Amazon.com.tr'den alınan ürünler milli ekonomiye katkı sağlar mı?

Türkiye'de yerli olarak flash bellek üreten ve bu işi kaliteli yapan bir firma varsa söyleyin oradan alın/alalım. (Gerçi onun katkısı da başka bir tartışma konusudur)
Yok hocam. İthal mal.
Sen 1 liranın hesabını yaparsın da devlet mehmet cengiz'in 1 milyar liralık vergi borcunu siler o nasıl olacak?
Bizim milletin devleti kutsal görme huyu ne zaman bitecek acaba.
Hocam siyaset ya da politik değil konu. Sadece cidden merakımdan sordum.

Hocam nasıl böyle düşündünüz? Ciddi soruyorum arkadaşlar alayla yazmışta. Şimdi kişiler kapitalist toplumlarda ne kadar çok harcama yaparsa ekonomi büyümez mi?
Sonuç olarak yerel satıcılar da Amazon da yurtdışından ürün getiriyor değil mi? Amazon daha ucuza getirip daha ucuza satıyor ve aynı zamanda binlerce işçi çalıştırıyor, dolayısıyla da ülkeye giren para miktarı da fazla oluyor. Yerel/küçük işletme veya Amazon üzerinden satış yapan satıcılar, küçük miktarlarda alım yaptıkları için daha pahalıya ürün getirmiş oluyorlar, bu da ürün başı olarak yurt dışına daha çok para çıkışı anlamına gelmekte.

Sonuç olarak yerel satıcılar da Amazon da yurtdışından ürün getiriyor değil mi? Amazon daha ucuza getirip daha ucuza satıyor ve aynı zamanda binlerce işçi çalıştırıyor, dolayısıyla da ülkeye giren para miktarı da fazla oluyor. Yerel/küçük işletme veya Amazon üzerinden satış yapan satıcılar, küçük miktarlarda alım yaptıkları için daha pahalıya ürün getirmiş oluyorlar, bu da ürün başı olarak yurt dışına daha çok para çıkışı anlamına gelmekte.
Çok mantıklı hocam.
Ama talep olursa yerel/küçük işletmeler bu talebi karşılamak zorunda olup daha büyük siparişlere dönüşmezler mi?
Ancak bu ihtimal de küçük. Benim gibi 3-4 bin kişinin daha talep etmesi lazım ki ancak ufak da olsa bir şeyler değişsin.
Ama bir yerlerden de başlamak lazım.
Sorgulanması gerekir. İlginç bir paradoks gibi geldi bana.

Ancak Amazon gibi büyük şirketler iadelerde, kargolamada vb. sorun yaşandığında kolaylık sağladığı gibi bizim küçük/yerel işletmelerde 2-3 kuruşun peşine düşmektense onun yerine memnuniyetle reklamlar yaymalı ve büyümeli. Böylece müşteriden daha çok talep gelebilir.

Sağ olun hocam yanıt için.Bir fikriniz varsa yazdıklarıma yanıtınızı bekliyorum.

Çok mantıklı hocam.
Ama talep olursa yerel/küçük işletmeler bu talebi karşılamak zorunda olup daha büyük siparişlere dönüşmezler mi?
Ancak bu ihtimal de küçük. Benim gibi 3-4 bin kişinin daha talep etmesi lazım ki ancak ufak da olsa bir şeyler değişsin.
Dediğiniz gibi küçük bir ihtimal hatta imkansıza yakın. Çünkü, piyasada o kadar çok satıcı var ki, bir satıcıda yoğunluk oluşması için bir ürünün sadece bir satıcıda bulunması gibi bir durum gerekiyor.

Ama bir yerlerden de başlamak lazım.
Sorgulanması gerekir. İlginç bir paradoks gibi geldi bana.
Evet, haklısınız bir yerden başlamak gerekiyor ama maalesef kimse ilk adımı atmaya niyetli değil.

Ancak Amazon gibi büyük şirketler iadelerde, kargolamada vb. sorun yaşandığında kolaylık sağladığı gibi bizim küçük/yerel işletmelerde 2-3 kuruşun peşine düşmektense onun yerine memnuniyetle reklamlar yaymalı ve büyümeli. Böylece müşteriden daha çok talep gelebilir.
Anlam veremediğim bir şekilde ülkemizdeki satıcıların çoğu, parayı müşteri memnuniyetinden daha önemli görmekte. Bence bu fikri de aklınızdan çıkarın. 😔

Yanıt için sağ olun hocam. Bir fikriniz varsa yazdıklarıma yanıtınızı bekliyorum.
🙂

Milli ekonomiyi bu tür konularda takma dostum. Amazon, uluslararası şartlarda oldukça güvenilir bir e-ticaret firmasıdır. Al gitsin.

Eğer gerçekten katkı sağlamak istiyorsan kendini geliştir. Bir milleti geliştirebilecek tek öge vatandaşların eğitim ve bu doğrultuda bilinç düzeyleridir.

Konu siyasi ya da politik değil. Yanlış yerlere çekmeyelim konuyu.
Milli ekonomiyi bu tür konularda takma dostum. Amazon, uluslararası şartlarda oldukça güvenilir bir e-ticaret firmasıdır. Al gitsin.

Eğer gerçekten katkı sağlamak istiyorsan kendini geliştir. Bir milleti geliştirebilecek tek öge vatandaşların eğitim ve bu doğrultuda bilinç düzeyleridir.
Çok teşekkürler. Çok doğru dediniz. Ülkeye katkı sağlamak için en önemli kaynak, dediğiniz gibi insan.

Anlam veremediğim bir şekilde ülkemizdeki satıcıların çoğu, parayı müşteri memnuniyetinden daha önemli görmekte. Bence bu fikri de aklınızdan çıkarın. 😔
Hocam, ben bunu biraz da ticari ya da işletme yönetimindeki eğitimsizlikten kaynaklandığını düşünüyorum.
Ülkemizde elektronik marketler pek büyüme amacı ile kurulduğunu sanmıyorum. Çoğu günü kurtarmak için piyasada oynuyor.
Tabii yanlış düşünüyor da olabilirim.
Ama "En iyi reklamı yapan müşteridir." düşüncesi bana doğru geliyor. Ancak küçük marketler/işletmeler günü kurtarmaya oynadıkları için büyüme konusunda çok problem yaşıyorlar. Ülkemizin çoğu yabancı kaynaklı olmayan yerli e-ticaret siteleri de sürekli aynı kafa yapısı ile olduğunu düşünüyorum. Mesela masa alırsın üstünde çizik vardır, kargoda kontrol edecektin bizden kaynaklı değil kafa yapısı ile müşteri memnuniyeti sağlanmıyor. Ancak örneğin
Amazon'da tüm durumlar açık ve şeffaf belirtiliyor. Bu yüzden de insanlar daha çok tercih ediyor.

Örneğin telefoncularda alırsın ekranı çiziktir, "ne olacak kardeş al kullan" garantisi olmayan telefona, "garanti benim" gibi durumlar kimisine samimi esnaf gibi gelse de bana pek doğru gelmiyor.
Küçük işletmedir, büyük işletmedir her zaman rasyonel olunmalıdır şeklinde düşünüyorum.
Yazdıklarınız için tekrar teşekkürler. Eklemek istediğiniz bir şey varsa okumaktan memnuniyet duyarım.

Geri
Yukarı