yasak olmayan ürünler gümrüğe takılmaz.

Haziran ayında Aliexpress' den DDR3 8GB ram aldım. Kargo takipten baktığımda en son güncelleme Ptt Uluslararası Pim konumu olarak gözüyordu. 2-3 hafta boyunca güncellenmemesi sonucunda Pim'i aradım. Bana kargonun gümrük memurları tarafından uygun bulunmadığı için geri gönderildiğini söylediler. Ne yapacakları belli olmuyor. Arayıp sorabilirsin, sonra benim gibi kapılarda kargo bekleme. 😀
Bknz: PTT "Alıcı Merkez Torbayı Açtı" Sorunu

Haziran ayında Aliexpress' den DDR3 8GB ram aldım. Kargo takipten baktığımda en son güncelleme Ptt Uluslararası Pim konumu olarak gözüyordu. 2-3 hafta boyunca güncellenmemesi sonucunda Pim'i aradım. Bana kargonun gümrük memurları tarafından uygun bulunmadığı için geri gönderildiğini söylediler. Ne yapacakları belli olmuyor. Arayıp sorabilirsin, sonra benim gibi kapılarda kargo bekleme. 😀
Bknz: PTT "Alıcı Merkez Torbayı Açtı" Sorunu
Peki sonra iade vs aldın mı?

Arkadaşlar selamlar Aliexpress'ten ekran kartı aldım ve 9 gündür bekliyorum ama Türkiye'ye geldiğini söylüyor. Takipten baktığımda PTT kargo takipte ise göremiyorum. Şu anda gümrükten geçmeyi bekliyor diyor. Yardımcı olursanız memnun olurum.

Eki Görüntüle 431293
Geçmiş olsun kardeşim. Yeni kararla zaten artık gümrük sınırı kalktı. 1 liralık ürüne bile %20 vergi artı 5,70 tl damga vergisi ödüyorsun. Nerden biliyorsun dersen 21 liralık akvaryum için aldığım hava motoruna 11,5 lira vergi ödedim 4-5 gün önce. Artık ne kadar ödeyeceğin memurun insafına kalmış. Ama vergi ödemeden geçme şansın yok

Son düzenleme:
Peki sonra iade vs aldın mı?

Geçtiğimiz pazartesi günü para iadesi tartışması açtım. İtiraz nedeni olarak da, paketin sevkiyat şirketi tarafından satıcıya geri iade ediği seçeneğini seçmiştim. Akşamına Aliexpress'den bir çözüm önerisi geldi. 10 Gün daha beklemem gerektiğini söylediler. Sebebi güncellenmeyen kargonun ülke sınırları içinde gözüktüğü için hala gelebilir olacağıymış. Tartışmayı kapattım ve başka bir tartışma açtım. Bu sefer itiraz nedenini paketin satın alınma süresinin bittiğini ve hala dağıtımda olarak gözüktüğünü seçtim. Bu sefer Aliexpress para iadesine karar verdi. Salı gününden beri para iadesi işleniyor olarak gözüküyor. Para ne zaman kartıma gelir orası meçhul.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı