Almanya'dan Getirtilen Telefonda Sorun Çıkar mı?

Xesstiano

Kilopat
Almanya'dan kuzenim tatil için geldi. Benim de yeni bir telefona ihtiyacım var. Sen bana modeli söyle ben sana kargoyla hediye olarak yollarım, sen de sonra bana parasını atarsın dedi. Bu gelen telefonda yapmam gereken herhangi bir şey var mı? Herhangi bir sorun çıkar mı? Telefon: Samsung Galaxy S10/S10+

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben 2013'te Almanya'dan dönerken S4 almıştım daha o sene çıkmıştı ve 2017 sonuna kadar sorunsuz bir şekilde kullandım üstüne yaklaşık 1 sene babam kullandı tamamen sana kalmış bir şey. Elektronik olduğu için biraz da şans lazım. Oradaki fiyatı nedir telefonun?

Sanırım Pasaporta kaydettirme olayı vardı, onun içinde fiyat ödediğimi hatırlıyorum. iPhone SE'yi Amerika'dan getirirken bu durumla karşılaşmıştım.

Bildiğim kadarıyla telefon gibi simkartlı ürünlerin ithalatı sadece yolcu beraberinde getirilerek yapılıyor. Ama hediye olarak postayla yollamayı bir araştırmak lazım. Pasaporta işletmen gerekiyor o da en son 600TL'ydi. Ayrıca 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe giren yasaya göre artık yurt dışından getirilip pasaporta işletilen telefonlar sadece o kişiye ait simkartla çalışabiliyor. Bu da demek oluyor ki o telefonla işin bittiğinde satamazsın veya birine hediye edemezsin. IMEI çakılıyor diyorlar androide eğer öyle bir şey varsa pasaport ücreti ve hatta kaydettirme işinden kurtulabilirsin.

Bildiğim kadarıyla telefon gibi simkartlı ürünlerin ithalatı sadece yolcu beraberinde getirilerek yapılıyor. Ama hediye olarak postayla yollamayı bir araştırmak lazım. Pasaporta işletmen gerekiyor o da en son 600TL'ydi. Ayrıca 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe giren yasaya göre artık yurt dışından getirilip pasaporta işletilen telefonlar sadece o kişiye ait simkartla çalışabiliyor. Bu da demek oluyor ki o telefonla işin bittiğinde satamazsın veya birine hediye edemezsin. IMEI çakılıyor diyorlar androide eğer öyle bir şey varsa pasaport ücreti ve hatta kaydettirme işinden kurtulabilirsin.
Benim hattım babamın üstüne kayıtlı ama ben kullanıyorum. Küçükken alınmıştı ve sonradan değiştirme gereği/ihtiyacı duymadım. Babam kendi pasaportuna kaydetse, ben bu hatta kullanabilecek miyim? Sonuçta simkart yine babamın üstüne fakat ben kullanmış oluyorum.
Bir de IMEI çakma olayı nedir? İllegal bir şey mi?
Ben 2013'te Almanya'dan dönerken S4 almıştım daha o sene çıkmıştı ve 2017 sonuna kadar sorunsuz bir şekilde kullandım üstüne yaklaşık 1 sene babam kullandı tamamen sana kalmış bir şey. Elektronik olduğu için biraz da şans lazım. Oradaki fiyatı nedir telefonun?
~1000 €
IMEI Kayıt ettirme parasını ödersen sorun olmaz.
Pasaport kayıt ve IMEI kaydı farklı şeyler mi aynı şeyler mi? Farklıysa ikisinin de ücreti ne kadar?

Pasaport ve IMEI kaydı aynı şey. Babanın son 3 yıl içinde pasaporta telefon işlettirmemiş olması ve son 4 ay içinde yurt dışına çıkıp girmiş olması gerekiyor. IMEI çaktırma illegal. Eski bir telefonun IMEI sini yeni telefona gömüyorlar.
Bu arada 1000 euro hiç avantajlı durmuyor.

Pasaport ve IMEI kaydı aynı şey. Babanın son 3 yıl içinde pasaporta telefon işlettirmemiş olması ve son 4 ay içinde yurt dışına çıkıp girmiş olması gerekiyor. IMEI çaktırma illegal. Eski bir telefonun IMEI sini yeni telefona gömüyorlar.
Büyük ihtimal yine Türkiye'den alacağım. Şu an sırf merakımdan soruyorum. Son 3 yıl içinde pasaporta telefon kaydettirmedi fakat yurt dışına da çıkıp girmedi. Kayıt yapamıyor mu o zaman?

Son düzenleme:
Aynen 1000 euro'nun karşılığı olan TL'ye aynı cihazı Türkiye'de IMEI kayıt derdi olmadan garantili şekilde alabilirsiniz.

Euro şu an 6,42 TL > 1000 euro = 6420 TL

BURADAN 30 TL fazla ödeyerek Samsung Türkiye garantili almak daha mantıklı.

Düzenleme: Bir de pasaporta kayıt için ödenmesi gereken 618 TL vergi var.

Avrupa'da da artan fiyatlar sebebiyle artık yurtdışından telefon getirtmek öyle çok karlı olmuyor. Zaten kaydettirme falan derken aynı fiyata geliyor o yüzden alacaksanız Türkiye'den alın kafanız rahat olsun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı