Altyapının ve modem arayüzünün gösterdiği maksimum hız farklı

Dr. Uğur

Hectopat
Şöyle bir soru yöneltmek istiyorum;
Modem arayüzünde altyapımın göstermiş olduğu alabileceğim maximum hız farklı, altyapı sorgulamada ki çıkan hız farklı. Bu anlamda hangisini dikkate almalıyım?
Altyapımın desteklediği hız: 67 Mbps'e kadar VDSL/VDSL2
Modem arayüzümde bulunan hat değerlerimi resim olarak ekledim.

Millenicom ile WhatsApp üzerinde görüştüm ve bana 100Mbps tarifeyi kullanırsınız fakat alabileceğiniz maximum hızın 67Mbps olduğunu söylüyor ısrarla. Bu doğru bir şey mi? Yani 67Mbps destekliyor evet bunu aşamaz mıyım?
Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Modem Arayüzüm.PNG
    Modem Arayüzüm.PNG
    7,9 KB · Görüntüleme: 204
Son düzenleyen: Moderatör:
Şöyle bir soru yöneltmek istiyorum;
Modem arayüzünde altyapımın göstermiş olduğu alabileceğim maximum hız farklı, altyapı sorgulamada ki çıkan hız farklı. Bu anlamda hangisini dikkate almalıyım?
Altyapımın desteklediği hız: 67 Mbps'e kadar VDSL/VDSL2
Modem arayüzümde bulunan hat değerlerimi resim olarak ekledim.

Millenicom ile WhatsApp üzerinde görüştüm ve bana 100Mbps tarifeyi kullanırsınız fakat alabileceğiniz maximum hızın 67Mbps olduğunu söylüyor ısrarla. Bu doğru bir şey mi? Yani 67Mbps destekliyor evet bunu aşamaz mıyım?
Teşekkürler.
Şuan hattının değerlerine bakarak söylüyorum: 53 MBPS hıza kadar kullanabilirsin. Ama tarifen yani mevcut hızın 35 MBPS.

Anladım. Milenicom altyapım 67 desteklediği için bu hızı geçemeyeceğimi belirtmek istiyor sanırım ben öyle anlıyorum yani. Bu doğru birşey mi?
Hatları kadarlık verdikleri için öyle söylüyor olabilirler. Mesela 16 mbsp'e kadar. Ne gelirse..
Ama 35 günümüz şartlarında gayet ideal bir hız.

Bağlantı istatistiklerini incelediğimde ; 100 mbit indirme hızı alabilirsiniz fakat SNR değeri düşeceği için sağlıklı bir bağlantı gerçekleşmez.
Stabil bağlantı için kritik minimum SNR değeri 8-10 db'dir. Fakat operatörler işi garantiye almak için hızınızı , SNR değeri 20 db olacak şekilde ayarlıyorlar. Bu da aşağı yukarı 75 mbit indirme hızına denk geliyor. %10 modem kaybını da hesaba katarsak , altyapı sorgulamasında 67-68 mbit indirme hızı çıkması normal.
Umarım açıklayıcı olmuştur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı