[Alındı] i5 4590 +ASUS GTX 970'li sistem

Jnxer

Kilopat
Daha fazla  
  • Msi H97 GAMING 3 Intel H97 1150 Soket 1600MHz DDR3 Sata 3.0 Usb 3.0 Anakart
  • Intel Core i5 4590 1150 Soket 3.3GHz 6MB Cache 22nm İşlemci (BX80646I54590)
  • WD 3,5" 1TB Caviar Blue Sata 3.0 7200Rpm 64MB Sabit Disk (WD10EZEX)
  • Kingston 8GB (2x4GB) HyperX Beast 1600MHz DDR3 CL9 Performans Ram (KHX16C9T3K2/8X)
  • Asus GTX970 ROG STRIX O.C. 4GB GDDR5 256Bit DX12 Nvidia GeForce Ekran Kartı (STRIX-GTX970-OC-4GD5)
  • Logitech G103 Gaming Klavye - Tr (920-005205)
  • 1 Adet BenQ 24" GL2460 2ms Geniş Ekran Led Monitör
  • 1 Adet Kingston 120GB Hyperx Fury SSD SATA 3 2.5" 500MB/s Okuma 500MB/s Yazma Ssd (SHFS37A/120G)
  • Corsair Carbide Serisi Shade/SPEC-03 80Plus 650W Mid Tower Kırmızı Led Fan Gaming Siyah Kasa (CC-9011052-650-VS)

Sistemin Toplam Fiyati 4000TL. Sistemimin bileşenlerini seçerken technopat sosyal ve
@Recep Baltaş ile @Ali Güngör 'ün incelemelerinden faydalandım. Kendilerine ve technopat sosyal ailesine teşekkürlerimi sunarım.

Yorumlarım;

Anakart: OC yapmayacağım için H97 seçtim. H97 olduğu için bir kaç bileşeninde doğal olarak fiyatı düşüyor. "Gaming" özelliğinin olması benim için önemliydi. Killer Ethernet ile ağ trafiğini kontrol edebiliyorsunuz. Bana göre bir F/P ürünü.

İşlemci: Bütçem 4000 TL olduğundan ve oyun amaçlı bu sistemi topladığımdan ekran kartından kısmak istemedim ve 4460 ile 4690'ın arasında olan 4590 işlemciyi seçtim. K bir işlemci olmadığından Stock fan ile kullanıyorum.

İşlemci Stock Fan: Standart 1000 rpm de dönüyor ve Anakartın "Smart FAN" özelliği ile işlemci sıcaklığına göre otomatik rpm artıyor ve azalıyor.

Sabit Disk: Standart 1TB bir sabit disk. Bir problem görmedim.

Ram: Corsair Vengeance ile Bu ram arasında kalmıştım. Siparişten hemen önce bilmediğim bir sebep ile bu ramleri seçtim. İşimi şimdilik görüyor ileride bir 8GB aynı ramden alabilirim.

Ekran Kartı: Asus Gerçekten harika bir tasarım yapmış. OC li model olduğundan bazı oyunlarda kendiliğinden Clock 1300~ mhz'lere çıktı. Fanlarda gerek olmadığında çalışmıyor. Yalnız Cities SKYLine oyuınunda 4K(DSR) da GPU diyot 80~C 'lere GPU VRM ise 96~ derecelerde dolaşıyordu. Asus GPU Tweak dan profil ayarlayıp fanları %40 seviyesinde sabit tuttuğumda yaklaşık bir 30C düşürmeyi başardı.ve Güç kaynağının sesinden dolayı %40 daki ses duyulmadı. En çok moralimi bozan olay Benchmark testlerde "CW" sorunu çıkması. Kasaya kulağımı dayadığımda Tıslama ses seviyesi insan ıslık ses seviyesinin %50 civarında. Uzakta iken çok az duyuluyor. Yalnız AC Unity(ULTRA-1080p), Shadow Of Mordor(ULTRA-1080p),Farcry 4 (ULTRA,1080p) gibi oyunlarda "CW" sorunu ortaya çıkmadı. Bu yüzden ekran kartını iadeye gönderip göndermeyeceğim kararına varamadım. Sürekli benchmark testi yapmayacağım elbette fakat bu sorun ileride başımı çok ağrıtırmı diye korkmuyor değilim. Ama Genel olarak ekran kartından,Smart Fan'dan, Asusun GPU Tweak yazılımından özellikle Geforce Experience yazılımından oldukça memnunum.

Klavye: F/P ürünü bir klavye olduğunu düşünüyorum. LED'li bir klavyede alınabilirdi ama zevk ve renk meselesi :). Tuşları gayet rahat. Enter tuşu resimde görüldüğü gibi küçük değil ama bu konu hakkında garanti veremem.

Monitör: @Ali Güngör Bu monitörü incelemelisiniz bence :). Aşırı derecede memnunum. Kutudan VGA ve Değişik 3 çıkışlı bir power kablosu çıkmasına rağmen bana göre tam bir F/P ürünü. İyiki bu monitörü almışım diyorum. Bir DVI-D(Dual Link) kablosu ve Ev prizlerine uygun bir normal 2 çıkışlı bir power kablosu tedarik ettim. Görüntü kalitesi muhteşem. 2 mS olmasıda cabası. üstelik Low Blue Light özelliğide mevcut.Menü tuşları kolay ve tek el ile menüler arasında dolaşabiliyorsunuz.Menü içeriği zengin. Sadece Menü tuşlarının bulunduğu kısımda az bir ısınma sorunu var onun haricinde bir problemi gözükmüyor.Kesinlikle önerebileceğim bir Monitör. Ama kablolarını tedarik edebileceğiniz sürece.

SSD: Gerçek değerlerini verip vermediğini test etmedim. Benim için önemli olan Windows'un hızlı açılması(Eskiden Powera basıp çay demlerdim,sigara içer gelirdim anca açılırdı.:)). Windowsu kurdum ve MSI logosundan sonra 3 saniyede açılıyor. Yani toplam 4 Saniye. Powera basıyorum koltuğa yerleşene kadar bilgisayar hazır olmuş oluyor. Harika bir Teknoloji bu SSD. Kesinlikle bütçe ayarlayıp almanızı tavsiye ederim. Model ve marka seçimi size kalmış.

Kasa:Kasa gerçekten harika içinde gelen 2 adet fan sessiz ve iyi bir hava akışı sağlıyor.Kablolama gayet güzel fakat montaj yaparken CPU nun güç bağlantısını anakartın altından geçirmeyi unutmuşum. :) Yukarı kısımda CPU için delik anakartın altında kalıyor ama anakartı monte etmeden önceden geçirebilirsiniz . Sol kapağındaki çıkıntı kablolama yaptıktan sonra kablolar sıkışmasın diye tasarlanmış ve gerçekten işe yarıyor. Sağ kapağındada aynı çıkıntı mevcut ve camlı. Anakartın AUDIO ,harici güç yolundan gelen kırımızı led kasanın ön fanındaki kırmızı led falan filen :). Güzel bir kırmızı-siyah kombinasyonu oldu. Gayet memnunum. SSD için 2 adet yuva mevcut. En uzun ekran kartı bile sığabilir. Bolca alan var. Çok profesyönel olmadığımdan ve Modüler bir güç kaynağı almadığımdan etraf biraz kablo doldu

Kasa içinde gelen Güç kaynağı: 650 Watt VS(Value Supply). Büyük ihtimal Ses yapıyor daha çözemedim ama koltuktan otururken ve kasa masa altındayken vuuv vuuv diye titreşimli bir ses geliyor :). Ama pek rahatsız edici değil. Böyle çok araştırıp F/P kurmaya çalışırken elbet birşeyler tam olmuyor. Biyerlerden eksik olacakki F/P olacak diye düşünüyorum.Ama kasayı boş alıp iyice araştırdığınız bir Güç kaynağı almanızı öneririm. Kasanın içinde güç kaynağı almayı tecrübe ettim. Aynı süpriz yumurta gibi ne olacağını bilmiyorsunuz :). Kasa yı güç kaynaklı almak 60 TL ucuza geliyor. Değer mi? bilemedim.Tam 4000TL ye oturtturmam gerekiyordu fiyatı.

Evet, Şimdi sistem evde hazır beni bekliyor. Bu harika bir duygu. inşallah sizlere daha iyileri nasip olur.Teşekkürler.

Not: Sıcaklık,Kutu İçerikleri,FPS vb Değerleri akşam paylaşacağım.(Konu aşımı nedeniyle engelleme yersem sorularınıza cevap veremeyebilirim)

Sisteminiz gayet iyi, hayırlı olsun. Eğer kusurlu bir parça varsa veya sorun olduğunu düşünüyorsanız, direk gönderin derim. İlerleyen zamanlarda size daha büyük sıkıntı çıkartabilir.

Ekran kartında CW varsa bence değiştirin. Bu arada hayırlı olsun arızasız güle güle kullanın.
Teşekkür ederim. Satıcı firma ile iletişime geçeceğim.

Çok sağlam bir sistem olmuş hemde baya bir sağlam. Güle güle uzun yıllar kullanın.
Teşekkür ederim.

Sisteminiz gayet iyi, hayırlı olsun. Eğer kusurlu bir parça varsa veya sorun olduğunu düşünüyorsanız, direk gönderin derim. İlerleyen zamanlarda size daha büyük sıkıntı çıkartabilir.
Eyvallah Teşekkür ederim. Ya işin gerçek tarafı şu ben göndermeye üşeniyorum. ileride teknik bi arıza yapar mı falan diye düşünüyorum ama napsam bilemedim. Bide kargo da sıkıntılar oldu parçalar 1 hafta sonra falan geldi. Yani daha tadını alamadım :).

Evet, yeni sistemin verdiği mutluluk ile göndermek istemiyorsunuz. Ama hevesinizi aldıktan sonra oluşan sorunlar, sizi daha büyük uğraşlara sokabilir. O yüzden uzun ömürlü olarak ve sağlıklı bir şekilde kullanmak istiyorsanız önleminizi geç olmadan alın. :)

Evet, yeni sistemin verdiği mutluluk ile göndermek istemiyorsunuz. Ama hevesinizi aldıktan sonra oluşan sorunlar, sizi daha büyük uğraşlara sokabilir. O yüzden uzun ömürlü olarak ve sağlıklı bir şekilde kullanmak istiyorsanız önleminizi geç olmadan alın. :)

Aynen hocam Mantıklı. Bu cuma-cumartesi-pazar bi geçsin :) :) göndereceğim inşallah. Tatil ya 7/24...

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı