Almanya'daki akraba bana vize çıkartabilir mi?

Bu sayfada ayrıntılı anlatmış
kısaca açıklamak gerekirse almanyada bir şirkette çalışmak için teklif alman ve ya bir iş bulman ve bunu resmi olarak beyan edilmesi gerekiyor. (vize başvurusu sırasında konsolosluğa)

Benden ufak bir tavsiye. Bırak çalışmak için vize almak amacıyla oradaki akrabaların referanslarını kullanmayı, gezmeye gideceğin zaman bile onları açık etmemek daha mantıklı bu dönemde. Emin ol senin gibi milyonlarca kişi en ufak bir fırsatı bulduğu anda uçmanın yolunu arıyorken konsolosluklar da bu durumun gayet farkındalar. Geçen yıl benimle eşit özelliklere sahip bir arkadaşımla birlikte, tamamen bağımsız olarak vize başvurusunda bulunduk seyahat için. Vize bana çıktı, ona çıkarılmadı. Nedeni ise arkadaşımın oradaki akrabalarını açık etmesi. Gelen ret mektubunda açık açık kendisinin tekrar Türkiye'ye döneceğine inanmadıklarını yazdılar. :)

Bu ilk örnek haricinde bir de kız arkadaşımla birlikte Fransa üzerinden Schengen başvurusu yaptık. Kız arkadaşım hem İngilizce hem de Fransızca öğretmeni ve yakın zamana kadar öğretmenlere Fransa 1 yıllık Schengen veriyordu pek üstünde durmadan. Başvurumuzda kendisi oradaki öğretmen arkadaşlarıyla buluşmak istediğini yazdı niyet mektubunda, gene ona çıkarılmadı. Haliyle ben de o tatil planını iptal etmek zorunda kaldım, sonrasında da araya pandemi girdi zaten. Öncesindeki 9 ayda 2 tane 3 aylık Schengen çıkarmış olduğum için bende hiç sorun olmadı ama tatil planı biriyle birlikte yapılıp, o kişi geride kaldığında tüm planlar yatıyor işte...

Geri
Yukarı