[Alındı] İ7 4790 ve R9 380 Tabanlı Sistem

Serdar Bey

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle herkeze merhaba. Yeni topladığım bilgisayarımı sizinle paylaşmak istedim. Eksiklerini, artılarını ve görüşlerinizi söylerseniz çok mutlu olurum. En kısa zamanda kasanın fotoğrafını konuya ekleyeceğim.

• İŞLEMCİ : Intel(R) Core(TM) i7 4790 CPU \ 3.8 GHz
  • EKRAN KARTI : ASUS STRİX GAMİNG 2GB GDDR5 R9 380
  • BELLEK : Kingston 8GB Hyperx Savage RED DDR3 1600MHz CL9 PC Ram
  • HARDDİSK : Seagate 3.5" 1TB HDD + 8GB SSD Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm SSHD
  • ANAKART : ASUS Z97M-PLUS Intel Z97 Soket 1150 DDR3 3200MHz(O.C.) HDMI&DVI Anakart
  • KASA VE PSU : ZALMAN Z3 PLUS 600LE 600W MidT ATX PENCERELİ SİYAH KASA
TOPLAM FİYAT : 3.600 TL (ödendi)

İleride almayı eklemeyi düşündüğüm parçalar;

MONİTOR :
LG 21.5" 22M37A GENİŞ EKRAN LED MONİTÖR (TIKLA)

KLAVYE :
LOGITECH K120 Q KLAVYE USB (TIKLA)

Skylake sistem toplanabilirdi bu fiyata ama güzel olmuş keşke ekran kartının 4 GB olan modeli alsaydınız. Birde harddiski 250 TL gördüm internette ama siz o civarda verdiyseniz onun yerine 2 TB almak daha iyi olurdu. Anakartı biraz abartmışsın o kadar vermene gerek yoktu zaten çarpan kilidi kapalı bir işlemci. Daha güzel bir monitör alabilirsen daha iyi olur. Hayırlı olsun bu arada.

Son düzenleme:
Öncelikle hayırlısı olsun. "Önce sağlık sıhhat", gerisi daha sonra da halledilir. Eksiklikler demeyelim de paranızı biraz daha dengeli harcayabilirmişsiniz kanımca. Öncelikle aldığınız işlemci ve anakart bütçeyi epey zorlamış görünüyor. Anakartınız "overclock" yapmaya müsait bir parça, fakat işlemcinizin sonunda "k" harfi olmadığı için overclock yapmaya müsait olmayan bir işlemci. Dolayısıyla bu işlemciye bu anakartı almak yanlış olmuş. Çarpan kilidi açık işlemciyi yani 4790k'yı almanız daha mantıklı olurdu. Tabi bu seçimi yapsaydınız işlemcide ekstra fark oluşacaktı ayrıca bu sistem ilaveten bir de işlemci soğutucu isteyecekti. İster istemez fatura ciddi miktarda kabaracaktı.

Bu sistem yerine daha "baz model bir anakart + işlemci" ikilisini tercih edip, "gtx 970" veya bunun ayarında bir ekran kartı alabilirdiniz. Böylece "1080p çözünürlükte" alabileceğiniz en iyi oyun performansına ulaşabilirdiniz.

Dikkat çekmek istediğim ikinci nokta ise hdd seçimi. 1 tb hdd + 8 gb ssd yerine elinizdeki parayla 1 tb 7200 rpm hdd + kaliteli bir 120 lik ssd alabilirdiniz.

Bunun dışında kasa seçiminiz ve ram seçiminiz gayet iyi. "Bu noktadan sonra yapabileceğiniz en mantıklı upgrade, sanırım ekran kartınızı fırsat bulduğunuzda gtx 970 veya ayarında bir kart ile değiştirmek olacaktır." Yine ekran kartı yükseltmesinden sonra overclock yapmaya müsait, çarpan kilidi açık bir işlemci almanız da sistemi tamamlayan unsur olacaktır.

Saygılarımla.

Arkadaşlar öncelikle hepinize teşekkür ederim. Yorumlarınız bana yol gösterici oldu.

Fakat bugün başıma oyun oynarken bilgisayardan çıt sesi geldi ve kapandı şuan ne yaptıysam açılmıyor. Technopat sosyal de aradım ama çare bulamadım statik elektirik yüklenmesindenmi kaynaklıdır sizce. Çozüm yollarını söylerseniz minnettar kalırım.

Sistemde bariz bir dengesizlik olduğunu, 3600 TL gibi bir rakamla çok daha iyi bir sistem toplanabileceğini söylemekle birlikte hayırlı olsun dileklerimi iletmek isterim. Keşke almadan önce arkadaşların fikrini alsaymışsınız.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı