[Alındı] Xeon E5450 İşlemci

İşlemci bugün itibariyle elime ulaştı. Bende durur muyum, direk montajı yaptım. Öncesinde şu siteden kendi anakartıma uygun BIOS sürümünü @Bios programı aracılığıyla yükledim ve oldu.

Termal macun olarak ise, Thermaltek'in TG4 modelini tercih ettim. İnşallah iyidir. İşlemci sıcaklıklarını da fotoğraf olarak aşağıya koydum. Bunlar boştaki değerler. Sizce normal mi?
Yakında ise bu konu altına oyun testlerini atacağım.

Buradan benim sorularımı bıkmadan cevaplayan, @Neurevt'ya teşekkür ediyorum.

Not : İşlemciyi stok soğutucu ile kullanıyorum ve şuanlık gayet sessiz çalışıyor gibi görünüyor.

Genel olarak sistem:

• Xeon E5450 3.0 GHz
  • 4 GB RAM ( İleride 4 GB daha ekleyeceğim.)
  • Asus R7 250 1 GB GDDR5 ( İleride GT 1030 veya RX 460 ile güncelleyeceğim.)
  • Windows 10 Home 64 Bit

Fotoğraflar ise bunlar:

Screenshot_3.png

Screenshot_8.png

Screenshot_7.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar.. Hocam anakartı yakmayı nasıl becerdiniz? Babamın eski bilgisayarı için E5450 almayı düşünüyorum sizin anakartı yaktığınızı görünce korktum? Bu tamamiyle sizin şansınızla mı alakalı yoksa bu tarz modlanmış işlemcilerde bu anakart yanma olayı olabilmekte midir?

Merhabalar.. Hocam anakartı yakmayı nasıl becerdiniz? Babamın eski bilgisayarı için E5450 almayı düşünüyorum sizin anakartı yaktığınızı görünce korktum? Bu tamamiyle sizin şansınızla mı alakalı yoksa bu tarz modlanmış işlemcilerde bu anakart yanma olayı olabilmekte midir?

Anakartı yakmak tamamen benim hatamdı, merak etmeyin işlemcide hiçbir sıkıntı yok. Bu işlemciyi taktıktan sonra çıkartıp eskisini takacaktım birşeyden dolayı. Eski işlemcimi takarken yakmıştım :)

Anakart yanma olayından sonra iyice düşünmek gerektiğini anladım, zira 8-9 yıllık sistemler bunlar, dayanma sınırlarına gelmiş olabilirler, misal konu sahibinin yanan anakartı:D
Bios'u neden güncelleme gereği duydunuz anlamadım, işlemci değiştirince bios değişmesi şart değil diye biliyorum, güncel olsun diye mi yaptınız yoksa yapmasanız da olur muydu ?
Geçmiş olsun bu arada.

Anakart yanma olayından sonra iyice düşünmek gerektiğini anladım, zira 8-9 yıllık sistemler bunlar, dayanma sınırlarına gelmiş olabilirler, misal konu sahibinin yanan anakartı:D
Bios'u neden güncelleme gereği duydunuz anlamadım, işlemci değiştirince bios değişmesi şart değil diye biliyorum, güncel olsun diye mi yaptınız yoksa yapmasanız da olur muydu ?
Geçmiş olsun bu arada.

Şuanlık sistemi yeni anakart alarak kurtarmayı başardım. Bios'u güncellemeye gelirsek, sisteminizde Win8-Win10 kurabilmeniz için "Xeon" işlemciler için çıkartılan özel bios'u yüklemeniz gerek.

Kardeşim bende o işlemciden alıcağım ama hangi anakartı alacağımı bilmiyorum daha doğrusu biliyorum ama piyasada yok 2.el bile çok az var.Ne yapmam lazım bi önerin var mı ?

Kardeşim bende o işlemciden alıcağım ama hangi anakartı alacağımı bilmiyorum daha doğrusu biliyorum ama piyasada yok 2.el bile çok az var.Ne yapmam lazım bi önerin var mı ?

G41 Anakartlardan alabilirsiniz. Önerim, Gigabyte'ın G41M-Combo veya G41MT-S2 anakartları olabilir. Ve buradaki Xeon Bios uyumlu anakart listesine bakarak buradan da fikir edinebilirsiniz : xeon 771 microcode 微碼

Yan çarda yani 2. bilgisayarımda E5450 kullanıyorum Aliexpres'den aldığım 40 Tl lik kule tipi soğutucu ile soğutuyorum 3.8 GHz de stabil çalışıyor ısınma yok işlemciyi de Aliexpres den aldım (80 Tl olması lazım) eğer elinizde eski 775 pin sistem varsa (g31 - g41 yada p45 çipsetli) canlandırmak için güzel işlemcidir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı