Altınları bankaya koymak mantıklı mı?

Hasan Gürlek

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Manisa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Geçtiğimiz yaz ayında nişanlandım. Acaba altınlarımı bankaya yatırmak mı avantajlı? Yoksa altınları elimizde, evimizde saklamak mı?

Hocam, 1000 TL'nin banka için çok yüksek bir mebla olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Adamlar sürekli bahane buluyorlar. Neden? Ülkede para yokta ondan.

Yillardir ekonomiye can vermek icin para ve altinlarimizi bankaya koydukta ne oldu?

2014 sonu yatırdım, 2016 başı çektim. O zaman öyleydi, şimdi azaldı %35-40 falan alırsın tahmin ediyorum. Gidip konuşmalısın.

Yıllık %35-40 kâr verecek bir sistem yok. İlla var diyorsanız, kanıtlarınızı yükleyin de vadelide duran 4000$'ı altına çevireyim süresi bitince.

Hocam, 1000 TL'nin banka için çok yüksek bir mebla olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Adamlar sürekli bahane buluyorlar. Neden? Ülkede para yokta ondan.
1.000 TL ise tamamen banka çalışanının basiretsiziliğidir. Bu tip olaylar ile ilgili BDDK'ya online şikayette bulunabilirsiniz. Ağır cezaları var bankalara. Mutlaka cevap dönüyorlar.
Yillardir ekonomiye can vermek icin para ve altinlarimizi bankaya koydukta ne oldu?
Çok haklısınız. Ekonomiye can vermek bizlerin değil devletin görevi. Bizim sorumluluğumuz evimizi geçindirmektir. Ekonomiye can vermek değil.

Ablamların 90 bin TL'lik altını çalındı, çalınmasaydı şuan daha değerliydi. Yani, bilmem?

Avrupa'da, Kuzey Amerika'da yaşıyorsanız evet, evde tutmak risklidir.

Ancak Türkiye'de evinize hırsız girip o altınları alması ile bankanın veya ekonominin iflas etmesi arasında oran bakımından hiçbir fark yok.

Mevcut bankacılık yasasına göre bir bankanın batma ihtimali, eve bir hırsızın girme ihtimalinden misliyle düşüktür.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…