Altyapı Değerim Farklı Modem Değerim Farklı

TürkNet ile telefon görüşmesi yapsam Türk Telekom VAE üzerinden VDSL hizmeti vermezler mi? YAPA ile mesafem 2km.
İlk başta VAE hizmet veriyorlar, sonrası sizi YAPA'ya geçiriyor. YAPA'ya giriş var ama çıkış yok. Müşteri hizmetlerini aradığınız zaman ise " Biz 100 Mbps tanımlıyoruz ve hattınız ne kadar alırsa onu kullanıyorsunuz" ibaresini duyarsanız YAPA hizmet demektir. Gene arayıp sorabilirsiniz.

Millenicom ile hat değerlerimi paylaşmama rağmen 67Mbps nin üstünde hız alamayacağımı ve 100Mbps lik paket tanımlanırsa hattımda kopmalar meydana geleceğini belirttiler. En iyi nasıl öğrenebilirim?
Donanımhaber'de Alper Bey var, Milleni.com konusunda bulabilirsiniz, hat değerlerini ekleyip konuşursanız istediğinize ulaşırsınız.

Millenicom ile hat değerlerimi paylaşmama rağmen 67Mbps nin üstünde hız alamayacağımı ve 100Mbps lik paket tanımlanırsa hattımda kopmalar meydana geleceğini belirttiler. En iyi nasıl öğrenebilirim? TürkNet ile telefon görüşmesi yapsam Türk Telekom VAE üzerinden VDSL hizmeti vermezler mi? YAPA ile mesafem 2km.
Hayır, kopma yaşamazsınız. Neredeyse 125 Mbps'e kadar destekleyen altyapınız var. Hadi yoğunluktan kayıplar yaşandı ve düştü diyelim 15 Mbps. Geriye sizin portunuzu besleyebileceği değer 110 Mbps.
TürkNet'i bilmiyorum, Millenicom için konuştum.

Bu değerlerin hiç birinin doğruluk payının %100 olduğunu kimse veremez. ISS firmaları bina içi tesisatının sağlığını bilmiyor.
Bu ölçümler DSLAM ile haneye gelen bakır kablo arasında yapılıyor. Ayrıca şu anda aktif olarak kullandığı internette hattının ne kadar sağlıklı olduğu gözüküyor. 17a akım profilinin ötesinde maksimum hızı var. Verdikleri herhangi bir profilde %90+ verimlilikte çalışacağının garantisini verebilirim. Belki TurkNet'in VDSL portu bitmiştir (mümkün değil ama olabilir) ADSL üzerinden test yapılmıştır yani burada bir hata var normal şartlarda 60'ın üzerinde bir değer yazması gerekir. Tahmini olduğunun biz de farkındayız farkında olmasak hat değerlerine bakıp Millenicom'un tahmin ettiği 67 Mbps'in de yanlış olduğunu söylerdik fakat bu sadece tahmin yanılma payları var ama 11 diyebilecek kadar değil.

Millenicom ile hat değerlerimi paylaşmama rağmen 67Mbps nin üstünde hız alamayacağımı ve 100Mbps lik paket tanımlanırsa hattımda kopmalar meydana geleceğini belirttiler. En iyi nasıl öğrenebilirim? TürkNet ile telefon görüşmesi yapsam Türk Telekom VAE üzerinden VDSL hizmeti vermezler mi? YAPA ile mesafem 2km.
Eğer üst pakete geçmek istiyorsanız Millenicom ile görüşüp verebildiğiniz en yüksek profili bana verin de. Hattında kopmalar olması sizinle alakalı bir durum. Modem arayüzünden SNR Margin kontrolü yapılıyor. Kopma yaşamadan en yüksek hızı nerede alıyorsanız SNR margini oraya kadar düşürün.

SNR Margin şu anda 33.5 verilen her 3 Mbps bant genişliği için SNR margin 1 düşer. SNR Margin'i 16 hatta daha da düşürebilirsiniz ben 35 Mbps kullanırken SNR 22 gibi bir şeydi yani sizin altyapıdan daha kötü bir altyapıya sahibim 15'e hatta 14'e kadar düşürdüğüm veya düştüğü oluyor kopma yaşamıyorum. SNR Margin değeri hattın sağlığına göre alt değeri değişkenlik gösterir. Biz 16 için konuşalım.
33-16=17
17x3= 51
Şu anda aldığınız internet de 35 51'i de ekleyince 86 Mbps çıkıyor. Zaten verdikleri profil dediğim gibi büyük ihtimal 88 Mbps olacaktır SNR Margin tarafında hiç kayıp yaşamadan sadece hat zayıflamasından yaşayacağınız kayıpla 80-85 arası hız alacaksınız.
Hayır, kopma yaşamazsınız. Neredeyse 125 Mbps'e kadar destekleyen altyapınız var. Hadi yoğunluktan kayıplar yaşandı ve düştü diyelim 15 Mbps. Geriye sizin portunuzu besleyebileceği değer 110 Mbps.
TürkNet'i bilmiyorum, Millenicom için konuştum.
Türkiye'de VDSL için en yüksek 17a akım profili var bu da 100 Mbps indirme 50 Mbps yükleme hızlarına sahip. 110 Mbps hiçbir sağlayıcı VDSL için vermez, veremez. Maksimum hıza da fazla güvenilmez çünkü oradaki değer o anki verilen profile göre yansıtılıyor. 100 Mbps pakete geçtiği vakit yazan maksimum hız düşecektir. 35 Mbps kullanırken maksimum hız 100 Mbps yazıyordu şimdi 70 yazıyor.

Hemen izah edelim. Hız sorgulamada 2 farklı değer almanızın nedeni TurkNet'in uzak mesafede YAPA kapsamında hizmet vermesidir. YAPA sisteminde bakır kablo direk olarak santral binasına gitti için mesafe çok uzuyor ve hız çok düşük kalıyor. Bundan ötürü 11 Mbps çıkıyor.

VAE sisteminde ise en yakın VDSL destekli saha dolabından hizmet verildiği için diğer sorgulama sayfasında 67 Mbps çıkıyor.

Bana kalırsa TurkNet'en kaçarak uzaklaş ve Milleni.com 35 Mbps paketine geç derim çünkü TurkNet yüksek hız vermek için size VAE'ye geçirmeyip, VDSL vermeyecek.
Aktif altyapımızdasınız yazmıyor yani orasıda VAE.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı