Rehber Alınmaması Gereken Laptoplar

Öncelikle selamlar. Sıkıldım son dönemde, isim değiştirip geri döneyim dedim. Bu konu da imzası olsun. Hadi geçelim.

(Bahsettiğim cihazlar şu an satışta olanlardır. İleride gelip de 2023 veya 2024 model için "Gayet güzel cihaz, boş yapmışsın" yazmazsanız sevinirim.

1- Dell G15 2020-21 (Beyaz Işıklı Klavye)

Bu cihazı deneyimleyip çok da araştırma yaptığım için daha uzun olacak diğer laptoplardan. Dell'in önemsemediği ülkelere gönderdiği bu modeller ile driverlar uyumlu değil. Öyle üşenmiş ki Dell cihaza driver olarak -kasası olan- Alienware'ın yazılımlarını koymuş.

Öncelikle bu yazılımlardan biri AWCC (Alienware Command Center) cihazı algılamıyor. Normal bir bilgisayara kursanız o yazılımı aynı hatayı alıyorsunuz. Tamamen kalitesiz bir arayüz var zaten kullananlar bilir. Anasayfasındaki oyunların kapak fotoğrafları falan tamamen kaymış halde duruyor.

Ayrıca belirteyim. G modu mu ne vardı bu cihazda. Hatırladığım kadarıyla tek yaptığı cihazın gücünü kısıp biraz fan hızını arttırmak. Tebrikler efendim, cihazınız soğudu.

2- Asus TUF serisi

Asus'un burada bariz çakallığı var aslında. Cihazın kalitesini bilerek düşünmüşler Wifi kartından dolayı mavi ekran alan 3-5 kişi gördüm şu vakite kadar. Nasıl bir cihaz ise bu arkadaş her çıktığında önerirler. Sonrasında sorunlar belli olur. Bu yüzden yepyeni cihazları almayın derler.

Asus TUF serisi ısınıyor. F serisi için geçerli mi bilmiyorum ama A kasalar öyle. Ha bu arada biraz kaynak ararken bir hocamızın konusunu gördüm. Ondan dinlemeniz çok daha iyi olur bu konuyu.

3- MSI GF Serisi

En düşük seviye MSI kasalardır. Soğutması da bir o kadar rezalettir. Bu cihazın tek iyi yanı, MSI olduğu için Anakartı sağlam. Onun dışında tamamen kısılmış bir seri. Onun yerine biraz daha kötü donanımlı ancak daha kaliteli bir laptop alınabilir.

GF63 tek fanlıdır. İnce olsun diye yapmışlar sanırsam ama ince de değil. GF65 daha iyi bir soğutmaya sahip ama o da vasatın bir tık altı.

Bu arada bu cihazı MSI diye pahalı satmaya çalışan uyanıklar da vardır.

4- Gigabyte A Serisi

Gördüğünüz şahıs Clevo kasa kullanmaktadır. Kalitesiz kasa kalitesiz anakart, kalitesiz soğutma demektir.

Ayrıca belirteyim, tam bir fikrim olmadığı için birşey diyemedim ama Gigabyte laptoplardan memnun olmayanlar var. Almadan önce sağlam bir araştırma yapmanızı öneririm.

5- Monster'ın Tatlış Clevo kasaları 🥰

Açıkçası açıklama gereği fazla duymuyorum. Konuda da belirttiğim gibi direkt kronik sorunlu bu cihazlar. Adam akıllı bir tanesini göremedim.

6- Excalibur!

Şu zamana kadar çok laptopa kötü dedim ama bu kadar kötüsünü görmedim. Monster en azından iyi donanımları Tongfang gibi kasalara koyar. Bunlar direkt en üst donanımları berbat kasalara yerleştiriyorlar. Reklamları şıktır ama 🤓

Açıkçası fazla beğenmedim bu rehberi ama paylaşasım geldi. Biraz kısa oldu sanki. Son dönemde markalar iyice kendini düzeltmeye başladı.

Son bir öneri. 4050'ye sahip cihazları almayın şu anlık. Daha ne olduğunu bilmiyoruz. Sorunları olabilir.

Yazmayı unutmuşum. Bazıları anlayamıyor.

Bu gördüğünüz cihaz GP serisi MSI değildir. Ne kadar ekmek o kadar köfte hesabı ile çıkartılmış bir seridir.

MSI kasa olan laptop için çok bilgim yok sadece incelediğim kadarı ile ekranın altını elimle ittirince yaylanıyor. Aynı Clevo kasa ekranları gibi. Daha beğenmediğim birkaç yanı vardı ama unuttum.

Tongfang sorunlarının arttığını görüyorum son zamanlarda. Tamam, ekranı ve kasası Clevo gibi hissettirmiyor. Her an dökülecek gibi değil ama bana göre ona da para verilip rezil olunuyor sadece. "Tongfang dediler, aldım, bu da Clevo gibi çıktı." diyenler çoğalıyor. Tabii Monster fanları buna şiddetle karşı çıkacaktır ama... Ben kimseye Tongfang da olsa aldırmam. Sonuçta bir sorun olunca servis yeteri kadar ilgilenip de tamamen sorun çözülmüş bir şekilde laptopları teslim etmiyor. Hele garantisi bitti ise laptop ile ilgilenmeyi geçin bir parçalamadıkları kalıyor. Böyle olacağına daha global firmalardan bir laptop alırım daha iyi.

Garantileri de son dönemlerde düzgün diyorsunuz ama ben 10 ayda 4-5 kere servisle uğraştıktan sonra aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Tabii ben servislerden çektiğimi anlatınca "Clevo kasa." diye geçiştiriyorlar ama bu servisin yaptığı kötülükleri değiştirmez. Götürdüğüm laptop için "Ekranı bozulacak gibi geliyor." demiştim. Adam bana "Bozulmaz." dedi. Bir hafta sonra bozuldu. Adam laptopu teslim alırken başını bile kaldıramadı. Clevo sorunlu desek de, kontrol etmeden değiştirilen ekranda 5'ten fazla ölü piksel çıkması Clevo kasadan değil. Değişimden sıfır gelen laptopta da öncekiyle aynı sorunlar olması da kontrol etmemelerinden dolayı. Yazmışım uzun uzun, en azından açıp "Yenisinde de bu sorunlar var mı? Göndermeden kontrol edelim." dersin, değil mi? Dememişler. Üstüne yine ölü piksel yapıştırıp göndermişler. Artık bir daha geri göndermedim, zaten yakında bu da bozulur o zaman yazarım.

Araştırmalarım ne derse ona bakıyorum. Yaşadığınız şey kötü olmuş. Bazı çalışanlar sıkıntılı olabiliyor. Geçmiş olsun.

Araştırmalarım ne derse ona bakıyorum. Yaşadığınız şey kötü olmuş. Bazı çalışanlar sıkıntılı olabiliyor. Geçmiş olsun.
Hem kargo ile hem de yüz yüze servis ile deneyimledim. İnsanlara bilgi olsun diye... Yoksa yazdığınız şeylere aynen katılıyorum. Sadece ek olsun diye yazdım.

Yeni kasaları uygun fiyatlı, 6800H modelleri de öyleydi fakat stoklar bitti neredeyse. 3050/ti versiyonlarına 20 bin vermedikten sonra sıkıntı yok.

Bazıları gereksiz pahalı oluyor. Hala öyle mi bilmiyorum. @Artoria Pendragon'a sormak lazım.

Hocam bu STRIX G15 2022 almayı düşünüyorum. Amsd cihaz 1650'li laptop ile aynı FPS veriyor. Acaba arttırıp 3070 ya da 3070 Ti mı aliyim yoksa PC mi topliyim.

Yeni kasaları uygun fiyatlı, 6800H modelleri de öyleydi fakat stoklar bitti neredeyse. 3050/ti versiyonlarına 20 bin vermedikten sonra sıkıntı yok.

Hocam bütçeyi zorlayıp 3070/ti alayım mı?

Hocam bu STRIX G15 2022 almayı düşünüyorum. Amsd cihaz 1650'li laptop ile aynı FPS veriyor. Acaba arttırıp 3070 ya da 3070 Ti mı aliyim yoksa PC mi topliyim.

Hocam bütçeyi zorlayıp 3070/ti alayım mı?

Bütçe nedir? Konu açın isterseniz.

Kimse keyfinden Asus ROG , Lenovo legion , Hp omen , Gigabyte aorus yerine tuf casper veya monster almıyordur herhalde .

Aynı fiyatlara veya yakın fiyatlada alternatif sunularak yazılsaydı yazı daha mantıklı olurdu.
Muhtemelen içerik çıkmazdı bu sefer orası ayrı.

Bahsettiğiniz cihazlar zaten giriş seviyesi cihazlar bunlardan üstün bir performans beklemek saçmalık olur. Ne kadar ekmek köfte misali ne kadar para okadar iyi ürün.
Dell olayında ise bişey demiyorum zaten sırf pazara giriş yapmak için yapılmış bir kasaya sahip. Başka gaming kasasıda yok sanırsam. Eski tost makinesine benzeyen dışında.

Şimdi şöyle bir gerçek var.
Asus ROG veya Zephyrus , Lenovo Legion Pro veya legion , Acer predator , Hp omen , Dell Alienware ve bu ayardaki laptoplardan bahsedersek bunlar genelde üst seviye bileşen kullanıyor , örneğin metal kasa , kaliteli fan , kaliteki menteşe , ısı tahliye borularının sayısı ve kalitesi , ram ve ssd yuvaları üzerinde bakır bulunması , sıvı metal macun , kaliteli plastik kullanılması gibi avantajlara sahipler. Ufak farklar gibi gözükse de bir araya gelinceye epey fark oluşturuyorlar.

