Amazon. Fr'den sonra Global'den alışveriş

Pis yedili trafo

Hectopat
Arkadaşlar oncelikle hepinize iyi seneler.
Gecenlerde, Amazon. Fr'den satin almis oldugum ekran kartim maalesef gumruge takildi ve DHL deposunda iade icin bekletiliyor. Okudugum ve bildigim kadariyla Amazon satin alim esnasinda, sizden gumruk vergileri dahil fiyat biciyor ve hepsi dahil satin alim yaptiriyor. Fakat aldigim ekran kartinin saticisi Amazon değildi.
Sizce gumruge takilma sebebi bu mudur? Iade sonrasinda, saticisi Amazon olan bir ekran karti alsam, Amazon gumruk islemleriyle ilgilenecek mi?
Mayıs ayindan sonraki gelen 150£ limitten sonra, Amazon globalden alisveris yapan ya da bilgi sahibi olan birisi beni bu konuda aydinlatabilir mi?

Bu gümrüğe takılma değil. Gümrük ücretlerini ödemeniz için geçici depoya alınıyor. DHL'i arayıp gümrük departmanına bağlanın, durumu anlatın onlar ne yapmanız gerektiğini anlatır.

Evet 150eurodan fazla olursa aldığın ürün takılma ihitmali var zaten takılmaz ise bile 150eurodan fazla olan alışverişler için vergi oranı %40 sizin ki iade için mi bekletiliyor yoksa vergilendirme için mi orasını öğrenin.

Hocam dün sabah saatlerinde paket İstanbul'a geldi, gümrük muayenesinden geçti ve gümrük çekim işlemleri için depoya alındı. Gümrük departmanını aradım durumu öğrenmek için.
Tutarı 150€ ve üstü eşyalar ticari mal olarak geçtiği için vergi istendi fakat departman sorumlusu bana minimum 15 bin lira gibi bir fiyat söyleyince maalesef iade prosedürünü başlatmak durumunda kaldım.
Benim merak ettiğim konu acaba gönderen ve satıcı Amazon/Amazon global olsaydı, ödeme kısmındaki aldığı ücretle gümrük çekim işlemlerini kendileri mi yapacaklardı?
Başka başka forumlarda Amazon hepsini hallediyor sen bekliyorsun sadece deniyor, kimisi de her türlü sen ödersin diyor...

Geri
Yukarı