Kasa ve işlemci soğutucu fanı tavsiyesi

Amiidamaru

Kilopat
Yer
İstanbul
Kasam ve işlemci soğutucum için toplamda 5 adet fan almak istiyorum. 1 tanesini işlemci soğutucumda, 3 tanesini ön panelde ve 1 tanesini de egzoz fanı olarak kullanacağım.
Fanlardan beklentim öncelikle hepsinin dönüş hızlarını kontrol edebilmek istiyorum. RGB aydınlatmaya sahip olmasını ve bu aydınlatmayı da kontrol edebilmek istiyorum. Kasamın ve işlemci soğutucumun modelini aşağıda yazdım.

Normalde kasa ile birlikte 4 adet RGB fan geliyor fakat ben bu fanların ne hızlarını ne de renklerini kontrol edemiyorum ve haliyle gürültülü çalışıyorlar. Ayrıca işlemci soğutucumdaki fanın aydınlatması kasamdaki fanların aydınlatmasıyla senkronize olarak çalışmıyor. Kasamdaki fanlar gücü direk Molex üzerinden alıyorlar. Kasanın üst panelinde güç tuşunun yanında küçük bir düğme var ona bastığımda renkler bir değişiyor saçma sapan. Muhtemelen kasa fanlarından oraya RGB için kablo gidiyor o kabloyu bir kontrolcü alıp ona taksam kafama göre renklendirebilir miyim? İşlemci soğutucumdaki fandan da sadece 1 kablo çıkıyor doğal olarak CPU_FAN soketine bağlıyorum. Hızını BIOS üzerinden kontrol edebiliyorum ama aydınlatmasına müdahale edemiyorum.

• Kasa: Xigmatek Beast 4X RGB Fan X-Power 650W 80+ PSU
  • İşlemci soğutucu: Xigmatek Windpower 1266 1X120MM AT120 Rainbow PWM fan.
  • Anakart: ASUS Prime B360M - K 2666MHz DDR4 Soket 1151 mATX

Bende Dark'ın fanları var, alalı ne kadar oldu bilmiyorum. RGB değil, sadece LED versiyonu ancak soğutmasından memnunum, sessiz de çalışıyorlar. Eğer fiyat olarak yükseklere çıkmak istemiyorsanız Dark'ın RGP paketini önerebilirim.

Fiyat sınırınız yoksa Corsair, Thermaltake veya Aerocool alabilirsiniz.

RGB kontrolcü ile RGB fanları ayrı olarak da alabilirsiniz. Farklı modelleri mevcut. Uzaktan kumandalı yada analog, size kalmış. Paket halinde olanlar da var 3 RGB fan + kontrolcü gibi. Tercih sizin.

Fan hızlarını da 4 pin bağlantısı yaparak masaüstü uygulamaları ile ayarlayabilirsiniz. Ekran kartı fanları için MSI Gaming APP, diğer fanlar için de kasanın üzerinde ki hazır paneli kullanıyorum.

Son düzenleme:
Dark'ın RGB setini daha önce kullanmışlığım var hocam. Sessiz çalıştıklarını düşünmüyorum. O setin kumandası vardı ve dönüş hızları için 2 seçenek vardı. Birisi normal diğeri hızlı çalışıyordu. Normal çalışması bile gürültülüydü. Aydınlatması da çok hoşuma gitmiyordu açıkçası.

THERMALTAKE Pure 14 ARGB 140mm Fan (3 lü Paket,Fan Kontrolcülü) | ITOPYA Fan kontrolcüsü ile oldukça güzel bir ürün ön panel için .

Egsoz için performansı yüksek ve aynı program üzerinden ayarlanabilir : THERMALTAKE Riing Plus 12 RGB TT Premium Edition 120mm Fan | ITOPYA

Buda işlemcin için ortalama bir fan aynı şekilde aynı uygulama ile kontrol : THERMALTAKE UX100 ARGB 120mm İşlemci Hava Soğutucu | ITOPYA

Set gibi dizmiş olduk :) .
Kasanda şuan kullanmış olduğun RGB fanları kullanmayacaksan işime yarayabilir :) RGB siz takılıyoruz biz malesef :/ .

THERMALTAKE Pure 14 ARGB 140mm Fan (3 lü Paket,Fan Kontrolcülü) | ITOPYA Fan kontrolcüsü ile oldukça güzel bir ürün ön panel için .

Egsoz için performansı yüksek ve aynı program üzerinden ayarlanabilir : THERMALTAKE Riing Plus 12 RGB TT Premium Edition 120mm Fan | ITOPYA

Buda işlemcin için ortalama bir fan aynı şekilde aynı uygulama ile kontrol : THERMALTAKE UX100 ARGB 120mm İşlemci Hava Soğutucu | ITOPYA

Set gibi dizmiş olduk :) .
Hocam öncelikle tavsiyelerin için teşekkür ederim ürünleri araştıracağım. Egzoz için ayrı fan önermişsiniz ama kasamda 1 adet egzoz, 2 adet üst panel ve 3 adet de ön panelde fan yeri mevcut. Ben diyorum ki alacaksam 3'lü setten 2 adet alayım. Egzoz fanını ayrı alınca çok F/P olmuyor sanki.
Bu arada işlemci soğutucumun performansından çok memnunum. Sadece fanını değiştiremez miyiz?

Kasanda şuan kullanmış olduğun RGB fanları kullanmayacaksan işime yarayabilir :) RGB siz takılıyoruz biz malesef :/ .
Hele bi kendi işimi göreyim de hocam orası kolay :)

@Amiidamaru Dostum 2 adet 3 lü set alman elbette mantıklı olacaktır . Ben diğer fanı , egzoz fanı dışında havayı dışarıya atacak kanal olmadığı için biraz daha performanslı bir fan önerdim . Eğer üst fanlarıda dışarı hava atacak şekilde ayarlayacaksan elbette 2 adet 3 lü set oldukça f/p olacaktır .

İşlemci soğutucusu soruna gelecek olursak , elbette değiştirebiliriz . Egzoz için gönderdiğim fan oldukça ideal olacaktır . Tamamen uyumlu bir fan sistemi elde etmiş olacaksın .

Sağolasın umarım istediğin şekilde dizebilirsin.

Hocam sizin tavsiye ettiğiniz ürün 140mm olduğu için kasama uymuyor. Kasamın sadece üst kısmında 2 adet 140mm fan desteği var onun dışında hepsi 120mm destekliyor. Ona benzer 120mm fanlara da baktım ama 2 gündür yaptığım araştırmaların sonucunda linkteki ürünü beğendim fakat kafama takılan bir şey var.
Anakartımda RGB soketi falan yok. 2 adet fan soketi var. Birisi işlemci için birisi de kasa fanı için. Linkteki ürünün kurulum videolarından baktığım kadarıyla kontrolcüsü USB ile bağlantı sağlıyor. Fanlar ise anakart'a kasa fanlarının takıldığı yere takılıyor.

1. İlk mesajımda yazdığım anakartımla bu fanları kullanabilir miyim?
2. RGB ve fanların hızlarını kontrol edebilir miyim?
3. Anakarttaki 1 adet fan soketine çoklayıcı kullanarak 3 veya daha fazla fan bağlayabilir miyim?

İnceleyeyim ...
Anladım hocam yardımcı olayım .

1 ) Kullanabilirsin . Fakat aşağıda yolladığım üründen 2 adet sipariş edip konfigüre bir şekilde kullanman gerek . ( Yani birini bağlayacaksın ardından diğerinide ötekine bağlayıp 2+3 5 giriş elde edebilirsin . )

LİNK : Alfais 4303 Fan Çoklayıcı Y Pwm Kablosu 4 Pin Switch 3 Pin 3 Fiyatı

veyahut bu ürünüde kullanabilirsin aynı işlevi görecektir .

LİNK : Alfais 4353 4 Port Fan Çoklayıcı Kablosu Fiyatı

2 ) RGB kontrolünü söylediğin gibi fan kontrolcüsü yardımı ile edebilirsin . Fan hızlarına yani RPM'lere gelecek olursak anakartının sağlamış olduğu Fan Xpert 2+ yazılımı sayesinde kasandaki fanların dönüş hızlarını kontrol edebilirsin .

3 ) Evet :) .
Anladım hocam yardımcı olayım .

Son düzenleme:
@curiousoftech Hocam buraya yazdıktan sonra biraz daha baktım şöyle bir ürün buldum. Tek fan soketinin o kadar fanı besleyebileceğinden şüphelendiğim için böyle bir ürün satın almayı düşünüyorum. Konunun bu kısmı çözüldü hocam teşekkür ederim çok yardımcı oldun.

Bunların dışında hiç yeni fan masrafı yapmadan bu işi nasıl çözerim diye düşündüm ve aklıma bir şey geldi.
Malum kasamdaki fanlar molex ile güç aldığı için hızları kontrol edemiyorum. Ben bu fanları molex to PWM çeviriciyle kullansam ve anakarta bağlasam hızlarını kontrol edebilir miyim? Böyle bir çevirici var mı? Ya da bu molex kabloları kontrol etmemi sağlayacak bir kontrolcü var mı? Aradım aradım bulamadım :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı