AM5 sistemde kararlılık sorunları nasıl çözülür?

Kürşatg

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Gskils trident z5 neo 6000 MHz cl30
İşlemci
7600x
Merhaba arkadaşlar, geçen hafta AM4 sistemden AM5'e geçtim. Geçtim ama henüz erken sanırım, sistem çok kararsız. BIOS açılışında bazen açılmıyor reset atınca açılıyor.

BIOS güncellemesi ve en güncel Windows 11 ile driverları yükledim. Windows da mavi ekrana düşüp resetleniyor. Bazen internette ya da uygulama içinde direk hata verip kapanıyor. Hatalar Memory managent, page fault in nonpaged gibi farklı kodlar verdi. BIOS da zaten EXPO'ya da RAM frekansı değiştirince direk BIOS hata LED'i yanıyor. Resetleyip normal ayarda başlatabiliyorum.

RAM de hata olasılığı olabilir mi diye Memtest86 başlattım. Sonucu bitince paylaşırım. Bir de bilgisayarı açarken ses sisteminden patırtı geliyor 6-7 kere. 5.1 ses sistemim var. Memtest sonucuna göre Windows 10 da bir geçip bir deneyeceğim. İşlemci çalışma sıcaklığı da boşta 38-44 derecede. Kısa bir CoD oyun içinde 70-76 arası çalıştı. (Arctic Freezer34) boşayan 65TDP değerine indirmiştim.

Önerebileceğiniz bir ayar ya da test var mı?

Dosya Ekleri

• IMG_2624.jpeg
    IMG_2624.jpeg
    128,3 KB · Görüntüleme: 21
  • IMG_2620.jpeg
    IMG_2620.jpeg
    113,6 KB · Görüntüleme: 20
Anakartınızın BIOS sürümü güncel mi ? Bazen güncellemeler yayınlıyorlar stabilite ile alakalı. Sanırsam EXPO açık şekilde kullanıyorsunuz sisteminizi, sistem kararlılığını anlamak amacıyla EXPO kapalı olarak test yapabilirsiniz.

Anakartınızın BIOS sürümü güncel mi? Bazen güncellemeler yayınlıyorlar stabilite ile alakalı. Sanırsam EXPO açık şekilde kullanıyorsunuz sisteminizi, sistem kararlılığını anlamak amacıyla EXPO kapalı olarak test yapabilirsiniz.

En güncel BIOS'u yükledim. EXPO kapalı, açınca zaten bilgisayar daha kötü oluyor.
Memtest devam ediyor ama 2 hata çıktı şimdilik. Ram de sorun varsa vatan bilgisayar a götüreceğim

Dosya Ekleri

• IMG_2626.jpeg
    IMG_2626.jpeg
    253,8 KB · Görüntüleme: 11
Yani AM5 sistemlerde RAM konusu gerçekten çok önemli, kendim de deneyimledim baya bi. İsterseniz iade veya servise göndertin kafanız rahat olsun. EXPO uyumlu ram almaya da dikkat edin özellikle.

Test sonucu 2 hata ile tamamlandı. Sonuç olarak RAM'leri servise göndermeli miyim? Alalı 10 gün oldu RAM'leri vatandan.

Dosya Ekleri

• IMG_2629.jpeg
    IMG_2629.jpeg
    183 KB · Görüntüleme: 10
  • IMG_2628.jpeg
    IMG_2628.jpeg
    223,2 KB · Görüntüleme: 8

Geri
Yukarı