AliExpress'ten Gelen Kargoda Gümrüğe Sunma Ücreti

James Moriarty

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Arkadaşlar yaklaşık 15 gün önce AliExpress'ten Mi Band 3 aldım. Gelene kadar hiçbir sıkıntı olmadı. Fakat gelince gümrüğe sunulma ve damga ücreti alınacakmış pek bir bilgim yok, sizce ne yapmalıyım? Ürün bilgileri aşağıda. Benim kafamı karıştıran şey ise ürünün paketi küçük ve 26 dolar olduğundan dolayı gümrüğe nasıl girdiği. Yardımcı olursanız sevinirim.

Screenshot_2018-10-18-11-10-39-514_com.android.chrome.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Gümrük vergisi değil de gümrüğe girip kontrol edildiği için ücret eklenmiş. Güzel soygun ne diyelim...
Gelen kuryeye 5 lira vermeniz yeterli.

Arkadaşlar yaklaşık 15 gün önce AliExpress'ten Mi Band 3 aldım. Gelene kadar hiçbir sıkıntı olmadı. Fakat gelince gümrüğe sunulma ve damga ücreti alınacakmış pek bir bilgim yok, sizce ne yapmalıyım? Ürün bilgileri aşağıda. Benim kafamı karıştıran şey ise ürünün paketi küçük ve 26 dolar olduğundan dolayı gümrüğe nasıl girdiği. Yardımcı olursanız sevinirim.

Eki Görüntüle 338038
Aynı durumu suan yasiyorum. Bende de ayni sekilde 5.1tl yaziyor vergide 0 yaziyor. Peki ben urun icin vergi odeyecekmiyim? Urunum Balikesire gelmek uzere yola cikicakmis. Ben bandirmada oturuyorum. Urun icin vergi odeyecek miyim?

Para koparmanın yeni yönteminin adı gümrüğe sunma ücreti olarak değişti. PTT A.Ş. olduğu için sonuçta bir ticarethane ve kâr etmesi gerekiyor dolayısıyla vatandaşın sırtından bir şekilde parayı çıkarmaları gerekiyor. Şimdi şöyle düşün mesela devlet 30 euro sınır belirlemişti gümrük için ama onu bu sene yaz aylarında 22 euro bandına çektiler. Sence neden? Çünkü 30 euro limite çok fazla ürün takılmıyordu. Seneye bu limiti sanırım 10 euro yaparlar çünkü bizim millet sesini çıkarmıyor. Ayrıca gümrük memurunun asli görevi zaten kendisine gelen pakete bakmak ve kontrol etmek ama kontrol ettiği için de PTT senden 5.1 TL para alıyor şu anda. Ülkeye giriş yapan ürünlerin paket boyutuna bakıp da gümrüğe gönderiyorlar. Düşünsene her gün milyonlarca ürün ülkeye giriş yapıyor ve bunların yarısını kafasına göre gümrüğe kafasına göre kontrol için gönderseler... 5.1 X 500.000 = 2.550.000 TL para yapar günlük olarak. Ne güzel dünya değil mi?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı