Altyapım kaç Mbit destekler?

eger bu cihazin portu 100m ise cihazı gb destekleyen başka bir mdu ile telekom a degistirtebilir miyiz? yoksa umudu kesmeli miyim?
Yukarıdaki mesajımda dediğim gibi artık FTTB altyapılar yapılmıyor. Dolayısıyla hiçbir şekilde MDU değişimi yapılamaz arıza çıkmadıkça. Onun yerine üstteki hocamın dediği gibi müdürlüğe dilekçe verip FTTB altyapıyı FTTH altyapıya çevirtebilirsiniz. Gelen kıl fiberi ana hat fiber olarak kullanacaklar ve sadece port yerleştirilecek. Ardından tüm dairelere fiber çekilecek ethernetin geçtiği yerden.

telekomdan da teknik personel aradi bugun ve suanki yapida max 100 alabilecegimi soyledi. degistirmezler maliyeti yuksek hic ugrasma dedi.

neyse saglik olsun 100mbit de gayet yeterli is goren bir hiz. benim sinirlendigim sey ise; madem bu hizi bana saglayamiyorsun o halde bana bu kontrati neden yapiyorsun!

telekomdan da teknik personel aradi bugun ve suanki yapida max 100 alabilecegimi soyledi. degistirmezler maliyeti yuksek hic ugrasma dedi.

neyse saglik olsun 100mbit de gayet yeterli is goren bir hiz. benim sinirlendigim sey ise; madem bu hizi bana saglayamiyorsun o halde bana bu kontrati neden yapiyorsun!
FTTB altyapılar normalde eğer Gigabit portu olsaydı 1 Gbps'e kadar verebiliyor. Ki FTTB'nin FTTH'den tek farkı fiber kablonun dairenize kadar değil de bina içine kadar geliyor olması. Devamında ethernet ile dairelere dağıtılıyor. MDU cihazına fiber geldiği için teoride FTTH kadar hız verir. Tek sınırlama cihazdır. Bu yüzden tüm sorgularda FTTH görünür.

FTTB altyapılar normalde eğer gigabit portu olsaydı 1 Gbps'e kadar verebiliyor. Ki FTTB'nin FTTH'den tek farkı fiber kablonun dairenize kadar değil de bina içine kadar geliyor olması. Devamında Ethernet ile dairelere dağıtılıyor. Mdu cihazına fiber geldiği için teoride FTTH kadar hız verir. Tek sınırlama cihazdır. Bu yüzden tüm sorgularda FTTH görünür.

Hocam FTTB-ETH altyapılar demek daha doğru olur zira içinde DSLAM bulunan FTTB-VDSL kabinlerin (T11, T21) normal VDSL altyapıdan bir farkı yok dolayısıyla gigabit hızlar imkansız.

Hocam FTTB-ETH altyapılar demek daha doğru olur zira içinde DSLAM bulunan FTTB-VDSL kabinlerin (T11, T21) normal VDSL altyapıdan bir farkı yok dolayısıyla gigabit hızlar imkansız.
Alan birkaç Superonline müşterisi gördüm hocam. O yüzden diyorum.

Sizin dediğiniz şey bina içinde bulunan VDSL kabinleri. Benim bahsettiğim MDU cihazı. DSLAM ve MDU birbirinden farklı şeyler tamamen.

Birinde gelen fiberi ethernet ile dağıtır ve port 1 Gigabit destekliyse 1 Gbps alabilir, diğerinde de 17a protokolüyle 100 Mbps hız verir maksimum. (Bizim ülkemiz için.)

Alan birkaç Superonline müşterisi gördüm hocam. O yüzden diyorum.

Sizin dediğiniz şey bina içinde bulunan VDSL kabinleri. Benim bahsettiğim mdu cihazı. DSLAM ve mdu birbirinden farklı şeyler tamamen.

Birinde gelen fiberi Ethernet ile dağıtır ve port 1 gigabit destekliyse 1 Gbps alabilir, diğerinde de 17a protokolüyle 100 Mbps hız verir maksimum. (bizim ülkemiz için.)

Hocam ikisi de FTTB olarak geçiyor o yüzden dolayı düzeltme yapmak istedim. Ayrıca Superonline tarafını bilmesemde Türk Telekom'da mdu cihazı gigabit swtichli olsa bile 100 Mbps üstü hızları sadece eve kadar fiber (FTTH) altyapısında verebilecekleri sitelerinde yazıyor.

Selam. Türk Telekom mudurlugune gittim madem 200Mbit alamiyorum, kontrati 100Mbit'ten yapsinlar diye. Ancak sistem oyle saçma ki 100Mbit avantajli kampanya alamiyorum. Ve 200Mbit'i cezasiyla iptal edip yeniden 100Mbit yapiyorlar. Boyle olunca 2 senelik toplam ucretler ayni oluyor 100 ve 200 icin.

Hal boyle olunca ben de dilekce yazdim donusum icin. Dilekce dosyaya alindi diye SMS geldi. Bakalim ne olacak...

Hocam ikisi de FTTB olarak geçiyor o yüzden dolayı düzeltme yapmak istedim. Ayrıca Superonline tarafını bilmesemde Türk Telekom'da mdu cihazı gigabit swtichli olsa bile 100 Mbps üstü hızları sadece eve kadar fiber (FTTH) altyapısında verebilecekleri sitelerinde yazıyor.
FTTB-ETH demeniz doğruydu. Benim bildiğim MDU'da 1 Gigabit port varsa eğer yine 1 Gbps verilebiliyor. Yine aslında gelen şey fiber. Sadece daireye kadar değil de bodrumdan ethernet portundan verilir. Her türlü verilebilir ama dediğim gibi FTTB-ETH eski bir altyapı türü. Yapıldığı zamanlarda zaten 100 Mbps üstü tarifeler şu ankinin 1 Gbps tarifelerine denkti. Alan çok fazla kimse olmadığı için 100 Mbps portlu MDU olur. Çok aşırı nadir 1 Gbps'e rastlarsınız belki.

FTTB-ETH demeniz doğruydu. Benim bildiğim Mdu'da 1 gigabit port varsa eğer yine 1 Gbps verilebiliyor. Yine aslında gelen şey fiber. Sadece daireye kadar değil de bodrumdan Ethernet portundan verilir. Her türlü verilebilir ama dediğim gibi FTTB-ETH eski bir altyapı türü. Yapıldığı zamanlarda zaten 100 Mbps üstü tarifeler şu ankinin 1 Gbps tarifelerine denkti. Alan çok fazla kimse olmadığı için 100 Mbps portlu mdu olur. Çok aşırı nadir 1 Gbps'e rastlarsınız belki.

Aynen hocam. Dediğinizi anladım zaten gigabit porta sahipse teoride 1000 Mbps alabilirsiniz onda olabilir ama demek istediğim şu ki Telekom sadece FTTH altyapılarda satıyor o paketleri.

1693918924100.png

Geri
Yukarı