Altın nasıl ve nereden alınmalı?

istanbuldaysan kapalı çarşıdan almanı öneririm. Gram olarak istediğin tutarda blok yapıp kesiyorlar bütçene göre. Bankada alımın makas aralığı yüksek oluyor.

Sizce gram mı çeyrek mi yoksa başka bir şekilde mi almalıyım, herhangi bir farkı var mı?
En büyük farkı şu 10 tane Tam altını aynı anda bir kuyumcuda bozduramayabilirsin çünkü çok yüksek fiyatlar çıkar ve bir miktar paraya ihtiyacın olduğunda fiyat farkları pek hoşnut etmeyebilir.

Ayrıca Tam Altını bütün kuyumcular almak istemeyebilir çünkü talep çeyreğe göre çok az.

Çeyrek bozdurması, taşıması daha kolay ve bozdururken fiyat ile ilgili çok sorun yaşamazsınız.

Dediklerim fiziki altın için geçerli.

Ne kadar yeni o kadar iyi, bazı kuyumcular eski altınlarda para kırabiliyor.

Tam, yarım, çeyrek ya da gram fark etmiyor, sadece 24 ayar mı 22 ayar mı aldığın önemli, gram altında her ikisi de mevcut. 24 ayar aldığına emin ol.
Sarraftan alıp bankada kasaya koymaya vereceğim parayla direkt olarak banka üzerinden almam arasında fark olur mu peki?

Banka uygulamalarından veya aracı kurumlar üzerinden satın alınabiliyor hisse senedi gibi.
Darphane fiziki altını elinde tutuyor karşılığında sen sertifika alıyorsun.
2000 sonrası olduktan sonra önemi yok mu yılının?

Bunu nereden alabilirim ve normal altından farkı nedir? Uzun vadeli tutmak istiyorum paramı TL olarak tutmaktansa.

Sarraftan alıp bankada kasaya koymaya vereceğim parayla direkt olarak banka üzerinden almam arasında fark olur mu peki?

Aynı gün içinde ya da fiyatının aynı ilerlediği dönemde al/sat yapıyorsan evde saklamadığın sürece ikisinde de zarar edersin. Aşağıda bankaların yıllık kasa kiralama ücretlerini görebilirsin. Devlet bankalarında Halkbank en uygunu gibi.

1700750593536.png

Banka uygulamalarından veya aracı kurumlar üzerinden satın alınabiliyor hisse senedi gibi.
Darphane fiziki altını elinde tutuyor karşılığında sen sertifika alıyorsun.
Bu sertifika olayı mantıklı geldi. Burada bankaların makas payı devreye giriyordur. Alım/Satım en uygun banka hangisi?

Aynı gün içinde ya da fiyatının aynı ilerlediği dönemde al/sat yapıyorsan evde saklamadığın sürece ikisinde de zarar edersin. Aşağıda bankaların yıllık kasa kiralama ücretlerini görebilirsin. Devlet bankalarında Halkbank en uygunu gibi.

Eki Görüntüle 2027749
Eğer bu sertifika işi olmazsa gidip sarraftan alacağım. Evde saklayacak yer illa ki çıkar bir de kasaya para vermeyeyim.

Al sat arası genelde böyle

Bankaların makası yok borsa hissesi gibi ama arada makas açılmadı benim baktığım zamanlarda.

İstediğin banka veya aracı kurumu kullanabilirsin fiyat değimiyor biraz alış satış komisyonları değişiyor.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2023-11-23-17-48-50-332_com.foreks.android.vakifbank.png
    Screenshot_2023-11-23-17-48-50-332_com.foreks.android.vakifbank.png
    141,5 KB · Görüntüleme: 53

Bankaların makası yok borsa hissesi gibi ama arada makas açılmadı benim baktığım zamanlarda.

İstediğin banka veya aracı kurumu kullanabilirsin fiyat değimiyor biraz alış satış komisyonları değişiyor.
Tesekkur ederim hocam.

İstanbulda yaşıyorsan kapalıçarşı'dan has kestirip alabilirsin.

Kanka bankaların makası nasıl yok? 100 liranın üzerinde makası olan bankalar var ya

1700803855192.png

Yeni konular

Geri
Yukarı