Alışveriş yapmayı düşünenler için tecrübelerim

YugiPeeK

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Uçak Teknisyeni
Öncelikle herkese hayırlı alışverişler. Herkesin en iyi bilgisayar toplamalarını alışveriş yapmalarını diliyorum.
Bu paylaşımı yapmamın sebebi birçok kişi firmaların güvenilir mi deniliyor fakat çoğu kişi güvenilir derken sadece ürün almış firmadan firmada teslim etmiş ürünle ilgili bir sorun yaşadığında size yardımcı olup olmadıklarını bilmiyorlar. Yanlış yönlendirme olduğuna inandığım için paylaşıyorum yaşadıklarımı sizlerle. Herkesin bildiği firmalardan başlıyorum.

Teknobiyotik
Şu an benim gördüğüm Aerocool, Raijintek, Dark, High Power gibi markaların ithalini yapıp satış yapan firmadır.
Ürünler size sıfır bir şekilde satılıyor fakat ürünlerin 2 yıllık garantileri kendileri sağlıyor.
Teknik ekiplerine üreticiler tarafından bir yetkilendirme yapıldığı bilgisini henüz bulamadım. Var ise de beni düzeltebilirseniz.
Alışveriş yaptığım ürünler: Aerocool KCAS 750W 80+ Gold ve Aerocool KCAS 800W 80+ Bronze.
Sorun yaşadığım ürün Bronze olan. Sorunu ise: Coil Whine sesi. Coil Whine sesine üretici firmalar bile bir çözüm bulamamış değil. Bazı ürünlerinde bu sıkıntı oluyor fakat bir çözümü yok. Teknobiyotik'in teknik birimi ise böyle bir sorun yaşadığınız PSU ya da ekran kartı gibi size yapılacak açıklama ise bu olacak; testlerini yaptık bir oyun söyleyecek yük bindirdik kapanma vs. bir sıkıntı yok. Kısaca herhangi bir yetkili bir birime sahip değil. Anlaşılan Aerocool markasında büyük ihtimalle diğer üreticilerde yetki verdiklerini düşünmüyorum. Çünkü yetki alabilmeleri için şartlar ve eğitim mevcut bunlar yapılmadığı sürece yetkilendirme yapılamaz. Fakat bu firma tarafından alışveriş yaptıktan sonra sizin tarafınıza yapılabilecek geri dönüş ise bana yapılan gibi ilk dönüş sizi tehdit etmek olabilir. Daha sonrasında özel numaradan da aranabilirsiniz. Bence kendinizi ezdirmeyin. Hakkınızı yedirmeyin.
Şikayetvar üzerindeki şikayetlerime de bakabilirsiniz;
1. Şikayet: Teknobiyotik Teknik Destek Şaka Gibi
2. Şikayet: Teknobiyotik Tehdit Edildim ,ürünüm Zapt Edilecek Galiba!

Not: Alışveriş yapmam. Yapar isem de firmanın ithal ettiği ürünler dışında ürün alabilirim fakat firmayı muhatap almam. Bir sorun yaşadığımda yetkili servisle hallederim sorun yaşadığımda. Fakat kendi ithal ettikleri ürünlerde mecbur bunları muhatap almak zorundasınız.

İtopya
Şu an benim gördüğüm ithal ettikleri ürün yok, sattıkları her ürünün üreticisinin Türkiye'de servisi bulunuyor yani ürünle ilgili bir sorun yaşadığınız isterseniz firma aracılığıyla servise gönderebilir ya da siz kendiniz servise gönderebilirsiniz. Tercih meselesi. Bu yüzden ürün alırken gönül rahatlığıyla tekrar alışveriş yapabilirim ve sorun yaşamalarıma rağmen en son kara cuma indirimleriyle MSI MPG gungnir 110R ve MSI Mag Corelıquıd 360'lık soğutucu aldım.
Yaşadığım sorunlar; Razer Basilisk mouse ve Razer Kraken Tour Edition. Game Booster kulaklık ve klavye.
Razer Basilisk sorunum; Ürünü gönderdikten sonra yaklaşık 1 ay İtopya'yı aramadım bile çünkü gerek duymadım tarafıma bilgi vermelerini bekledim fakat baktım arayacakları yok arayayım dedim. Teknik birime bağlandım ne oldu falan fistan bana demez mi; 2-3 hafta olmuştu, herhalde rapor çıkmış. Servisinden iade alınması için. Ben değişim istiyordum. Teknik birimde birkaç güne geri dönüş yapacaktı. Baktım geri dönüş yapmıyor. Mail yazdım. Başlığı da aynı şekilde yazıyorum: "Teknik servisin kulağı çınlıyor" stoğu yok anladık da bekletmeleri biraz tuhaftı, fakat firma tarafından saygı içinde görüşmeler gerçekleşti. Saygısızlık yapılmadı. İademi o gün başlattılar. Ödemesi yapıldı.
Razer Kraken tour Sorunum: kulaklığın dip ses sorunuydu ve ses kartından bağlanınca sesi %50'den fazla azaltıyordu. Ben de bu tarz ince tiz sesler beni rahatsız eder, gönderdim. Beni aradılar. Demezler mi hijyen ürünlerinin iadesi yapılamaz. Bak hele hijyen ürünüymüş. Kulaküstü kulaklık olayı çok farklı algılamışlar. İşitme cihazı sanıyorlar kulaklığı. Neyse, dedim öyle mi? Beni tekrar aramayın. O ürünü istediğin kadar iade alma. İade aldıracağım demiştim ve dediğim gibi oldu. Bir taktik yaptılar tarafıma. Yer miyim ben? Ürünün sorunu yok diye tarafıma gönderdiler. Ben de kabul etmedim kargoyu. Eğer kargoyu kabul etmiş olsaydım tüketici hakem heyetine yapmış olduğum başvurum ret alacaktı. Almasının sebebi de başvuruyu yaptıktan sonra ürünü kabul etmem olacaktı. Yaklaşık 3-4 hafta sonrada biri arayıp demez mi ürünü iade etmek mi istiyorsunuz?
Game Booster sorunlarım yaklaşık bir yıla yakın arızalandı bende gönderdim onlarda 10-15 gün içinde onarımlarını yaptırıp tarafıma göndermişlerdi.
Şikayetvar üzerinden bu Razer kulaklık için yazdığımın teyit edebilirsiniz.

Not: Kulaklık, mouse, klavye hijyen ürünü değildir alışveriş yapanların bilgisine. Ben alışveriş yapmaya devam edeceğim.

Hepsiburada
Hepsiburada'nın kendi mağazasından bahsediyorum. İthal ettikleri bir ürün henüz görmedim bilgisayar bileşenleri arasında.
Siz de benim gibi birçok ürün almışınızdır. Şu ana kadar aldıklarım ekran kartı, monitör, klavye, mouse, kulaklık.
Yaşadığım sorunlardan biri klavye oldu. Inca'nın bir mekanik klavyesi oldu. İlk günden bir tuş kırılmıştı. Yani kulanıcı tarafından verilen zarar vardı. THH başvursam bile ret çıkacak bir durum fakat Hepsiburada ilk günden iademi onayladılar, aldığım ekran kartının onayını da yapmışlardı. Yani ben sorun yaşamadım. Fakat iademde 14 gün içerisinde onaylanmadığı takdirde THH başvuracağımı belirtiyordum.

Not: Hepsiburada'nın kendi mağazasından uygun ise fiyatı alışveriş yapmaktan çekinmiyorum.

Vatan Bilgisayar (MSI Servıspoınt)
Aldığım ürünün haddi hesabı yok, iki ekran kartı, 3 anakart, 3 kasa, 4 RAM, 2 M.2 SSD, 2 işlemci, sıvı soğutma 3'de Power Supply aldım. %18 KDV indirimleriyle gerçekten piyasadan uyguna alıyorsunuz. %18 KDV indirimi olduğunda almam gereken bir ürün olduğunda düşünmeden alıyorum. Tabii tercih meselesi.

Sorun yaşadığım ürün MSI Armor RX570 8 GB'lık ekran kartıydı. Yaşadığım sorun Coil Whine idi, ekran kartından gelen cızırtı ötme sesi kısaca. MSI Servispoint'e gönderiyorum. Onlar bana geri gönderiyor. 2. gelişinde Vatan Bilgisayar teknikte bir arkadaşa videosunu çekip yanına gittim. O bile dedi ki sorunlu bu ekran kartı :). Fakat MSI bu sorunu yapmıyormuş. Servispoint herkese aynısını yapıyormuş ve bana dedi ki; iyi ki de demiş, demeseydi. Hala kardeşim RX 570 kullanıyordu. Şu an MSI Gaming X RX 5700 XT kullanıyor. Dediği ise; MSI Register'den üyeliğini yap. Ürününü kaydet. Daha sonra MSI Türkiye ile görüş. Ben iyi ki de MSI Türkiye ile de görüşmemişim :). Yurtdışıyla konuştum. Direkt yazıştık. Anlatıyorum, her gün pazar günleri hariç devamlı görüşme halindeydik. Bu süre zarfında Cimer'e başvuruyorum, THH 2. başvurumu yapmışım falan hala çözüm bulamıyorum. Yaklaşık bir 6-7 ay uğraştım. Tam hatırlamıyorum. Çünkü daha fazla bir uğraşım da olabilir. Tekrardan konu açtım. Bir süre sonra MSI yurtdışında farklı biri bana yardımcı oldu. Coil Whine sorunu olduğunu kabul etti (yetkili olduğu belliydi). Sorunu ile çalışmaların yapıldığı fakat çözümü olmadığını belirtti. Ben de onlara beni kazanmanızın gerektiğini, devamlı yükseltme yapıyorum, yükseltme yaparken kendime MSI markasını alternatif olarak görmediğimi falan fistan uzun süreden sonra bir çözüme kavuşturduk. Servise yolladım. MSI yurt dışı da MSI servispoint'e yazmışlar. Üst model değişimi yapması için teklif yapılmasını istemiş. MSI servis Point'te RX570 8 GB'lık ekran kartının üstüne 1460 falan civarı 1500 değildi. Farkı verdiğimde MSI Gaming X RX 5700 XT değişimi yapılacağı bana verilen ürünün hiçbir işlem yapılmadığını belirttiler. Yani 1000 TL'ye satamayacağım ekran kartını 1500 fark ile sıfır 5700XT aldım. O zamanki fiyatı ise 4800 falandı.

Not: KDV indirimiyle alışveriş yapmayı tercih edilebilecek mağaza.

Yazdıklarımın teyit edebilirsiniz şikayetvar üzerinden;

İncehesap

James Donkey kulaklık ve klavyesiyle tanıdığım mağaza oldu. Malum onlar ithal ettiği marka herkesin bildiği gibi, bu ilk iki alış verişimi de iade aldılar. Fakat az da olsa biraz zorluk çıkardılar diyebilirim. O zaman gencim tabii. Hemen sinirleniyoruz her şeye. Hemen parlıyorum. Öğrenci adamın parası değerli olur sonuç olarak. Şikayetvar'lar, THH başvurmam falan hemen iadeyi aldılar. Süreci uzatmadılar. Bundan sonra da Bloody mouse, ASUS Vega64 ekran kartı, XPG RAM, ASUS 280Hz'lik monitör alışverişleri yaptım. Bu Gaming gecesinden, ürün kapalı kutu orijinal fabrikasyon bandıyla tarafıma ulaştı. Gaming gecesi iade alınan ürünleri satıyorlar diyenler var da kesin bir şey diyemem. Fakat bana gelen ürünler kesinlikle sıfır dokunulmamış ürünler, bu ASUS Vega64 piyasada olmayan üründü. Yakın zamanda aldım. 2-3 ay önce. Ekran kartının kutusunun bir de ayrıca kutusu vardır. O şekilde tarafıma geldi. Yani ekran kartının kutusuna ilk dokunan bile bendim. :)
ürünler hakkında henüz bir sorun yaşamadım. Yaşasam da zaten şu an kullandığım ürünlerin garantisi firma vermiyor. Yetkili teknik servis mevcut başımın ağrıyacağını sanmıyorum.

En son M.2 SSD alayım dedim. Bu 500GB'lık olan James Donkey. 3 yıl birebir değişim demiş. Bu SSD'de hızı düşük, hızı yüksek olanı alacaktım. Buna bir garanti vermemişler. O yüzden almamıştım. Yoksa 3000 MB okuması vardır. Fiyat da uygundu. Fakat ithal ettikleri için tercih edemedim. Teknobiyotik'le sorun yaşamışım zaten. Tekrar başımın ağrımasına gerek yok diye kendimce değerlendirdim.

Not: James Donkey dışında gönül rahatlığı ile alışveriş yaparım.

GameEkstra

Sadece bir klavye ve kulaklık aldım. Bunlar bile yetti bana :). Bayağı uğraştıran firmaydı diye hatırlıyorum. ASUS TUF klavye ile sorun yaşamıştım. Klavyede bir sorun vardı da neydi tam hatırlamıyorum. Fakat üretim hatalı bir sorundu. Bayağı tilt olmuştum. Zamanında teknik servise onlar da tek yaptıkları ürünü teslim alıp dükkanda beklemekleri başka bir şey yapmıyordu. Servis raporu sonucu mecbur iade almışlardı. Neyse sorarsanız yine alışveriş yaparım. Fiyat uygun olsun yeter ki. Bu yaşadığım 1.5 yıldan fazla olmuştur. Güncel durumlarını bilmiyorum.

Bu dediklerimin teyiti:

Zoccoshop

Kulaklık almıştım. Hatta 2 tane aynısından ve iade etmiştim. Özellikle arayıp mesaj yoluyla yazmıştım. Dedim ki; bakın Gamepower markasının dip ses sorun var. Benim de uyguna kulaklık alıp işimi görmesini istiyorum. Kutusunu açın. Bir iki gün kullanın. Hatta umurumda değil. Bana dip ses sıkıntısı olan kulaklık görmeyin, tarzında bir şeyler demiştim. Onlardan bir beyefendi de arayıp dediğinizi anladım. İstediğiniz gibi gönderilecek, dendi. Fakat bana ilk gelen kulaklık güvenlik bandı bile duruyordu. Neyse açayım, dip sesi yok demek ki dedim. Dip ses var. Çıldırdım. Bakın aynısından yine sipariş veriyorum, güvenlik bandı açık olsun, kontrol ettiğinizi görmezsem kutusunu açmadan iade ederim falan onlar da karışıklık yapmış. Kontrol edileni başka müşteriye göndermişler falan. Ben de tekrar almamıştım. Kulaklık öyle kaldı. Fakat ilgilenenler üslup konuşmaları falan çok başarılıydı. Amaçları alışveriş yapan müşteri değil de müşteri kazanmalarıydı. Beni kazanmışlardı.

Not: Hala alışveriş yapamadım. Ara ara bir ürün alacağım. Zaman sitelerini ziyaret ettiğim mağazadır.

Uzmanlarpc

i3-9350KF tek bilgisayar parçası bu. Hala kullanıyorum. Hizmet güzeldi. Anakartı arkadaşla aldırdım. Götürdü, montajını olmaz falan fistan demeden tabii ki de yaparız arkadaşınız getirsin direkt yardımcı oldular. Yani ara ara takip ettiğim site fakat büyük site olmadığı için belki duymamışınızdır. İstanbul Perpa'da olan bir firma.

Not: Fiyat uygunsa alışveriş yapılabilir.

Eternal

İki kulaklık aldım. Biri ASUS TUF 5, diğeri de Razer Tiamat. Razer Tiamat kullanıyorum. Bir ara bozulmuştu. Fakat şu an düzeldi :) . ASUS sorunum ise şuydu; üründe normal 3.5 jack çıkışıyla bağlandığımda sorun yok. Ses kartıyla bağlanınca dık dık diye ses geliyordu. Ben de iadesini istedim. Onlar da hijyen ürünüdür, iade edemezsiniz dedi. Ben de THH başvurumu yaparım o zaman deyince süreci uzatmadan iadeyi almışlardı.
Bu ASUS üründen sonra yaklaşık 3-4 ay sonra Razer kulaklığı alınca bana geri dönüş yaptılar. Galiba zevkine alışveriş yapıp iade eden biri sandılar galiba onlar. Konuya gelmeden susturup stereo kulaklık aldım. Ses kartlı kulaklık kullanmıyorum. Dip sesten kaynaklı olduğunu belirtince bir şey diyemediler. Firma sanırsam kutusu açınca ürünü iade edemiyorlar toptancısına. Bu yüzden sıkıntı yaşadığı için tarafımı aradılar. Fakat önceki kulaklık hatalı bir üründü. Yoksa iade etmezdim. Çok fazla bilgileri yok sanırsam teknik destek konusunda. Fakat yaklaşık 2-3 ay sonra faturamı istediğimde o gün mail ile direk gönderdiler. Kulaklık arada sesi bozuluyor dedim, hiç yardımcı olamayız tarzında bir şey demediler. Yani teknik anlamda da destek olacakları belli.

Not: Fiyat uygunsa alışveriş yapılabilir.

Gnpplus

WD M.2 SSD aldım, henüz bir sorun yaşamadım ürünle ilgili. Nasıl bir destek verebilecekler bilmiyorum fakat ürünü alınca birkaç gün bekletin. Belki iade ederim demiştim. Bekletmişlerdi.

Umarım faydalı paylaşım olmuştur. 3 yıllık alışveriş geçmişimi sizlere anlattım. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
teknobiyoticten monitör almıştım ölü piksel çıkmıştı iade eden kadar akla karayı seçtim en sonunda iade aldılar ama kesik attılar fiyatından. Büyük ihtimalle başkasına satacaklar o ürünü. Kesinlikle uzak durmanız gereken bir site yanaşmayın bile

teknobiyoticten monitör almıştım ölü piksel çıkmıştı iade eden kadar akla karayı seçtim en sonunda iade aldılar ama kesik attılar fiyatından. Büyük ihtimalle başkasına satacaklar o ürünü. Kesinlikle uzak durmanız gereken bir site yanaşmayın bile
O kadar sorun sıkıntı yaşadığım firmalar oldu fakat pişman olduğum tek firma teknobiyotik'dir. Alışveriş yap dememde yapanada mani olmamak lazım bazı arkadaşlarımız yaşamadan bazı şeyleri öğrenemiyor yaşayıp görsünler onlarda.

Hocam Vatan Bilgisayar için yazdıklarınıza katılıyorum. Bu kadar bilindik bir firmanın böyle şeyler yapması hiç hoş değil.

Geri
Yukarı