Altyapıda maksimum hızlar neye göre belirleniyor?

Faruk0405

Hectopat
Birkaç hafta önce internetimde sorun yaşayınca arıza kaydı oluşturdum, arıza kaydında önce hat değerlerini kontrol ettiler o sırada internetim düzeldi, uzun sürmedi ama verilen hat değerlerinde alabileceğim maksimum download 107 Mbps olarak gördüm ama ben evimde 75 Mbps internet kullanıyorum. 100 Mbps desteklemiyor deniyordu diye, bunu gördükten sonra kampanyayı 100'e yükseltmek istedim, beni aradılar ve hattını 100 Mbps desteklemiyor. Eğer 100 Mbps tanımlarsak internetinizde kopmalar yaşarsınız dediler. Ben de istemediğimi belirttim.

Sorum ise şu: Alabileceğim maksimum download neye göre belirleniyor? Hattım 100 Mbps destekliyor mu, desteklemiyor mu?
Söylenilen gibi internetimde kopmalar yaşanır mı?

Not: Hızı yükseltince fiyatta herhangi bir değişiklik olmuyor ve internetimde taahhüt yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben Vodafone Net Fiber 100 Mbps kullanıyorum. Altyapım 500 Mbps destekliyor ama 100'den fazla veremiyorlar. Bende merak ettim, takipteyim.

Modem değerlerinizi görmeden biz bir şey diyemeyiz ancak mesela 100 mbit verince SNR değeriniz çok düşüyorsa çok kopma yaşarsınız ve verimli kullanamazsınız.

Modem değerlerinizi görmeden biz bir şey diyemeyiz ancak mesela 100 Mbit verince SNR değeriniz çok düşüyorsa çok kopma yaşarsınız ve verimli kullanamazsınız.

Modem değerlerim şu şekilde;
Downstream:
Relative capacity occupation: 100%
Noise margin downstream: 11.1 dB.
Output Power upstream: 6.8 dbm.
Attenuation downstream: 8.6 dB.

Upstream:
Noise margin upstream: 28.3 dB.
Output Power downstream: 13.3 dbm.
Attenuation upstream: 0.1 dB.

Eğer modem değerlerim yetersiz ise DSL kablosunu yenilememin faydası olur mu?
CAT6 kablo ile değiştirmeyi düşünüyordum 10 senedir aynı kablo takılı ve başka odaya taşıyınca boyundan dolayı kabloda bir adet ek yapmıştım.

Modem değerlerim şu şekilde;
Downstream:
Noise margin downstream: 11.1 dB.
Output Power upstream: 6.8 dbm.
Attenuation downstream: 8.6 dB.

Upstream:
Noise margin upstream: 28.3 dB.
Output Power downstream: 13.3 dbm.
Attenuation upstream: 0.1 dB.

Eğer modem değerlerim yetersiz ise DSL kablosunu yenilememin faydası olur mu?
CAT6 kablo ile değiştirmeyi düşünüyordum 10 senedir aynı kablo takılı ve başka odaya taşıyınca boyundan dolayı kabloda bir adet ek yapmıştım.
Sanırım Noise margin ile SNR margin aynı şey.
Bu durumda internet hattınızda yükselme olunca kopma yaşayabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı