AM5, Zen 4 İşlemciler ve DDR5 Sistemlerin Güncel Durumu

MzBag

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, yeni sistem toplanan konulara ve e-ticaret sitelerindeki satşılara baktığımda AM5 platformunun pek heyecan uyandırmadığını görüyorum. Güncel konulara baktığımda da hem işlemcileri soğutmakta zorlanan hem de (İntel ve AMD) DDR5 RAM'ler ile pek çok sorun yaşayan kullanıcı görüyorum. Son nesil bir sistem toplayıpta sistemin açılması birkaç dakika sürüyor diyenlerin sayısı pek az değil. Bende bu günlerde AM5 platform bir sistem kurmak istedim ancak sosyalden ve piyasadan aldığım enerji hevesimi kırdı. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Kendiniz veya çevrenizde geçenlerin memnuniyeti ne seviyede? Sizce neden piyasa yeni nesile karşı temkinli yaklaşıyor? Daha önceki nesillerin çıktığını hatırlıyorum ve herkes 3600-5600 gibi işlemcileri kapış kapış götürüyordu. Şimdi en bilindik sitelerdeki yorum sayılara baktığımda 10-20 tane görüyorum. Çok satanlarda da halen eski nesil önde görünüyor.

Son düzenleme:
DDR5 sistemler DDR4'lere göre geç açılıyor evet ama yanlış hatırlamıyorsam Gigabyte en hızlı açılan anakarttı DDR5'lerde bunun testi vardı bulursam ekleyeceğim bu yoruma. Onun dışında AM5 X3D işlemcilerin BIOS hatası nedeniyle EXPO açıkken yüksek SoC voltaj verilmesi yüzünden bazı işlemciler hasar almıştı. X3D harici bu sorun yok ve şu anda da çözüldü zaten hatta sorun büyük çoğunlukla ASUS kaynaklı çıkmıştı. Bir de hala fiyatları ve yaygınlığı konusunda düşündürücüler. Muhtemelen 3 seneye falan DDR5 sistemler yaygınlaşmaya başlayacaktır. DDR4 ilk çıktığında da benzer durum vardı.

İlk AM4 platformu çıktığında da benzer sorunlar oluştu, çok net hatırlıyorum. Zamanla düzeltildi. Çok taze daha platform, bu tarz sorunların oluşması doğal.

3600 satılırken zaten 3. nesil işlemcilerde pek çok sorun düzeltilmişti. Asıl sorun 1000 serisinde başlamıştı. 3600 özellikle fiyat/performans olarak yılın işlemcisi konumuna gelmişti. Öyle ki Gamers Nexus direkt yılın F/P işlemcisi ilan etmişti kendilerini.

DDR5 sistemler DDR4'lere göre geç açılıyor evet ama yanlış hatırlamıyorsam Gigabyte en hızlı açılan anakarttı DDR5'lerde bunun testi vardı bulursam ekleyeceğim bu yoruma. Onun dışında AM5 X3D işlemcilerin BIOS hatası nedeniyle EXPO açıkken yüksek SoC voltaj verilmesi yüzünden bazı işlemciler hasar almıştı. X3D harici bu sorun yok ve şu anda da çözüldü zaten hatta sorun büyük çoğunlukla ASUS kaynaklı çıkmıştı. Bir de hala fiyatları ve yaygınlığı konusunda düşündürücüler. Muhtemelen 3 seneye falan DDR5 sistemler yaygınlaşmaya başlayacaktır. DDR4 ilk çıktığında da benzer durum vardı.

Evet gigabyte modelleri RAM konusunda daha sorunsuz görünüyor. Peki genel bir özet olarak bakarsanız siz geçilir ve zamanla bunlar düzelir performans artar mı dersiniz yoksa bir nesil daha gelsin şimdilik eskide kalmak iyidir mi dersiniz?

İlk AM4 platformu çıktığında da benzer sorunlar oluştu, çok net hatırlıyorum. Zamanla düzeltildi. Çok taze daha platform, bu tarz sorunların oluşması doğal.

3600 satılırken zaten 3. nesil işlemcilerde pek çok sorun düzeltilmişti. Asıl sorun 1000 serisinde başlamıştı. 3600 özellikle fiyat/performans olarak yılın işlemcisi konumuna gelmişti. Öyle ki Gamers Nexus direkt yılın F/P işlemcisi ilan etmişti kendilerini.

Bende ilk 3600X alanlardanım ve gerçekten memnun etmişti beni. O zaman güzel anakartlar ve görece psikolojik olarak çok pahalı olmayan anakartar vardı. Şimdi içimize sinecek iyi bir anakarta baktığımda 7-8 bin TL fiyatlara çıkıyorum, fiyat düşündürmeye başalıyor.

Bende ilk 3600X alanlardanım ve gerçekten memnun etmişti beni. O zaman güzel anakartlar ve görece psikolojik olarak çok pahalı olmayan anakartar vardı. Şimdi içimize sinecek iyi bir anakarta baktığımda 7-8 bin TL fiyatlara çıkıyorum, fiyat düşündürmeye başalıyor.

Düşündürüyorsa geçmeye gerek yok gibi. Eldeki işlemci epey iyi zaten. Fiyatlar rezalet üstelik.

3600X varsa elinizde 5800X3D yükseltmesi yapıp 3-4 sene daha kullanabilirsiniz. Ekran kartınız RX 3060 Ti/RX 6700 ve üstü değilse bu yükseltmeye de pek gerek yok.

İncehesap gaming gecesinde bu ikiliyi 15 bin lira fiyat ile sattı.

Anakart en ucuz 7500 TL görünüyor. Bu durumda işlemci de 7500 TL gelmiş sayabiiliriz?

İşlemci ise en ucuz 11500 TL görünüyor. Bu ikili iyi fiyat değil mi? Normal bir 7700 ve anakart alsak yine aynı para çıkacaktı cebimizden.

Yeni konular

Geri
Yukarı