Almanya'ya Çalışmak için Gitmek

YasarPK

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar, lise 3 öğrencisiyim. 18’i bitirdiğimde Almanya'ya çalışmak için gitmek istiyorum. Oradaki Türklerden form isteyip orada çalışmak istesem bu mümkün müdür? Ulusal vizeye başvurup uzun süre kalıp oraya yerleşmek için bir şeyler yapmak istiyorum. Yazları elimden geldiği kadar çalışmak istiyorum 2 yaz boyunca. Ailemden de 20-30 bin destek alabilirim. Daha sonra ailem de gelecek. 2 Yıla kadar abimde yabancı ülkelerde işinden dolayı bulunacak. Lütfen bilgili arkadaşlar youm yapabilir mi? Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Bunu ben de merak ediyorum. Benim için ülke fark etmez, yaşadığımı hissedebildiğim bir ülke olsun yeter. Şu sıralar gözüme İsviçre takılıyor ama neyse.

Son düzenleyen: Moderatör:
Maalesef bu çok zor Avrupa ülkelerin de oturma çalışma izni almak için ya eğitim olarak çok donanımlı olmak gerekiyor ya da maddi olarak çok zengin. Onun dışında Avrupa ülkelerine gitmek oturma/çalışma izni almak imkansıza yakın.

Eğitim için gitsek, çalışma izni alabilir miyiz? Bir bilginiz var mı?

Almanya'ya eğitim için giderseniz 90 gün tam zamanlı veya 180 gün part time izni veriliyormuş.

Dönem başına mı? Gidip lisans okuyacağım diyelim, 1 dönem için mi bu, yoksa tek seferlik mi?
Dil zorunlu sanırım Almanya için, ne kadar doğru bilmiyorum.

Bu ülkeden kurtulmak lazım. Türk olmaktan her zaman gurur duyuyorum ama ne yazık ki Türkiye'de yaşamak artık...

Dönem başına mı? Gidip lisans okuyacağım diyelim, 1 dönem için mi bu, yoksa tek seferlik mi?
Dil zorunlu sanırım Almanya için, ne kadar doğru bilmiyorum.

Bu ülkeden kurtulmak lazım. Türk olmaktan her zaman gurur duyuyorum ama ne yazık ki Türkiye'de yaşamak artık...
Tamamen haklısınız ama şöyle birşede varmış almanca bilmesenizde çalışmak veya eğitim için gidebilirsiniz. Dil kursuna gidecek olabilirsiniz mesela.

@Neşeli Enginar Form dediğimiz şey, uzun süreli ikamet etmek için mi gerekli? Formu gönderen kişinin durumu, çalışma statüsü gibi şeyler değerlendiriliyor mu? Bir de onaylanma durumu nedir? Şu an araştırmak için sağlıklı bir vaktim olmuyor. Cevaplarsanız sevinirim.

Form dediğimiz şey, uzun süreli ikamet etmek için mi gerekli?
Hem evet hem hayir. Turist olarak getirtmek istiyorsaniz 3 aylik kefil oluyorsunuz, okutmak vb. amacli getirtmek istiyorsaniz 5 senelik kefil oluyorsunuz. Ama dedigim gibi bu kefil olayi biraz sakat, mesela ben kefil oldugum insanin hatasi yüzünden 20.000 € (Yirmi bin Euro) ceza ödedim. O yüzden size kefil olacak insanin size güvenmesi lazim yani. Benim tövbem var :)
Formu gönderen kişinin durumu, çalışma statüsü gibi şeyler değerlendiriliyor mu?
Evet zaten formu gönderen kisi sosyal yardim aliyorsa (Türk insaninin bakis acisindan fakir ise) zaten form gönderemiyor.
Bir de onaylanma durumu nedir? Şu an araştırmak için sağlıklı bir vaktim olmuyor.
Eger durumu iyiyse %90 onaylaniyor, ben hic reddedilmedim.

Sevgiler :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı