AM4 soğutucu ve kasa fanı tavsiyesi

odell

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar merhaba,

Ryzen 5 1600 AF işlemcim için soğutucu tavsiyesi istiyorum. Kasam Zalman S2. Soğutucu yüksekliği için en son 156 mm diye belirtilmiş.

İki ya da üç adet de kasa fanı alacağım. Anakartım Gigabyte B450M-S2H, kasa fanları için tek giriş var. Fan çoklayıcı-splitter da lazım olacak. Giriş hybrid oluğu için 2A'ya kadar destekliyor sanırım yani üçten fazla fan da takabilirim aslında.

LED'li ürün istemiyorum. Sessiz çalışan ürün istiyorum özellikle en düşük ve en yüksek devirde çalışırken. Bilgisayar gece de çalışacak ve yattığım odada olacak. Belli bir bütçem yok ama istediğim özelliklere sahip en uygun ürünleri tavsiye ederseniz sevinirim.

Sessizlik istiyorsan sıvı soğutmalar bayağı sessiz olur genelde 🙂

Dark Freezer X124'de cidden büyük bir soğutma bloğu var. Sessiz bir-iki fan takarsan mis gibi olur ki şahsen ben öyle kullanıyorum. Çekirgem @Lemi Galip sağolsun çift fan takabildim. Bence gayet sessiz ve performansı yerinde.

Kasa fanı işine @Lemi Galip yardımcı olur. Pervanelerden anlıyor cidden🙂

Dark N10 kasa ve yukarıda bahsettiğim gibi Dark Freezer X124 soğutucu kullanıyorum. Şu ana kadar beni oldukça mutlu ettiler. Hiçbir sıkıntılarını görmedim. Özellikle soğutucu olarak. Ryzen 1600 14nm'yi 4 GHz'e hız aşırtmama rağmen Aida64 testinde 10 dakika sonunda ortalama 77-78 derece gösterdi.

Sessizlik istiyorsan sıvı soğutmalar bayağı sessiz olur genelde 🙂

Dark Freezer X124'de cidden büyük bir soğutma bloğu var. Sessiz bir-iki fan takarsan mis gibi olur ki şahsen ben öyle kullanıyorum. Çekirgem @Lemi Galip sağolsun çift fan takabildim. Bence gayet sessiz ve performansı yerinde.

Kasa fanı işine @Lemi Galip yardımcı olur. Pervanelerden anlıyor cidden🙂
Sensei'me kurban olsun 😁

Arctic P12 PWM öneririm, F/P ürünü. Para sıkıntı değil dersen, Noctua NF-F12 PWM chromax.black.swap alın.

Arkadaşlar P12 stoklarda görünmüyor. Noctua ise pahalı.

Dark Freezer X124 yerine üzerinde gelen fanı kullanabileceğim başka bir ürün var mıdır? Üzerindeki fan LED'li ve kullanamam sessiz olsa bile.

P14 modeli var bir de. Bütçenize uyar mı bilemiyorum ama.

Hocam o 140 mm. Benim kasam 120 mm destekliyor.
Ekleme:
Arctic P12 öneren arkadaşlara teşekkürler. Bilişimport'ta stoklara girmiş ve 3 adet aldım, PWM splitter'ı ayrıca alıp uğraşmamak için. Zaten adamakıllı olanı da 50 lira civarı, 3. fan alırım onun yerine dedim. Kablo uzunluğu da yeterli geldi Zalman S2 için.

Soğutucu için ise kendim araştırma yaptım. Açıkçası baktıklarımın çoğunu Zalman S2'nin yükseklik sınırından dolayı elemek zorunda kaldım. Popüler olan Arctic Freezer 34 eSports Duo bile uyumsuz görünüyordu. Neyse sonunda uyumlu bir model buldum: Reeven Hans RC-1205. Pek bilinen bir marka/model değil ancak 550 liraya satılan Noctua NH-U12S ile aynı 'tier'da sınıflandırılmış. Normalde AM4 için upgrade kit gerekiyor fakat almadan önce satıcıya sordum gerekli kitin yanında geldiğini söyledi. Bana gelen ürünün üzerinde de AM4 ready yazıyor. Şu an 300 TL'ye bulunabiliyor. Fotoğraflarda borular kaplı görünüyor ancak bende kaplama yok bakır görünüyor. Çok da önemli değil, zaten biraz araştırdığımda RC-1205N olanlarda kaplama olmadığını gördüm.

İlk izlenimlerim ise gayet olumlu. En az 20-25 derece fark ettirdi ki stock fan'ı en yüksek devirde çalıştırıyordum. Bunda 900 RPM civarı yetiyor ve bu devirde sessiz. Son devirde biraz sesli fanı ancak o devirde çalıştırmaya gerek yok ve soğutması da çok farketmiyor zaten en yüksekte. Kurulumu biraz meşakkatli, yanında gelen tellerle fanı soğutucuya sabitleme kısmında zorlandım diyebilirim. Alacak arkadaşlara tavsiyem, anakartı kasadan söküp öyle kurulum yapmaları.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı