Almanya'da Yaşamak İstiyorum

Henüz liseyi bitirmedigini göz önüne alirsak yasinin 17 civari oldugunu tahmin ederek yorum yapayim.

Almanyada kalici olarak kalmanin bir kac yolu var. Bunlardan en saglami evlilik yolu ile gelmek ama yasinizdan dolayi bu mümkün degil üstelik bu yolla gelmek icin sanirim A2 seviyesinde almanca bilmeniz lazim.
Ikinci yol iltica yolu ile gelmek yani bir sekilde buraya kapagi atip, Türkiye'de politik olarak sorunlu oldugunuzu Almanyaya inandirmak zorundasiniz. Ama yine yasinizdan dolayi Türkiyede politik sorununuz olduguna kimse inanmiyacaktir.
Ücüncü yol ise burs kazanip gelmek bunun icin ise puanlarinizin gercekten yüksek olmasi lazim, Istanbul'da yasayan yigenim Psikolojiyi kazandi ve su an ögrenimine Almanya'da devam ediyor mesela. Eger burada basarili olursa kalici oturum, calisma izni vs. herseyi alabilecek.

Yani sözün kisasi oku ve basarili ol. Ülkenin kiymetini bil. :)

Alman vatandasligi öyle eskisi gibi kolay alinmiyor maalesef ama calisma ve evlilik yolu ile süresiz oturumunu kazanabilir. Bunun icin B1 derecesinde Almanca bildigine dair sertifika lazim.

Bunu bilmiyordum bak, yani dil sinavini mi verip Almanya'ya gelebiliyorsunuz yoksa üniversize kazanimi mi?

Kesinlikle hak veriyorum size, ben Almanya'ya zamaninda Aile Birlesimi yoluyla girdim yani 14 yasina kadar Türkiye'de yasadim ve oranin kültürü ile büyüdüm, ve hala diyorum elime büyük para gecse bir dakika durmam Türkiye'de yasarim.
Ama burada iyi kötü bir isim, evim, yazligim vs. ve kendime göre güzel bir yasam standartim var. Türkiye'de burada calistigimin 5 misli fazla calissam bile bu standartlara ulasamam. Yani burada olma nedenim hemen hemen herkesin oldugu gibi ekonomik ve sosyal özgürlük. Ha bu arada Almanya'nin en sevdigim ve kendiminde sonuna kadar yasadigim ve yasattigim sey "IS DISIPLINI" bayiliyorum disiplin ve düzene.

Bol parasi olsa Almanya'da isi ne. :) Sesli güldüm.

Augsburg'da oturan Murat sanirim, sahsen tanisiyorum... :)

Şöyleki ben okulumun bana sağladığı Abitur sınavı sistemi ile geçiş yapabiliyorum.Bildiğim kadarıyla herkes elini kolunu sallayıp bu sınava girilmiyor okul dışında da giriliyor mu onu bilmiyorum açıkcası , girilmiyor diye biliyorum.Alman öğrenciler için hazırlanmıs bir sınav sistemi.Türkiyede nasıl YGS varsa almanyada da Abitur sistemi var.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı