Amazon EU ve USA Türkiye'ye 150€ üstü gönderimi kapattı

Saçmalık resmen, nereye gidiyoruz? Ekonomisinin iyi olduğu ülkelerin yapacağı davranışlar değil bunlar, maksat dışarı para çıkmasın diye saçma sapan işlerde bulunuyorlar.

Alırsınız ama kendinize değil mesela iş yerinizin üstüne vs alırsınız siparişi.
Stok bulması ayrı dertti artık alınmıyor hocam. 2 gündür bakıyorum Amazon satıcısı adı altında satılanlar Türkiye konumunda listelenmiyor. Eskiden 1500€ üstü ürünlerde vekaleti UPS'e verdikten sonra noter imzalı kalan vergiyi Amazon ödüyordu. Şuan da her üründe bunu yaparsa hiç para kazanamaz üstüne zarar eder diye düşünüyorum ki iadelerde bile gümrük parasını geri yatırıyor bir bakıma iade edince bile zarar ediyor şirket.

Amazon'dan şu an alınamıyor olması geçici bir durum tahminime göre. Çünkü önceki limit 1500 euroydu ama isterseniz 1500 euro üstü alabiliyordunuz yine, sadece geldikten sonraki ithalat işlemlerini takip etmeniz, vekaletname çıkartmanız (UPS ile geldiyse) ya da vekil müşavirlik firmasıyla anlaşmanız (DHL kargo ile geldiyse) gerekiyordu. Aynı süreç şimdi 150 euro üstü için olacak anladığım kadarıyla ama ekran kartı alabileceksiniz, sadece UPS ile gelmesi için dua edip 300-400 TL vekaletname ücretini gözden çıkaracaksınız. DHL ile geldiyse müşavirlik firması bulmak daha pahalıya patlayacak. Muhtemelen bir süre sonra Amazon gerekli ayarlamaları yapıp tekrar satışı açacaktır, yani umuyorum öyle olur yoksa nasılsa yurt dışından getirtemiyorlar diyen iç pazardaki satıcılar fiyatları şişirmeye başlarlar.

Daha dün vergisiz hali (ürün + kargo) 162 euro olan PSU aldım Amazon İtalya'dan. Aynı gün kargolandı, bu sabah da gümrükten geçti. Şimdi baktım alamıyorum, kıl payı alabilmişim valla.

Geri
Yukarı