Bu markaların alt seviye cihazlarında ise bu saydıklarım ya bulunmuyor , ya da düşük kalite de bulunuyor.

örneğin lenovo legion Pro cihaz ile IdeaPad gaming ler arasında ciddi bir fark var.
diğer markaların giriş seviye modelleri arasında da.

Bu durumdan isyan etmenin faydası yok , çünkü muhtemelen çoğu kişi eğer konuda bahsedilen cihazlar olmasaydı veya daha iyi yapılsalardı cihaz sahibi olamayacaklardı.

İşlemcisi ısınan arkadaşlar , cihaz alırken bazı konulara da dikkat edin.
H serisi işlemciler yapısı ve amacı gereği ısınıyor zaten. Giriş seviyesi bir cihaza sahipseniz ya underwolt yapıp kullanacaksınız ya güç ayarlarından maksimum işlemci durumunu düşüreceksiniz yada takviyeler kullanacaksınız , harici fan vb.
Çünkü normalde de ısınan işlemciler . 95 C ler vb kullanılan oyunlara göre normal olabilyor .

Ayrıca Sıf Tuf diye 3060 lı cihazdan vazgeçip 1650 li rog alabilir konu yüzünden biri .

Kimse keyfinden Asus ROG , Lenovo legion , Hp omen , Gigabyte aorus yerine tuf casper veya monster almıyordur herhalde .

Aynı fiyatlara veya yakın fiyatlada alternatif sunularak yazılsaydı yazı daha mantıklı olurdu.
Muhtemelen içerik çıkmazdı bu sefer orası ayrı.

Bahsettiğiniz cihazlar zaten giriş seviyesi cihazlar bunlardan üstün bir performans beklemek saçmalık olur. Ne kadar ekmek köfte misali ne kadar para okadar iyi ürün.
Dell olayında ise bişey demiyorum zaten sırf pazara giriş yapmak için yapılmış bir kasaya sahip. Başka gaming kasasıda yok sanırsam. Eski tost makinesine benzeyen dışında.

Şimdi şöyle bir gerçek var.
Asus ROG veya Zephyrus , Lenovo Legion Pro veya legion , Acer predator , Hp omen , Dell Alienware ve bu ayardaki laptoplardan bahsedersek bunlar genelde üst seviye bileşen kullanıyor , örneğin metal kasa , kaliteli fan , kaliteki menteşe , ısı tahliye borularının sayısı ve kalitesi , ram ve ssd yuvaları üzerinde bakır bulunması , sıvı metal macun , kaliteli plastik kullanılması gibi avantajlara sahipler. Ufak farklar gibi gözükse de bir araya gelinceye epey fark oluşturuyorlar.

Bu markaların alt seviye cihazlarında ise bu saydıklarım ya bulunmuyor , ya da düşük kalite de bulunuyor.

örneğin lenovo legion Pro cihaz ile IdeaPad gaming ler arasında ciddi bir fark var.
diğer markaların giriş seviye modelleri arasında da.

Bu durumdan isyan etmenin faydası yok , çünkü muhtemelen çoğu kişi eğer konuda bahsedilen cihazlar olmasaydı veya daha iyi yapılsalardı cihaz sahibi olamayacaklardı.

İşlemcisi ısınan arkadaşlar , cihaz alırken bazı konulara da dikkat edin.
H serisi işlemciler yapısı ve amacı gereği ısınıyor zaten. Giriş seviyesi bir cihaza sahipseniz ya underwolt yapıp kullanacaksınız ya güç ayarlarından maksimum işlemci durumunu düşüreceksiniz yada takviyeler kullanacaksınız , harici fan vb.
Çünkü normalde de ısınan işlemciler . 95 C ler vb kullanılan oyunlara göre normal olabilyor .

Ayrıca Sıf Tuf diye 3060 lı cihazdan vazgeçip 1650 li rog alabilir konu yüzünden biri .

İlk olarak bahsettiğim cihazlar giriş seviyesi evet de bunların alternatifleri bunlardan çok daha iyi. Hem de performansları arasında öyle aman aman fark yok.

Harici fanlar hiçbir işe yaramayan şeylerdir. Hele şu 7 fanlılar falan. Tek yaradığı şey kasayı soğutmak. İlla alacağım derseniz şunlar Max 3-4 derece düşürür.
1678338880090.png

(Marka kalitesi hakkında fikrim yok bu ürünün. Sadece görün diye attım.)

ROG serisinin pahalılığını belirttim konu içerisinde.

Yeni konular

Geri
Yukarı