AM4 Platformunun geleceği

icanucar

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Herkese selamlar. Sistem toplama aşamasındayım ancak şu an bir takım nedenlerden dolayı işlemciyi R5 3600 yerine R5 1600 AF olarak düşünmekteyim. Bu AM4 soket ailesinin geleceği ne durumdadır kaç yıl daha güncelliğini korur önümüzdeki dönemlerde işlemci ihtiyacı doğarsa upgrade seçenekleri güncellenecek midir ya da 4. nesil çıktığında AM4 mü kullanacak? Kaç yıl daha bu platform güncel kalacak bilmek isterim. AM3+ Platformu kullanıcısıyım. Alırken büyük beklentilerle almıştım ancak şu sıralar beni bir miktar hayal kırıklığına uğratmaya başladı.

3600 ile 1600 AF arasındaki farkı GPU'ya vermek niyetindeyim verdiğim karar sizce doğru mu?
Fark yaklaşık 700-800 TL.

R5 3600 ile farkları ne kadar? Değer mi aradaki para farkına?
Tek çekirdek ve çift çekirdek performansı olarak daha üstün. Paran varsa tabi değer, 1600 AF yetiyorsa gene değer.
3600 ile 1600 AF arasındaki farkı GPU'ya vermek niyetindeyim verdiğim karar sizce doğru mu?
Fark yaklaşık 700-800 TL.
Alacağın GPU göre değişir.

Anakart olarak B450 düşündüm. Ekran kartı olarak da RX 590 ihtiyaçlarımı karşılar mı çok kararsızım. Sizin tavsiyeleriniz nelerdir? Intel grubuna yönelmek istemiyorum çünkü bütçe çok artıyor o zaman ancak kesinlikle Intel almalısın derseniz düşünebilirim. Çünkü aldığım FX serisi işlemci çok hızlı bir şekilde güncelliğini kaybetti.

Rx 590 uygun fiyatlı bulunmadığı sürece, ''bence'' bu zamanda alınmamalı.
1600 AF alınabilir, uygun fiyatlı bir soğutucu alırsınız. Overclock ile hatırı sayılır performans artışı olur.

Anakart olarak B450 düşündüm. Ekran kartı olarak da RX 590 ihtiyaçlarımı karşılar mı çok kararsızım. Sizin tavsiyeleriniz nelerdir? Intel grubuna yönelmek istemiyorum çünkü bütçe çok artıyor o zaman ancak kesinlikle Intel almalısın derseniz düşünebilirim. Çünkü aldığım FX serisi işlemci çok hızlı bir şekilde güncelliğini kaybetti.
Kesinlikle Ryzen almalısın. 1600AF, 1660 Super al. Bütçe yetmezse 1650 Super. B450M S2H yeter.

Peki bu sistem bana ANSYS te nasıl performans verir ben bunu kimseye sorup öğrenemedim. Aramızda herhangi bir analiz ve simülasyon programı kullanan var mı esas önceliğim bu benim. ANSYS te elimdeki sistemden düşük kalacaksa bir anlamı olmaz çünkü Ryzen platformuna geçiş yapmamın...

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı