Altın Oranın Sıcaklığa Etkisi

Dr. Sheldon C.

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Altın Oran nedir duydunuz mu? Altın oran çoğu doğa yapısında karşımıza çıkan bir oranmış. İnsan vücudundan, ayçiceği yapraklarına kadar bir çok yerde görülen oran. Genelde uzun parçanın, kısa parçaya bölünmesiyle ortaya çıkan bir oran, kısaca.

Benim fark ettiğim ise şu kış aylarında 23 derecenin tam makul bir sıcaklık olması oldu. Yani 22 derece olsa hafiften üşüme geliyor, 24 derece olsa sıcak basıyor hafiften. Sonra düşündüm insan vücudu sıcaklığı 37 derece, 37 dereceyi 23'e böldüm ne çıkar dersiniz! 1,608. Yani altın orana çok yaklaşık bir sayı. 23 ile 1,618 çarparsanız 37,2 çıkıyor. Yani o derece yaklaşık. Akşam akşam düşünürken bana garip geldi. Sizce normal mi bir gariplik var mı!

1574191123249.png

23 ve 37 derece Celsius. Celsius doğadan bağımsız, insan uydurması bir sıcaklık birimi. Suyun donma sıcaklığını 0 kabul eder.
Yani tamamen tesadüf. Metric birimler de insan uydurması ama onda da bir çok örnek var, insan uzuvlarında dahi örnekleri var, hepsi mi tesadüf ? Yada bu birimleri bulanlar buna ayarlı mı yapmış?
Kişiden kişiye değişir bu sıcaklıklar. Mesela bana göre 20 üstü sıcak 18 altı soğuktur. Altın oran diyemezsin tesadüf.
Hiç ölçerek deneyimlediniz mi? Kaç derece en rahat ettiğiniz sıcaklık mesela?
gelir şu ''ortalık'' denince.
Ortalık? Anlamadım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı