Altılı Masa'nın Cumhurbaşkanı adayı 2 Mart'ta belli olacak

O kadar yazdım, adeta "aptala anlatır gibi" anlattım, anladığınız bu mu? Hap gibi yazayım tek cümle: "Dışarıdan" bakan için CHP'de eleştirilecek konu bulmak çok kolay diyorum. Bilakis ben bay Kemal'i başarısız görmüyorum. %17'lerden %26'lara geldi parti.
CHP'nin has kitlesi %20'dir. İnişler çıkışlar tabii ki olur ancak Kemal oy arttırmadı, Erdoğan'ın başarısızlıkları oy arttı. İnce ise %30 aldı. Tabii bu oy kitlesinin içinde ittifak ve aynı zamanda iktidardan bıkmış kesim de var. Oy artması Kemal'in başarısı değil Erdoğan'ın başarısızlığıdır.

CHP'nin has kitlesi %20'dir. İnişler çıkışlar tabii ki olur ancak Kemal oy arttırmadı, Erdoğan'ın başarısızlıkları oy arttı. İnce ise %30 aldı. Tabii bu oy kitlesinin içinde ittifak ve aynı zamanda iktidardan bıkmış kesim de var. Oy artması Kemal'in başarısı değil Erdoğan'ın başarısızlığıdır.
CHP şu an %25-26. Siyaset bu zaten ki Erdoğan da "birilerine" tepki oylarını alarak gelmişti. Dediğiniz gibi İnce de tepki oyları ile 30 almıştı.

Bu tatil uslübunu düzeltmen için yeterli olmamış gibi.
Suçlu olduğum şey nedir? Görüşümü ifade etmek mi?

Üstelik bu adamlardan biri ekonominin bu halde olmasında pay sahibi, diğeri Suriye politikasıyla ülkeye milyonlarca kaçak ne idüğü belirsiz doldurmuş adam. Diğer ikisi madımak olaylarıyla ilgili neler düşünüyor ortada... Bu adamlarla mı seçim kazanacaksınız?

Katılıyorum. Bakanlık da alacaklar aynı zamanda. Davutoğlunun açıklamalarını da biliyoruz, benim onayım olmadan Cumhurbaşkanı karar alamaz dedi. Yarın seçildiklerinde mültecilerin gönderiliceğini nasıl bileceğiz, mesela Davutoğlu'nun buna karşı çıkmayacağını nereden bileceğiz?

Katılıyorum. Bakanlık da alacaklar aynı zamanda. Davutoğlunun açıklamalarını da biliyoruz, benim onayım olmadan Cumhurbaşkanı karar alamaz dedi. Yarın seçildiklerinde mültecilerin gönderiliceğini nasıl bileceğiz, mesela Davutoğlu'nun buna karşı çıkmayacağını nereden bileceğiz?
İşin komiği bilmem kaç sayfalık metin yayınladılar. O sayfalarda yazan çoğu şeyin müsebbibi zaten masada oturan iki adam :) İktidarın yargılanması gerektiğini düşünüyoruz hepimiz. E kardeşim iktidarda görev almış, aldıkları görevlerde de ülkenin bu hale gelmesine doğrudan sebep olmuş olan bu adamları yargılayacak mısınız? Yoksa AKP'liler gibi 17-25 Aralık öncesi ve sonrası diye bir miat mı uyduracaksınız? O adamlara bakanlık verip daha önce yaptıklarından dolayı nasıl hesap soracaksınız? Saçma sapan bir masa. Yazık bizlere cidden.

Eğer kazanırsa CHP'nin Ekonomi Bakanı ve Milli Eğitim Bakanı en kesin isimler.
Ekonomi Bakanı Selin Sayek BÖKE olur.
Milli Eğitim Bakanı Yıldırım KAYA olur.

Eğer kazanırsa CHP'nin Ekonomi Bakanı ve Milli Eğitim Bakanı en kesin isimler.
Ekonomi Bakanı Selin Sayek BÖKE olur.
Milli Eğitim Bakanı Yıldırım KAYA olur.
Ekonomi Bakanı Daron Acemoğlu olursa çok daha iyi olur.
Hazine ve Maliye Bakanı ise Selin Sayek Böke olsun.

Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce'yi Erdoğan'a karşı izleyeceğiz diye düşünüyorum.
İnce de İyi Parti ile ittifak yaparak aday olsun. Eğer ikinci tur olursa kaybeden taraf kalan muhalif adaya destek olsun. İnce bunu yapar herhalde ama İyi Parti kendi adayını çıkarırsa yapmaz gibi görünüyor.
O durumda iş partisinden bağımsız olarak halka düşüyor.

İnce de İyi Parti ile ittifak yaparak aday olsun. Eğer ikinci tur olursa kaybeden taraf kalan muhalif adaya destek olsun. İnce bunu yapar herhalde ama İyi Parti kendi adayını çıkarırsa yapmaz gibi görünüyor.
O durumda iş partisinden bağımsız olarak halka düşüyor.
İyi partili seçmen bu saatten sonra, bırakın ikinci turu, ilk turda bile İnce'ye tam destek vermez diye düşünüyorum. Gerekçelerini duyar gibiyim: "Bay Kemal'i bıraktık, İnce'nin ne farkı var?". Bu seçmen kitlesinin tutumu bence seçimde belirleyici olacak. Bir kısmının Cumhur ittifakına oy vereceğini düşünüyorum.

Geri
Yukarı