Rehber Alınmaması Gereken Laptoplar

Öncelikle selamlar. Sıkıldım son dönemde, isim değiştirip geri döneyim dedim. Bu konu da imzası olsun. Hadi geçelim.

(Bahsettiğim cihazlar şu an satışta olanlardır. İleride gelip de 2023 veya 2024 model için "Gayet güzel cihaz, boş yapmışsın" yazmazsanız sevinirim.

1- Dell G15 2020-21 (Beyaz Işıklı Klavye)

Bu cihazı deneyimleyip çok da araştırma yaptığım için daha uzun olacak diğer laptoplardan. Dell'in önemsemediği ülkelere gönderdiği bu modeller ile driverlar uyumlu değil. Öyle üşenmiş ki Dell cihaza driver olarak -kasası olan- Alienware'ın yazılımlarını koymuş.

Öncelikle bu yazılımlardan biri AWCC (Alienware Command Center) cihazı algılamıyor. Normal bir bilgisayara kursanız o yazılımı aynı hatayı alıyorsunuz. Tamamen kalitesiz bir arayüz var zaten kullananlar bilir. Anasayfasındaki oyunların kapak fotoğrafları falan tamamen kaymış halde duruyor.

Ayrıca belirteyim. G modu mu ne vardı bu cihazda. Hatırladığım kadarıyla tek yaptığı cihazın gücünü kısıp biraz fan hızını arttırmak. Tebrikler efendim, cihazınız soğudu.

2- Asus TUF serisi

Asus'un burada bariz çakallığı var aslında. Cihazın kalitesini bilerek düşünmüşler Wifi kartından dolayı mavi ekran alan 3-5 kişi gördüm şu vakite kadar. Nasıl bir cihaz ise bu arkadaş her çıktığında önerirler. Sonrasında sorunlar belli olur. Bu yüzden yepyeni cihazları almayın derler.

Asus TUF serisi ısınıyor. F serisi için geçerli mi bilmiyorum ama A kasalar öyle. Ha bu arada biraz kaynak ararken bir hocamızın konusunu gördüm. Ondan dinlemeniz çok daha iyi olur bu konuyu.

3- MSI GF Serisi

En düşük seviye MSI kasalardır. Soğutması da bir o kadar rezalettir. Bu cihazın tek iyi yanı, MSI olduğu için Anakartı sağlam. Onun dışında tamamen kısılmış bir seri. Onun yerine biraz daha kötü donanımlı ancak daha kaliteli bir laptop alınabilir.

GF63 tek fanlıdır. İnce olsun diye yapmışlar sanırsam ama ince de değil. GF65 daha iyi bir soğutmaya sahip ama o da vasatın bir tık altı.

Bu arada bu cihazı MSI diye pahalı satmaya çalışan uyanıklar da vardır.

4- Gigabyte A Serisi

Gördüğünüz şahıs Clevo kasa kullanmaktadır. Kalitesiz kasa kalitesiz anakart, kalitesiz soğutma demektir.

Ayrıca belirteyim, tam bir fikrim olmadığı için birşey diyemedim ama Gigabyte laptoplardan memnun olmayanlar var. Almadan önce sağlam bir araştırma yapmanızı öneririm.

5- Monster'ın Tatlış Clevo kasaları 🥰

Açıkçası açıklama gereği fazla duymuyorum. Konuda da belirttiğim gibi direkt kronik sorunlu bu cihazlar. Adam akıllı bir tanesini göremedim.

6- Excalibur!

Şu zamana kadar çok laptopa kötü dedim ama bu kadar kötüsünü görmedim. Monster en azından iyi donanımları Tongfang gibi kasalara koyar. Bunlar direkt en üst donanımları berbat kasalara yerleştiriyorlar. Reklamları şıktır ama 🤓

Açıkçası fazla beğenmedim bu rehberi ama paylaşasım geldi. Biraz kısa oldu sanki. Son dönemde markalar iyice kendini düzeltmeye başladı.

Son bir öneri. 4050'ye sahip cihazları almayın şu anlık. Daha ne olduğunu bilmiyoruz. Sorunları olabilir.

Yazmayı unutmuşum. Bazıları anlayamıyor.

Bu gördüğünüz cihaz GP serisi MSI değildir. Ne kadar ekmek o kadar köfte hesabı ile çıkartılmış bir seridir.

Tongfang kasa Monster'dan yazıyorum. Mümkün oldukça Monster'a da bulaşmayın. 3-5 lira fazla verin kafanız rahat olsun. Sözde magnezyum kasa sıcaklığı çabuk dağıtır diyorlardı, CPU 80 dereceden aşağı inmiyor GPU zaten sabit 87 derece. Olurda bir gün 87 derecenin altına düşerse o gün kendime bir güzellik yapıp bu muhteşem olayı kutlamayı düşünüyorum.
Magnezyum kasa ne ya Aliminyum'dur o. Magnezyum olsa yerinde duramazsın :D. Neyse bir anımı anlatıyım: Geçen açtım MSI AfterBurner'i high ayarlarda dying light 2 oynuyorum. Tabi sıcaklıklara bakmayı unutmuşum bi an gözüm sola kaydı Gpu sıcaklık 67 Cpu 72. Başta inanamadım çünkü oyunda ne zaman alt tab atsam monster kontrol panelinde sıcaklıklar 84 gözükürdü. Sonradan fark ettim ki oyun oynarken arkada discord, google vs. açıkken sıcaklıklar artıyor. Belki sizde böyle birşey yaşamış olabilirsiniz.

Magnezyum kasa ne ya Aliminyum'dur o. Magnezyum olsa yerinde duramazsın :D. Neyse bir anımı anlatıyım: Geçen açtım MSI AfterBurner'i high ayarlarda dying light 2 oynuyorum. Tabi sıcaklıklara bakmayı unutmuşum bi an gözüm sola kaydı Gpu sıcaklık 67 Cpu 72. Başta inanamadım çünkü oyunda ne zaman alt tab atsam monster kontrol panelinde sıcaklıklar 84 gözükürdü. Sonradan fark ettim ki oyun oynarken arkada discord, google vs. açıkken sıcaklıklar artıyor. Belki sizde böyle birşey yaşamış olabilirsiniz.
Sitesinde magnezyum kasa yazıyor hocam.
Ne olduğu önemli değil kasadan memnun değilim. Touchpad'in kenarında bileğimin değdiği yerin rengi soldu mu ne olduysa, siyahlamış biraz. Bi kere değiştirmişlerdi kasayı şimdi gene aynı oldu.

Tongfang kasa Monster'dan yazıyorum. Mümkün oldukça Monster'a da bulaşmayın. 3-5 lira fazla verin kafanız rahat olsun. Sözde magnezyum kasa sıcaklığı çabuk dağıtır diyorlardı, CPU 80 dereceden aşağı inmiyor GPU zaten sabit 87 derece. Olurda bir gün 87 derecenin altına düşerse o gün kendime bir güzellik yapıp bu muhteşem olayı kutlamayı düşünüyorum.

Aslında değerler fena değil hocam. Monster'ın en iyi kasası T7 v25.1'di. O kasada sıcaklıklar ortalama 70-75 derecede geziyor.

Bilemiyorum artık..
Zaten bakım zamanı gelmişti bakıma göndereyim macun değiştirsinler belki bi nebze düzelir.
Isınması bir yana bide bu ısıyı ne kadar klavye üzerine vuruyor oda önemli hocam. Bazı laptoplar +85 de çalışıyor ama klavye üstü soğuk olabiliyor.

1- Dostum aynı cihaz bende de vardı, sallama. O yüzden buradakilere sallayabilirsin de bana sallama. Dili değiştirince düzeliyor, kendim yaptım. Yapmasam tamam diyeceğim ama senin gibi internetten görüp de yazmıyorum. İyi araştırırsan bunun doğru olduğunu görürsün.
Alienware donanımı içermiyor demişsin, zaten öyle bir donanım markası yok ki? Bunu neye dayanarak söyledin? Ayrıca anakartlarını Alienware üretiyor. Görsel bırakıyorum aşağıya. Hiçbir bilgiye sahip değilken bir daha böyle abuk subuk şeyler yazma.

2- Kaç tane MSI GF serisi cihaz menteşesi kırdın? Bunu neye dayanarak sallıyorsun? Şu an internette 2 3 menteşe kırığı gördün bu mu? Kasa kalitesiz diyorsun, şu an piyasadaki çoğu laptoptan güzel bir hissiyatı var ve kaliteli. O giriş seviye, şu an hangi laptop plastik harici bir şey kullanıyor? En üst segmentlerin bazılarında metal vs. var, onlar da 2 3 bin eurodan başlıyor. Ben GF65 model cihazımı satıp 75 olanı aldım ve 17.3 ekranı çok beğendiğim. Memnun kaldığım için gayet de kaliteli, milleti yanlış yönlendirme.

3- Victus parçalar geçer bu cihazı. Demişsin hiç kullandın mı? Yazı bile yazılmıyor onunla ekranı sallanıyor, hatta halay çekiyor ekranı ve dış kasası Monster gibi. İmkanı olan herkes iade etti cihazlarını. İnternetten bakman gereken başlık bu; HP Victus screen wobble.

Benim elimden senede 15 20 laptop geçiyor, seni üzerim. Ne millete uydur, ne de benimle bilgi yarışana sakın girme.

Yanlış bilgi etiketi almışsın. Kimin bilip bilmediğini sorgula bu sürede.

Yeni konular

Geri
Yukarı