Alman askeri disiplini

MriSyrlex

Hectopat
Makaleler
1
Yer
C:/Adana İmparatorluğu.
Daha fazla  
Son zamanlarda 2. Dünya Savaşı'na kafayı takmış vaziyetteyim, haliyle Almanlar ve Alman ordusu o kadar çok ilgimi çekti ki anlatamıyorum. Aşırı disiplinliler, sertler orduda ki rütbe sistemleri cidden çok sağlam. Hele şu fotoğrafarı.

SS marşları bayağı iyi, adamların genel olarak marşları da iyi zaten.

Yanlış anlamayın, ben Almanları burada yüceleştirmiyorum, merak ediyorum. Bu adamlar ciddi anlamda nasıl bu kadar disiplinsel bir şekilde işlerini yapabiliyorlar? Neden bizde böyle disiplinli bir şekilde işler yürümüyor?

Dosya Ekleri

• Bundesarchiv_Bild_183-45534-0005,_Kz_Mauthausen,_Besuch_Heinrich_Himmler,_Franz_Ziereis.jpg
    Bundesarchiv_Bild_183-45534-0005,_Kz_Mauthausen,_Besuch_Heinrich_Himmler,_Franz_Ziereis.jpg
    365,4 KB · Görüntüleme: 204
  • Bundesarchiv_Bild_101III-Weill-059-04,_Metz,_Heinrich_Himmler_neben_Panzer.jpg
    Bundesarchiv_Bild_101III-Weill-059-04,_Metz,_Heinrich_Himmler_neben_Panzer.jpg
    49,4 KB · Görüntüleme: 164
  • Bundesarchiv_Bild_183-H15390,_Berlin,_Kaserne_der_LSSAH,_Vergatterung.jpg
    Bundesarchiv_Bild_183-H15390,_Berlin,_Kaserne_der_LSSAH,_Vergatterung.jpg
    81,6 KB · Görüntüleme: 145
  • HimmlerAndHeydrich_1938.jpeg
    HimmlerAndHeydrich_1938.jpeg
    155,8 KB · Görüntüleme: 168
  • Bundesarchiv_Bild_183-H04436,_Klagenfurt,_Adolf_Hitler,_Ehrenkompanie.jpg
    Bundesarchiv_Bild_183-H04436,_Klagenfurt,_Adolf_Hitler,_Ehrenkompanie.jpg
    136,6 KB · Görüntüleme: 164

Nazi sempatizanı değilsin değil mi? O dönemde yaşasaydın adlarını bile ağzına almazdın. Asıl konuya gelirsek evet, disiplinliler ama sadece askerler değil. Alman disiplini bambaşka bir boyut. Eğitimde, iş hayatında, gündelik hayatta vs. O bizim erişebileceğimiz bir seviye değil. En azından bu kafayla değil.

Son zamanlarda 2. Dünya Savaşı'na kafayı takmış vaziyetteyim, haliyle Almanlar ve Alman ordusu o kadar çok ilgimi çekti ki anlatamıyorum. Aşırı disiplinliler, sertler orduda ki rütbe sistemleri cidden çok sağlam. Hele şu fotoğrafarı.

Yanlış anlamayın, ben Almanları burada yüceleştirmiyorum, merak ediyorum. Bu adamlar ciddi anlamda nasıl bu kadar disiplinsel bir şekilde işlerini yapabiliyorlar? Neden bizde böyle disiplinli bir şekilde işler yürümüyor?
Nazi nizamı ve düzenliliği aslında prusya düzenidir. Hatta onun ileri safhasıdır. Peki prusyalılar bu disiplini nasıl öğrendi. Elbette Kuzeylerindeki dev imparatorluktan. İsveç Krallığından.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet o fırında insanları yakmaları dışında almanlar çok iyi insanlar. Fakat dünyanın en elit askerleri bizde bulunuyor.

Enver paşanın Almanya ile yakınlaşması ve Türk ordusunun o dönemki faaliyetlerini araştır. Alman ordusu ve politikasını birbirinden ayrıştırmak lazım SS ne kadar polis teşkilatı gibi gözükse de politikanın eseridir keza gestapoda öyle alman ordusu hayret verici olabilir ama politikası tam tersi içler acısı.

Geri
Yukarı