Amazon iptal edilen ürününün iadesini yatırmıyor

aragornxx

Hectopat
Arkadaşlar herkese iyi forumlar.

22.05.2021'de Amazon'dan bir ürün satın almıştım. Ödeme Red edildi. Sonra siparişler kısmında sipariş yarım kaldı tamamlamanız gerekiyor falan dedi. Tamamlama kısmına gelip telefona gelen 4 haneli şifreyi girdim ve alışverişi tamamladım. Yine Red gibi bir şey geldi. Ödeme Red oldugu için siparişi iptal ettim. Tekrar satın almak için. Ama ödemeden 1 dakika sonra parayı Amazon çekmiş. Ben siparişi iptal ettigim için paranın kart havuzunda kaldıgını falan sandım başta, ama kart hareketlerine baktıktan sonra anladım parayı Amazon çekmiş.

Amazon'u aradım 7-10 gün sonra bankanıza baglı olarak para iade edilecektir dediler. Sanki ezbere bir iş yapıyorlar gibi geldi. Çünkü sitede alışveriş detaylarına bakınca 0 TL yazıyordu. Parayı sanki Amazon çekmemiş gibi görünüyor yani. Alışverişin parasının Amazon tarafından çekildigine dair provizyon kodu gönderdim. Provizyon kodunun yeterli olmasına ragmen 'resim atmadınız' diye cevap aldım. Böyle dedikleri için hem kart hareketinin resmini, hem provizyon kodumu, hem de makbuzu gönderdim. Makbuzun önemli kısımlarını sildim T.C ve Kart hanem yazıyor.

İş günü olarak 8 gün olacak. Normal gün olarak 11 olmak üzere ortada hala para yok. Amazon'un böyle yapması çok can sıkıcı. hiçbir frima bu kadar süre bir insanı bekletmez. İşini yapıyorlarsa! Sanki hiçbir şey yapmıyorlar gibi bir izlenim aldım. 11 günlük süreç içinde yapmış oldugum telefon görüşmelerinin özetini sırsaıyla aktarıyorum.

*İlk başta para havuzda kalmıştır bize hiç gelmemiştir dediler.
*Paranın çekildigine dair kanıtım olunca provizyon kodu verdim, kendileri istemedi. Sizi 24 saat içinde arayıp bilgilendirecegiz dediler. 8 gün sonra ısrarlarım üzerine aradılar
*Birkaç defa daha aradıgım için müşteri temsilcisi ufak bir itirafta bulundu. Ödeme sistemlerimizde bu aralar bir sorun var. Çözmek için ekibimiz üzerinde çalışıyor dedi.
*1 hafta sonra provizyon kodunu verdigim halde resim falan atın dediler. Mecbur dekontun resmini ve kart hareketlerinde paranın çekildigine dair kanıt resmi attım. Bankama sordugumda, parayı Amazon çekmiş, iade istegi için provizyon kodu vermeniz yeterlidir demişti.
*Provizyon kodu gönderdim. Telefonda kod göndermesem sanki para 20-30 gün geçsede iade edilmeyecek gibi bir izlenime kapıldım. Müşteri temsilcisi bana öyle şey olmaz paranızı iade ederdik yine de dedi. Hiç inandırıcı gelmedi.
*8 gün sonra ısrarlar üzerine arandıgım için telefonda yetkili birisiyle görüştügümü sanıyorum. Muhasebe ekibimize ilettik üzerinde çalışıyorlar diye bana söyledi. Ve seni 2 gün sonra arayacagız dedi.

Anlamadıgım şey makbuz ve provizyon kodum olmasına ragmen hala neyin çalışmasını yapıyorlar? Basbayağı parayı çekmişsiniz işte. Bundan 8 gün önce zaten yine üzerinde çalışıyorlardı. Siparişlerim kısmında iptal ettigim de gözüküyor herhangi bir ürün ve kargo gelmedi. Sadece hesaptan para çekildi. Günlerdir bekliyorum ve alınan cevap sadece üzerinde çalışıyoruz. Görende sanacak 10 katlı bina dikiyorlar. Bir para iadesi yapmak bu kadar zor mu? Daha iade yaptıktan sonra Banka'da bu parayla oynayacak 3-4 gün o zaman yine bekleyecegim belki. Amazon'un günlerdir beni bekletmesi yetmedigi gibi.

Özetle arkadaşlar Amazon'a bir şeyler olmuş. Ödeme sistemlerinde hata var ve para iadeside yapmıyorlar. Şikayet Var'a bakarsanız ödeme Red edildi deyip 2 kere aynı parayı çeken mi görürsün? Ödemeyi alıp siparişi iptal eden(benim gibi magdurlar) mı görürsün? Amazon'un ödeme sistemi çökmüş gibi. Telefonda konuştugum zaman sistemsel hata oldugunu kabul etmişlerdi. Sistemsel hata varsa hatalı ödeme kanallarını geçici süreligine dondurursun insanları magdur etmezsin. Çok pis kokular geliyor burnuma. Umarım iademi alabilirim. Amazon'a yakışmayan bir süreçten geçiyorum ve Amazon'a güvenim an itibarıyla kalmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bazen banka ile satıcı arasında ödeme yapılınca para havuzda kalabiliyor. Bankayı arayınca ödeme yapılmış diyorlar, satıcıyı arayınca hesaba geçmemiş gözüküyor. (Başıma 2 kere falan geldi.) Genelde birkaç gün içinde durum çözülüyor. Ya otomatik hesaba geri geliyor ya da karşı taraf para geçince iade yapıyor. Amazon gibi büyük bir firmanın sıkıntı yaratacağını sanmam. Süreç biraz sürse bile paranızı iade alırsınız.

Dostum kaç kere kendin de belirtmişsin provizyon kodu demişsin. Provizyonda duruyor paran. Muhtemelen ay sonunda o parayı kimse çekmeyince limitine geri eklenir. Senin durumun farklı ama böyle sıkıntılar yaşamamak için iptal ve iadelerinizi alışveriş sitesinin bakiyesine eklemek en mantıklısı olacaktır.

Dostum kaç kere kendin de belirtmişsin provizyon kodu demişsin. Provizyonda duruyor paran. Muhtemelen ay sonunda o parayı kimse çekmeyince limitine geri eklenir. Senin durumun farklı ama böyle sıkıntılar yaşamamak için iptal ve iadelerinizi alışveriş sitesinin bakiyesine eklemek en mantıklısı olacaktır.

Sence bu para provizyonda mı bekliyor? Basbayagı belli paranın çekildigi. Şu an para Amazon'da.

Dekontda VALOR yani varış tarihi 24 denmiş 2 gün sonra sanırım. Tam detayları bilemem ama en geç 2 gün sonra para onlara ulaşmıştır. Bence hemen ulaşmıştır. 24'de para ulaştıysa 9 gün. Hemen ulaştıysa Amazon beni 11 gündür bekletiyor.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20210531-094401.png
    Screenshot_20210531-094401.png
    230,7 KB · Görüntüleme: 338
Son düzenleme:
Ben n11’den 1 ay sonra iade aldım.

Bazen banka ile satıcı arasında ödeme yapılınca para havuzda kalabiliyor. Bankayı arayınca ödeme yapılmış diyorlar, satıcıyı arayınca hesaba geçmemiş gözüküyor. (Başıma 2 kere falan geldi.) Genelde birkaç gün içinde durum çözülüyor. Ya otomatik hesaba geri geliyor ya da karşı taraf para geçince iade yapıyor. Amazon gibi büyük bir firmanın sıkıntı yaratacağını sanmam. Süreç biraz sürse bile paranızı iade alırsınız.

İnşallah alırım parayı hocam ama süreç çok sıkıntılı ve belirsiz. Ürünü ben şimdi ödeme red edildi dedigi için iptal ettim. Sipariş iptal oldugu için para gitti bunlara ama o zaman iptal ettigim vakit para gitmemiş galiba 0 TL diyor iptal edilen siparişe.
Dalga geçer gibi para 7-10 gün içinde gelecek diyorlar. Ben Amazon'a 2 ürün iade etmiştim. Kargo ulaştıktan 2 gün sonra iadeler hesabıma yatırılmıştı.
Amazon'un ödeme sistemlerinde sorun oldugu için sistemsel sorun oluştugunu düşünüyorum. Zaten ben Amazon'u çok darladıgım için en sonunda yetkili birisi beni telefon ile aradı muhasebeden yetkili kişiler araştırıyor falan dediler. Ama bu kadar uzun süre neyi araştırıyorlar anlamış degilim. Tüm belgeleri attım.
Forumda benim yaşadıgım durumun aynısını başka arkadaşta yaşadı ve 5 gün sonra parasını iade ettiler. Amazon'un ödeme sistemleri sıkıntılı bu aralar. Magdur edildigimle kaldım.

Normalde Amazon'dan birşey alınca para provizyonda bekler kargolanınca Amazon parayı çeker. Yani sen aldığın anda para senin hesabından düşer ama Amazon'un hesabına da geçmez kargolayınca kendi hesabına alır. Amazon.com'da da Amazon.com.tr alışverişlerimde de durum böyle olmuştu. Sizinkide provizyonda bekledi muhtemelen.

Normalde Amazon'dan birşey alınca para provizyonda bekler kargolanınca Amazon parayı çeker. Yani sen aldığın anda para senin hesabından düşer ama Amazon'un hesabına da geçmez kargolayınca kendi hesabına alır. Amazon.com'da da Amazon.com.tr alışverişlerimde de durum böyle olmuştu. Sizinkide provizyonda bekledi muhtemelen.

Anladım hocam başta sanırım provizyonda bekledigi için ödeme red edildi dedi. Amazon'un sistemleri hemen ödemeyi çekemedigi için sistem hata yaşıyor olabilir. Şikayet Var'a baktım aynı siparişi 2 kere karttan falan çekmişler. (Bir sıkıntı var)

Benim ama 11 gün oldu provizyonda hala beklemesine imkan var mı? Hesap hareketlerinde çekildigine dair kanıt var. Provizyonda bekleyen bir para hesap hareketlerinde çekildi diye gözükmemesi lazım. Dekont vs her şey var çekildigine dair.

Son düzenleme:
Sence bu para provizyonda mı bekliyor? Basbayagı belli paranın çekildigi. Şu an para Amazon'da.

Dekontda VALOR yani varış tarihi 24 denmiş 2 gün sonra sanırım. Tam detayları bilemem ama en geç 2 gün sonra para onlara ulaşmıştır. Bence hemen ulaşmıştır. 24'de para ulaştıysa 9 gün. Hemen ulaştıysa Amazon beni 11 gündür bekletiyor.
Banka kartıyla işlem açtığından dolayı bir anlaşmazlık olmuş olabilir. Paranı Amazon kilitlemiş olabileceği gibi Ziraat de kilitlemiş olabilir. Banka ile iletişime geçmiş miydin?

Banka kartıyla işlem açtığından dolayı bir anlaşmazlık olmuş olabilir. Paranı Amazon kilitlemiş olabileceği gibi Ziraat de kilitlemiş olabilir. Banka ile iletişime geçmiş miydin?

Banka ile iletişime geçtim paranın çekildigini söyledi. Makbuzda yazan Provizyon kodunu söyleyip iade için başvuru yapmamı söylediler. 7-10 gün içinde iade yapılmazsa ödeme itirazı yapmamı söyledi banka.

Bu arada şunu söyleyeyim Amazon'un bana söylediklerine göre sistemsel hataları varmış çok kişi bu tarz sorun yaşıyormuş. Çözüm için ugraşıyorlarmış. Bunu telefonda duyunca bankayı tekrar aramayı düşünmedim.

Aynı sorunu yaşayan başka bir arkadaş olmuştu forumda. Ona Amazon 5 gün sonra geri ödeme yapmış. Bankayla bence alakası yok.

Amazon'u aradım muhasebe birimi ilgileniyor diyor. Yetkili birisi aradı beni 2 gün sonra dönüş yapacagım dedi. Çözüm için ugraşıyorlarmış. 11 gün beklememi ben dogru bulmadıgım için şikayetçiyim. Bir iade için hele ki 5 dakika içinde iptal edilen sipariş için bir insan 11 gün bekletilmez. Bu parayı Amazon'un en başından çektigini düşünüyorum. Yada 2-3 gün sonra en geç ulaşmıştır. Çünkü 4 haneli şifre geldi telefona onu girdim. O şifreyi girdikten sonra paranın bankada kitlenmesine ve ya provizyonda kalmasına imkan vermiyorum. Paranın artık gidecegi tek yer Amazon olması lazım. Bu kadar gün beklememin sebebinin ya Amazon'un sistemleri çöktü bir şey yapamıyorlar oyalıyorlar ya da beni ciddiye almadılar sadece 7-10 gün içinde o para kesin bu arkadaşa geri gelir falan dediler. Bu işte bir sorumsuzluk var.

Geri
Yukarı