[Alındı]-i5 4690-GTX 970-z97 G55 SLI - Laptoptan geçiş ve ilk izlenimler

BkDrb

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

Sistem toplayacak veya toplamayı düşünen, laptoptan masaüstüne geçsem mi diye tereddütte kalan arkadaşlara fikir oluşturması açısından bu konuyu açmak istedim.
Konuda ilgili sistem hakkında şimdiye kadar edindiğim izlenimleri ve laptoptan masaüstüne dönüş yapmış birisi olarak tecrübelerimi anlatacağım. Yazının sonuna ayrıca Vatan Bilgisayardan alışveriş tecrübemi de ekleyeceğim.

Öncelikle sistemden bahsedersek, tam olarak bileşenler
i5 4690 işlemci
Msi gtx 970 4gb 256 bit twinfrozr ekran kartı
8gb (4x2) Gskill cl9 1600mhz ram
Msi z97 g55 sli anakart
Xigmatek Assassin kasa ve 700watt tauro 80plus psu
Blizzard t2 mini işlemci soğutucusu
1 tb West. Digital 7200rpm Hdd
Toplam fiyat: 3200 TL (Monitör-klavye-mouse dahil değil)

SSD sonraki ay ekleyeceğim.

----------------
Bilgisayarı toplamadan önce amd tabanlı bir sistem hazırlayıp foruma yazmıştım, gelen tavsiyeler üzerine intel sisteme döndük ve ekran kartını da Nvidia taradından seçtim. Bilgisayar geldi montajı yapıldı bir süredir kullanıyorum. Parçaları ayrı ayrı değerlendirirsek

Xigmatek Assassin kasa ve 700 watt Tauro 80plus PSU:

Arkadaşlar kasanın kalitesi gayet güzel ve sağlam. Yerden yüksekliği de çok güzel bir seviyede.
Kasanın ön üst tarafında USB 3.0 ve 2.0, kulaklık, mikrofon yuvaları mevcut. Ayrıca kasanın dışında üst tarafında SSD takabileceğiniz bir port da bulunuyor.
Kasa arkada 1 adet egzoz fan ile geliyor, bunun dışında PSU fanını saymazsak 2 adet üstte 2 adet önde ve 1 adet aşağıda olmak üzere toplamda 5 adet ekstradan fan takabileceğiniz yuva var. Kasa ile gelen PSU gayet güçlü, 4690 işlemci ve gtx970 de fazla enerji tüketmediği için PSU zorlanmıyor ve fanından gelen ses en alt düzeyde kalabiliyor. Kasanın genel olarak ses yalıtımı da güzel.
Kasadan mutsuz olduğum tek konu kasanın biraz ağır (10 kg) oluşu ama çok fazla hareket ettirmediğim için büyük bir sorun teşkil etmiyor.

MSİ GTX 970 Twinfrozr Ekran kartı:

Öncelikle ekran kartı fiziksel olarak gayet büyük ve montaj yaparken Sata portlarını kapatıp zorluk çıkarabiliyor o yüzden ilk önce Harddiskleri takmanızı tavsiye ederim.
Kartın üzerinde 2 adet birbirinden bağımsız fan var ve belli bir sıcaklığa kadar çalışmıyor. Benim kullandığım kadarıyla ise neredeyse hiç çalışmadığını söyleyebilirim. Ekran kartı çoğunlukla sıfır ses ile çalışıyor. Şu ana kadar kartı Shadow of Mordor ve World of Warcraft oyunlarında test etme şansım oldu. İki oyunda da 1080p Ultra ayarlarda kullandım, Shadow of mordor benchmark ortalama 88 fps çıktı. Wow ise 85-110 fps ile oynanıyor. Birkaç saat bu ayarlarda kullanımdan sonra bile kartta gördüğüm en yüksek sıcaklık 63 derece. Fanlar çalışmıyor bile. Oyun dışı kullanımda sıcaklık 26 dereceye kadar düşüyor.
Güç tüketimi kısmına gelirsek O.C. yapıldığında 150 watt tüketiyor. Dolayısıyla ilerde 2. kartı alıp SLI da yapsanız güç tüketimi konusunda sorun yaşamayacağınız bir kart. GTX 780 mi yoksa 970 mi diye düşünüyorsanız bence düşünmeden 970 i alıp ileriye dönük bir yatırım yapın.

bkB9Cqx.jpg

i5 4690 işlemci ve Blizzard T2 mini soğutucu:

İşlemciyi tercih etmeme yol gösteren akradaşlara öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Güç tüketimi düşük, performansı gayet güzel bir işlemci. Niye K versiyonunu almadığımı soranlar olabilir, işlemcide OC ayarıyla oynamayı pek seven birisi değilim, zaten oyun performansında da gtx970 ile çok iyi çalışabilecek darboğaza sebep olmayacak bir işlemci olduğu için daha fazla para harcamayı gereksiz buluyorum.
OC yapmasam da daha iyi ve sessiz bir soğutmaya sahip olduğum için fiyatı da uygun olan Blizzard T2 mini soğutucuyu aldım. Fiyatına göre işini çok güzel yapıyor. Şu ana kadar oyun ve genel kullanımda aldığım en düşük sıcaklık 28, en yüksek 55 derece. Sesi de hiç rahatsız etmiyor. Fandan ve işlemciden çok memnunum. Yalnız fan ile ilgili beni tek mutsuz eden kısım montaj ayakları. Ayaklar düzgün oturtulduğunda sağlam bir tutuş sağlıyor ama anakart arkasından sabitlemek için bir vida sistemi olmayışı yüzünden yine de tam güven vermiyor. Onun dışında fiyatını sonuna kadar hak eden bir soğutucu.

qz3LZ0z.jpg

MSI z97 g55 SLI anakart:

İlk başta MSI Z97 g serisi bir anakart seçmek istedim ama uygun fiyat aralığındaki kartta Crossfire desteği varken SLI desteği yoktu, SLI desteği olan bir üst modelinin fiyatına baktığımda ise şu anda satın aldığım kartla 100 TL kadar fark olduğunu gördüm. Bu yüzden g55 sli modelini tercih ettim. İleride işlemci değiştirmek istersem veya bir ekran kartı daha takarsam bunu destekleyecek olması güzel, ayrıca malzeme kalitesi de gayet iyi. MSI gaming logosuna 100 tl fazladan vermek istemezseniz ileriye dönük olarak kesinlikle tavsiye ederim.

---------------

Laptoptan Masaüstüne geçiş kısmına gelirsek
Öğrencilik sebebiyle 7 yıldır laptop kullanıyordum, şu andaki masaüstü bilgisayara geçmeden önce msi gaming serisi laptop sahibiydim.
Taşıma yönünden masaüstüne göre tabi ki avantajlı ama eskisine göre daha az yolculuk yaptığım ve taşımadığım zamanlarda monitöre bağlayıp harici mouse ve klavye ile masaüstü bir bilgisayar gibi kullanıyordum. Ayrıca her 2-3 yılda bir performans sıkıntısı çekmekten, ısınma sorunu yaşamaktan bıkmıştım. Bu yüzden gözümü karartıp kasa toplamaya yöneldim. Bu kararımdan çok memnunum ve aynı ikilemde kalan arkadaşlar varsa düşünmeden masaüstü bilgisayar almalarını tavsiye ederim. O kadar laptop derdi çektikten sonra masaüstü bilgisayarda gelen performans artışı, sıcaklık düşüşü ve sistemin stabil olması gibi şeyler her şeye değer arkadaşlar. Parça güncellenebilirliği gibi konulara girmiyorum bile.

Vatan Bilgisayar
Yukarıdaki konuların dışında alışveriş kısmına gelirsek forumda genel olarak Vatan Bilgisayar dan alışveriş yapılmakta. Bu yüzden bu firmanın yaptığı terbiyesizliği de anlatmak gerekir diye düşünmekteyim.

İnternet mağazasından stokta olan ürünleri seçtim ve alışverişi tamamlayıp siparişi verdim. Siparişi Çarşamba günü verdim ve tüm ürünler stokta göründüğü için en geç Cuma veya Cumartesi kargoya verilmelerini bekledim doğal olarak.
Çarşambadan Cuma'ya kadar yalnızca 1 mail attım, ürünlerimi hızlı bir şekilde istediğimi çünkü önümüzdeki hafta şehir dışında olacağımı belirttim. Gelen mailde siparişimin onaylandığı ve hazırlanma aşamasında oldugu söylendi.
Daha sonra Cuma akşamı saat 19:05 de telefonla aradılar ancak telefonu duymadım, 19:10'da geri aradığımda ise 'Saat 7'den sonra mesai saatleri dışındayız' kaydıyla karşılaştım. Ulaşamadığım için telefon aramasıyla ilgili bir mail attım ve tekrar aramalarını istedim. Bana Cumartesi öğlen mail ile geri dönüş yaptılar ve "siparişiniz hazırlanma aşamasında" diye tekrar aynı maili attılar. Bunun üzerine siparişimin gecikeceğini anlayarak müşteri hizmetlerini aradım, kısa bir görüşmeden sonra siparişimin benden habersiz İPTAL edildiğini öğrendim. Üstelik iptal edilme işlemi Cuma akşam 7 de gerçekleşmişti ama Cumartesi öğlen gelen mailde siparişim hazırlanıyor diye görünüyordu. Telefonla aramasam siparişimin iptal edildiğini kaç gün sonra öğreneceğimi Allah bilir artık...
Neyse bir şekilde siparişi yeniden verdik ama cumartesi kargo verilmeyeceğini söylediler, 3 gün boşa kaybetmiş oldum. Pazartesi Kasa hariç diğer ürünlerin kargoya verilme aşamasında olduğunu gördüm, salı günü kasa dışındaki tüm ürünler kargoya verildi ve perşembe günü elime ulaştı. Perşembe günü kontrol ettim ve kasanın halen kargoya verilmediğini "sipariş hazırlanıyor" aşamasında olduğunu gördüm. Müşteri hizmetlerini arayıp stoktaki bir ürünün neden 1 haftadır kargoya verilmediğini sordum verilen tek cevap "siparişiniz hazırlanıyor" oldu. Daha sonra başka bir vatan bilgisayar şubesine gittim ve ordaki eleman kontrol ettiğinde kasanın aslında internet şubesi de dahil olmak üzere hiçbir şubede stokta olmadığını öğrendik. Stokta denilen ürün stokta yok ve vatan bilgisayar sizin paranızı işletiyor, 1 hafta boyunca sizi oyalıyor... Bunun üzerine müşteri hizmetlerini aradım ve siparişimi iptal ettirmek istediğimi söyledim, 1 haftadır hazırlanamayan sipariş 1 dakikada iptal edildi ama bu sefer de para iadesi için 10 gün beklemem gerektiği söylendi. Toplamda vatan bilgisayarın bana kaybettirdiği zaman 15 günü geçiyor. Çok abartıyormuşum gibi gelebilir ama internet üzerinden bir işiniz varsa ve laptopunuzu satıp bir bilgisayar topluyorsanız 15 gün kayıp çok büyük bir şey arkadaşlar. Ayrıca stokta olmayan ürün için param 15 gün işletilmiş oldu bu da büyük terbiyesizliktir. Sipariş iptalinden sonra kasayı gittim ve başka bir yerden aldım. Bundan sonra vatan bilgisayardan alışveriş yapacak arkadaşlara tavsiyem önce mağazaya gidin ve stoklarda gerçekten var mı yok mu diye elemanlara kontrol ettirip sonra sipariş verin.

Baya uzun bir yazı oldu ama okuyan arkadaşlara bunları yaşamış birisi olarak yeterince bilgi içermesi için detaylı yazmak istedim. Başta sistemi toplamama yardım eden arkadaşlara da tekrardan teşekkürler. Herkese iyi yıllar

Ah vatan ah... Ben de montaj işleminden şikayetçiydim. PSU güç kablosunu koymamışlar, anakartın yuvalarına toz girmesin diye kapatılan plastik kapakları çıkartmadan takmışlar (anakartı cıkartıp tekrar taktılar...), ramleri dual channel yapmadan 1. ve 3. slota takmışlar.

Aynen hocam,
bundan önceki alışverişlerde de 4-5 gün hiçbir şey yapmadan bekleyip ben arayınca "he o zaman biz siparişinizi onaylayalım kargoya versinler" tarzında şeylerle de karşılaşmıştım. Technopat sağolsun bilgisayar montajını kendim yapabildim ama bu özensizlikle onlara yaptırsam kesin bende de bir aksilik çıkardı... Nr yazık ki aynı fiyat seviyesinde, vatan kadar yayın ve vatandan daha düzgün bir firma yok sanırım

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı