Amazon.de'den RTX 3060 alırken nelere dikkat edilmeli?

Bütçe
4500
Normal mevzuata göre ayda 5 adet ürün getirebiliyordunuz 5'in üstünde olursa ticari statü'de sayılıyordu, siparişin tutarı 1500 Euro altında ise de zaten vekaletname falanda istenmiyordu.

Şimdi gümrük memurları siparişler ekran kartı ise direk vekaletname istiyormuş ücrete bakmadan kimisinin 2. 3. siparişinde istendiği söyleniyor kimisi ilk kart siparişim benden de istediler diyor kimisi direk yetki belgesini doldurup iletmiş gümrükten çıkmış dağıtımda vs. bayağı karışık mevzular. Vekaletname olayı da öyle basit değil noterden çıkartabiliyorsunuz 300-400 TL masrafı olan bir işlem sonra belgeyi unspeed veya UPS artık kargo firması neyse ona iletiyorsunuz bu belgeyle gümrükten çekebiliyorlar falan.

Yurtdışından kart getirmekte yavaştan sıkıntılı olmaya başlıyor. Yakın zamanda Amazon kart satışlarını kapatırsa şaşırmam. İş o noktaya doğru gidiyor.

bunun sebebi maalesef doymak bilmez al-satçılar ve miningciler herkes edebiyle 1 tane alsa bu sorunlar gram yaşanmaz. Olan oyuncu kesime olacak
Peki risk almaya değer mi?

Peki risk almaya değer mi?

4000-5000 bulabilirsem riske girerim. Sonuçta Tckn'den sorgulama yapıp daha önce hiç Amazon üzerinden bir ekran kartı almadım dolayısıyla ilk siparişim ve 1500 Euro altında olacak yetki belgesini ilettikten sonra sorun olmadan çıkması gerek ama sorun çıkarsa mevzuata aykırı bir durum almam iade olur Amazon parayı iade eder sonradan Cimer'e şikayet ederim.

Bu sorunları okuduğum kadarıyla sürekli sipariş veren bir kesim yaşıyor arada 1 kez alanlarda var ne kadar doğru söylüyorlar gerçi onu da bilmiyorum ama her neyse işte bu gibi olaylar detaylar zaten ilgili forumda var okuyun işte.

Hocam peki gümrükte benden vergi isterler mi? İsterlerse de Amazon gümrük ücretini iade ediyor mu? En çok korktuğum şey fazladan ücret çıkması.

Hocam peki gümrükte benden vergi isterler mi? İsterlerse de Amazon gümrük ücretini iade ediyor mu? En çok korktuğum şey fazladan ücret çıkması.

sipariş 1500 Euro altında ise;

Amazon'dan sipariş verirken gümrük ücretini fazlasıyla sipariş tutarına dahil ediyor. Diğer konuda yazmıştım örnek:

PNY 3060 ön siparişe açıldığında.
Satış fiyatı: 380 küsur sterlin.
Gümrük vergisi: 90 sterlin.
Hızlı kargo: 20 sterlin.

Derken kaba taslak 490 sterline geliyor bu şekilde düşünebilirsiniz. Eğer gümrükte 90 sterlinden az ücret alırlarsa da farkı 90 gün içinde de iade ediyorlar. Gümrük 90 sterlinden fazla ücret isterse Amazon karşılıyor onu.

sipariş 1500 Euro üzeri ise;

Ürün gümrüğe geldiği an ticari sayılır vekaletname çıkarmanız gerekir. O da ekstra masraf.

Ancak şu aralar Dh'de ki konuda olduğu gibi gümrükden direk vekaletname bile isteyebilirler açıkcası bilemiyorum karışık işler.

4000-5000 bulabilirsem riske girerim. Sonuçta Tckn'den sorgulama yapıp daha önce hiç Amazon üzerinden bir ekran kartı almadım dolayısıyla ilk siparişim ve 1500 Euro altında olacak yetki belgesini ilettikten sonra sorun olmadan çıkması gerek ama sorun çıkarsa mevzuata aykırı bir durum almam iade olur Amazon parayı iade eder sonradan Cimer'e şikayet ederim.

Bu sorunları okuduğum kadarıyla sürekli sipariş veren bir kesim yaşıyor arada 1 kez alanlarda var ne kadar doğru söylüyorlar gerçi onu da bilmiyorum ama her neyse işte bu gibi olaylar detaylar zaten ilgili forumda var okuyun işte.
Yani yasal olarak sorun çıkmamalı. Ben 2 tane istetmeyi düşündüm farklı kişiler adına. Acaba 1 tane alıp geçsem mi?

Bitecekse de oyuncular bitirsin, umarım bende alabilirim fakat GameGaraj başta tekli olarak satmayacağından dolayı 4500TL ile başka bir model alabileceğimi sanmıyorum.
Ve bir de Amazon Prime'ın bir faydası olur mu kargoda vb? @Aeklink @Falcon78
Belli bir ücrete kadar var. Sanırım alacağımız ürünlerde faydası olmayacak ama Prime olmakta fayda var. 8TL bir şey değil.

Geri
Yukarı