Almanca vs Rusça

Mamığ

Centipat
Yer
Kahramanmaraş
İngilizcem akıcı, birçok akademik bilgiyi inglizce üzerinden elde ettim, ediyorum. Seviye testi yapmadım ama yerli seviyesi diyebiliriz. Sadece konuşma pratiği yapacak kimsem olmadığı için konuşmaya alışkın değilim. Yine de teklemem, telfuzum da sorunsuz.

Almanca bir cermen dili, öğrenmeye o yüzden başladım. Fakat şöyle bir sorun var: Almanca çok ufak bir alanda konuşuluyor. Ve ben Avrupa'da bir gelecek, hatta genel olarak türklerin çoğunlukta olmadığı bir yerde yaşamayı düşünemiyorum. Kültürümden kopamam. Yine de paramı kazandıktan sonra, belki de evden çalışabileceğim ve ülkemde kalabileceğim bir iş bulabilirsem işe yarar.

Ayrıca Hitler'in konuşmalarını dinlemeyi, çeviri okumak yerine bizzat nerede vurgu yaptığını dinlemek isterim. Her ne kadar yanlışları çok da olsa çok büyük bir adam olduğu su götürmez bir gerçek. Yanlış olduğu kadar başarılı birisi.

Duolingo ve Busuu için nasılını merak etmeyeceğiniz paralı özelliklere erişimim var. Bir de "Almanca kolay"daki adamı beğendim. Bu üç kaynağa sahibim.

Duo'da bir süredir aktifim. 2. üniteye geldim ve edatları öğreniyorum. Ama dilin kullanışlılığının sınırlı oluşu, beni bu yol ayrımına itti.

Öte taraftan Rusça öğrenmem için çok seçeneğim var: Yine Duolingo ve Busuu bunlardan. Ek olarak üniversiteyi Antalya'da -namıdiğer Rusların sıcak denizinde- okumayı düşünüyorum. Bu sene sınava gireceğim, yani yazın odaklansam ve şimdi başlasam eğitimim Ruslarla karşılaşacağım zaman sohbet etmeme olanaklı duruma gelir.

Ayrıca Rusça üzücü bir şekilde diğer Türk devletlerinde de konuşuluyor. Tek dil ile gezip görmek, belki de yaşlanmak isteyeceğim anavatanımdaki her yerin kilidini açıyorum. Bizim Türkçe her ne kadar benzese de iletişimi sadece azerilerle sorunsuz, ek çabasız kurabiliyoruz. Ama Rusça hepsinde aynı Rusça.
CS:GO'yu bir ülkeden sayarsan 20 ülke içeren DLC gibi dil.

Balkanlarda konuşulan diller Rusça'ya yakın diye biliyorum. Balkanlar güzel, görülmeye değer.

Bir dönem merak salmıştım Rusça'ya. Kiril alfabesini biliyorum.

Size düşüncelerimle ilgili verebileceklerim bu kadar dostlar. Şimdi beni "3. kişi görüşleri"yle kutsayın!

Bizim üniversitedeki hocamız akademik anlamda Almanca ve Fransızca'nın İngilizce'den daha iyi olduğunu söylemişti. Akademik anlamda öğrenmek istiyorsan bence Almanca öğren.

Eğer eğlence amaçlı değil de, iş hayatına bir katkı oluşturmak için dil öğreniyorsan, ikisini de öğrenme. Çince muhteşem bu konuda.

Hocam gelecek hedefi olarak ne düşünüyorsunuz? Ona göre gideceğiniz coğrafya ve öğrenmeniz gereken dil değişir.
Bilgisayar Mühendisliği. Almanca daha doğru gibi duruyor ama Rusya'da da birçok iş imkanı var diye biliyorum. En iyisi @deezwend hocamın dediği gibi Çince ama Çine gitmem ben. Yönetim şeklini sevmemem bir yana geçmişimiz el vermez, benim açımdan tabii.

Bilgisayar Mühendisliği. Almanca daha doğru gibi duruyor ama Rusya'da da birçok iş imkanı var diye biliyorum. En iyisi @deezwend hocamın dediği gibi Çince ama Çine gitmem ben. Yönetim şeklini sevmemem bir yana geçmişimiz el vermez, benim açımdan tabii.
Hocam konuşmalarınızdan yola çıkarak rusçaya daha büyük bir ilginiz olduğunu düşünüyorum. Ve bu da dil öğrenmeyi çok hızlandıran birşey. Ayrıca Almanya'da ingilizceyle dolaşmanız, Rusya'da ingilizce ile dolaşmanızdan çok daha kolay. Benim önerim Rusça. Gelecek hayatınızda başarılar dilerim.

Hocam istediğinizi öğrenin elbet ama, bizim Ruslarla geçmişimiz, Çinliler ile olan geçmişimizden 1000 kat beter ve yönetim şekilleri de az çok Çin ile aynı. Çince ile sadece Çin'de değil bütün dünyada iş yapabilirsiniz.

Hocam konuşmalarınızdan yola çıkarak Rusça'ya daha büyük bir ilginiz olduğunu düşünüyorum. Ve bu da dil öğrenmeyi çok hızlandıran bir şey. Ayrıca Almanya'da ingilizceyle dolaşmanız, Rusya'da İngilizce ile dolaşmanızdan çok daha kolay. Benim önerim Rusça. Gelecek hayatınızda başarılar dilerim.

İlgi demeyelim de gereksinim diyelim. Tüm Türk dünyası benim konuşacağım Rusya'yı türkçeden daha iyi anlayacak. Bu üzücü, ama gerçek.

Hocam istediğinizi öğrenin elbet ama, bizim Ruslarla geçmişimiz, çinliler ile olan geçmişimizden 1000 kat beter ve yönetim şekilleri de az çok Çin ile aynı. Çince ile sadece Çin'de değil bütün dünyada iş yapabilirsiniz.

Geçmiş o kadar önemli değil. Çin'de yaşamam, onlar için çalışmam. Ama eğer Avrupa gibi daha oluru olan yerlerde etkili olacaksa neden olmasın.
Ayrıca, Çince o kadar önemli mi? Bilgisayar mühendisliği söz konusu olduğunda değeri neçe değişiyor?

Bu arada görüşleriniz için teşekkürler, aydınlatıcılar.

Yeni konular

Geri
Yukarı