Aliexpress'ten gelen ürüne fazla vergi yazıldı

• Konuyu başlatan Itx
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 473

Itx

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Kargom henüz bana ulaşmadı fakat PTT kargonun takip sayfasındaki bilgiye göre 70 TL değerindeki siparişime toplamda 40 TL vergi yazılmış. İnternetten araştırdığım kadarıyla itiraz etme süreci baya uzun. Kart ekstresiyle falan uğraşılması gerekiyor, işlem yapılan kart benim üzerime olmadığı için sıkıntı çıkar mı? Ya da itiraz sürecinin daha kolay bir yöntemi var mı?

40TL için harcadığınız zamana değmez emin olun. Aynı sürede kafede çalışarak aynı paranın 3 katını kazanabilirsiniz.

Hocam daha önceden de söyledik. Ürün fiyatı + vergi peşin ödemeli mağazalardan alışveriş yapmaya çalışın. Gümrükte gerçekten çok acayip vergilendirme yapıyorlar.

Alırken bakındım ama göremedim ön ödemeli satıcı. Daha öncesinde de elden ödemeli alışverişlerim olduğu için pek dert etmedim. Bu sefer başımıza böyle bir iş geldi. Neyse araştırdığıma göre dilekçe işi baya uzun sürüyormuş ve ne olacağı belli olmuyormuş. Malum bizim bürokrasi baya yavaş işliyor. Büyük ihtimalle gönderiyi almayıp PTT otomatik iadeye gönderince anlaşmazlık açıp para iadesi alıcam.

Devlet her alanda ithalatı kısıp kendince dış ticaret açığını azaltıp bunu başarı gibi sunmaya çalıştığı için oluyor bunlar. Araba ithal edilmesin, petrol ithal edilmesin. Halk eski arabaya binsin ama rakamlarda başarı gözüksün.

Yapacak bir şey yok maalesef. Artık millet 5-10 liranın lafını yapmaz diyip mi fazladan bindiriyorlar anlamadım. İnternette gördüğüm kadarıyla son zamanlarda "fazla vergi yazılma" olayı artmış.

Yapacak bir şey yok maalesef. Artık millet 5-10 liranın lafını yapmaz diyip mi fazladan bindiriyorlar anlamadım. İnternette gördüğüm kadarıyla son zamanlarda "fazla vergi yazılma" olayı artmış.
Hocam selamlar, şuan aynı durumdan bende muzdaribim. Ürün ve para iade süreci nasıl ilerledi bahseder misiniz? ürünü tekrar gümrükten gönderirken harç vb gibi ödemeler yaptınız mı hiç? Aklımda baya bir soru işaretleri var.

Hocam iade süreci sıkıntılı oluyor dendiği için ürünü almadım. Paketim küçük olduğu için postacı bir abi getirdi. Dedim böyle böyle teslim almıcam. Sonrasında yaşadığım en büyük sıkıntı bekleme süreciydi. PTT sisteme mi geç koydu yoksa cidden o kadar bekledi mi bilmiyorum, ürünüm 2 hafta kadar il şubesinde yattı. Takip sayfasında " satıcıya geri gönderilmiştir" ibaresi çıkınca sayfasının ss ini alıp aliexpressten anlaşmazlık açtım. "Kardeşim sen geri göndermişsin keyfine , niye iade yapayım?" tarzı bir argümana bulaşmamak için "kargo ağında bir sıkıntı oldu, kargoyu geri size gönderiyorlar" gibisinden bir mesaj attım. Satıcı 3 aylık gönderme süresini beklememi , uluslararası kargo takip sitesinde ürünün hala Türkiye'de gözüktüğünü söyledi. PTT ss ini pek takmadılar yani. Sonuç olarak satıcıyla çözemedim, 2 ay kadar sonra aliexpress otomatik olarak ürünün bana ulaşmadığını gördüğü için kendisi iade yaptı.

Hocam iade süreci sıkıntılı oluyor dendiği için ürünü almadım. Paketim küçük olduğu için postacı bir abi getirdi. Dedim böyle böyle teslim almıcam. Sonrasında yaşadığım en büyük sıkıntı bekleme süreciydi. PTT sisteme mi geç koydu yoksa cidden o kadar bekledi mi bilmiyorum, ürünüm 2 hafta kadar il şubesinde yattı. Takip sayfasında " satıcıya geri gönderilmiştir" ibaresi çıkınca sayfasının ss ini alıp aliexpressten anlaşmazlık açtım. "Kardeşim sen geri göndermişsin keyfine , niye iade yapayım?" tarzı bir argümana bulaşmamak için "kargo ağında bir sıkıntı oldu, kargoyu geri size gönderiyorlar" gibisinden bir mesaj attım. Satıcı 3 aylık gönderme süresini beklememi , uluslararası kargo takip sitesinde ürünün hala Türkiye'de gözüktüğünü söyledi. PTT ss ini pek takmadılar yani. Sonuç olarak satıcıyla çözemedim, 2 ay kadar sonra aliexpress otomatik olarak ürünün bana ulaşmadığını gördüğü için kendisi iade yaptı.
Cimere şikayette bulundum bu durumla alakalı belgeleriyle birlikte. Umarım erkenden çözüme kavuşurda geri gitmesi iade süreci vs uğraşmam ya. Bu arada geri gönderirken iade parası gibisinden para ödediniz mi hiç?

Cimere şikayette bulundum bu durumla alakalı belgeleriyle birlikte. Umarım erkenden çözüme kavuşurda geri gitmesi iade süreci vs uğraşmam ya. Bu arada geri gönderirken iade parası gibisinden para ödediniz mi hiç?
Benim dediğim şekilde hiç almazsanız ürünü herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Ancak cimer çözebilir mi işi bilmiyorum, sonuçta devleti devlete şikayet ediyorsunuz.

Geri
Yukarı