Almanya'dan araba almak

M.Arda Solmaz

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Öncelikle iyi forumlar. Yakında Almanya'ya gideceğim dayımın yanına ve gelirken de 500-700 Euro'luk bütçeyle bir araç almak istiyorum. Bunu yasal yollarla yapacağım ödenmesi gereken hangi vergiler var ise ödeyeceğim fakat internette bir soruma cevap alamadım. Almanya'dan araba almak için alman vatandaşı olmak zorunda mıyım? Araç pasaportuma işlenemiyor mu? Arabayla birlikte döneceğim Türkiye'ye ve gümrükte bütün vergileri ve ücretleri ödeyeceğim. Bu durumda alman vatandaşı olmadan Almanya'dan araç alabilir miyim?

ÖTV, KDV matrahları buna ek olarak da farklı ithalat ödemeleri yapman gerekecek eğer alman plakalı olarak kullanmayacaksan. Bir de bunların üstüne KDV ekleniyor :D
Ama Alman plakalı araç getirecek isen, bir üstte arkadaşın dediği gibi 6 ay boyunca orda kalmış olman gerekiyor. Ayrıca Almanya'da ''oturma izni''nin de olması gerekiyor. 2 yıl Türkiye'de aracı kullandıktan sonra tekrar Almanya'ya dönüp 6 ay daha kalman gerekiyor.
Bildiklerim bu kadar, kolay gelsin :)

ÖTV, KDV matrahları buna ek olarak da farklı ithalat ödemeleri yapman gerekecek eğer alman plakalı olarak kullanmayacaksan. Bir de bunların üstüne KDV ekleniyor :D
ama alman plakalı araç getirecek isen, bir üstte arkadaşın dediği gibi 6 ay boyunca orada kalmış olman gerekiyor. Ayrıca Almanya'da "oturma izni"nin de olması gerekiyor. 2 yıl Türkiye'de aracı kullandıktan sonra tekrar Almanya'ya dönüp 6 ay daha kalman gerekiyor.
Bildiklerim bu kadar, kolay gelsin :)

O 6 ay meselesini biliyorum zaten. Ben getirip gümrükte Türk plakasina cevirecegim. O ücretlerin hepsini ödeyecegim zaten bu durumda vatandaslil gerekmiyor degim mi?

Çok az kişinin karşıladığı şartlarda sahip olduğu süreli getirme hakkının ve klasik (koleksiyonluk) kabul edilen araçlar haricinde 2. el araba ithalatı bildiğin anlamda yasak. O şartları karşılamadan arabanı burası için tescil ettiremezsin ya da Gürcistan'dan başkası adına kaçak olarak getirip kayıtlarda başkasının olan bir arabayı yine yasa dışı şekilde kullanırsın. Yakalanınca da onlara olduğu gibi arabalara el koyulur.

Son düzenleme:
Çok az kişinin karşıladığı şartlarda sahip olduğu süreli getirmelerin ve klasik (koleksiyonluk) kabul edilen araçlar haricinde 2. el araba ithalatı bildiğin anlamda yasak. O şartları karşılamadan arabanı burası için tescil ettiremezsin ya da Gürcistan'dan başkası adına kaçak olarak getirip kayıtlarda başkasının olan bir arabayı yine yasa dışı şekilde kullanırsın. Yakalanınca da onlara olduğu gibi arabalara el koyulur.

Yani benim 2000-2003 modellerde bir BMW getirmem yasak öyle mi? E parasini veriyorum vergilerini veriyorum yine de getiremiyor muyum?

Geri
Yukarı